BruinsMapleLeafs

NHL julkistaa 2010-luvun ykkös- ja kakkostähdistön 24. tammikuuta. Sitä ennen valitaan vuosikymmenen parhaat suoritukset kahdeksassa eri kategoriassa. Valinnat suorittaa NHL.comin ja NHL Internationalin edustajista koostuva raati. Tänään vuorossa on Vuosikymmenen ottelu.

Huutojen kaiut kuuluvat vielä lähes seitsemän vuotta taistelun jälkeen.
- Bergeron! Bergeron!
Boston Bruinsin pelaajat rynnivät vaihtoaitiosta laidan yli jäälle, kun radioselostaja Dave Goucher toisteli eeppisen ottelun ratkaisseen pelaajan nimeä. Kaukalo oli yhtä vartaloiden ja varusteiden villiä sekamelskaa. Patrice Bergeron oli laukonut kiekon verkkoon jatkoerässä ajassa 6.05 ja johdattanut Bruinsin 5-4 voittoon Maple Leafsista Itäisen konferenssin ensimmäisen playoff-kierroksen otteluparin seitsemännessä ja ratkaisevassa kohtaamisessa.
Bostonilaisten häikäisevä nousu kolmen maalin takaa rinnalle ja ohi jäisi NHL:n historiankirjoihin ikiajoiksi, eikä Bruinsin pelaajien riemulla ollut rajoja.

BruinsMapleLeafs1
 • Toisinaan sitä katsoo viereistä kaveria ennen laidan yli hyppäämistä, jotta ei tule viiltoja luistimista ja sellaista. Mutta siinä hetkessä kropassa jylläsi niin paljon adrenaliinia, ettei millään ollut mitään väliä. Piti vain päästä mahdollisimman äkkiä pomppaamaan mukaan kasaan, Bruinsin hyökkääjä David Krejci muisteli.
  Krejci muistaa tuon tunteen yhä kuin eilisen päivän. Sen näkee hänen silmistään, kun hän käy mielessään läpi ottelua, jossa Bruinsin selkäranka natisi jo lähes katkeamispisteessä. Sitten joukkue syttyi taistelemaan ja jyräsi voittoon.
  Kolmatta erää oli pelaamatta 14.31, kun Nazem Kadri kasvatti Toronton johdon 4-1:een. Vaahteranlehtien etumatka tuntui jo tavoittamattomalta. Bruins oli järkyttynyt.
  - Kun ketjuni meni jäälle, fanit buuasivat meille - ja ihan syystäkin. Muistan, kun mietin vaihtoon tullessani, etten voi uskoa meidän häviävän Torontolle, kertoi Chris Kelly, joka pelasi silloin Bruinsissa hyökkääjänä ja toimii nyt seuran pelaajakehityksen koordinaattorina.
  Nathan Horton teki maalin, kun päätöserää oli pelattu 9.18, mutta Bruins oli yhä kaksi maalia tappiolla.
  Kello tikitti kovaa vauhtia kohti bostonilaisten kesälomaa.
  Sitten osui Milan Lucic. Pelikelloon jäi aikaa minuutti ja 22 sekuntia.
  Seuraavaksi verkkoa pöllytti Bergeron, kun kolmatta erää oli jäljellä vain 50 sekuntia.
  Yhtäkkiä ottelu olikin tasan.
  Watch: Youtube Video
  - Saadaan maali, sitten toinen ja sitten vielä yksi. Jos pelattaisiin se ottelun loppu 100 kertaa, häviäisimme ehkä 99 niistä. Koska niin se vain menee. Muistan, kun menimme pukukoppiin tasoituksen jälkeen ja olimme aivan tohkeissamme. Mutta tarvitsimme vielä yhden maalin, Kelly muisteli.
  Jos Bruins olisi hävinnyt jatkoerässä, komealla nousulla ei olisi ollut enää mitään merkitystä. Sitä ei olisi muistanut enää kukaan.
  - Hetken tuntui siltä, että kaikki romahtaisi ja että tähän saattaisi päättyä ainutlaatuinen ajanjakso, mitä tulee joukkueemme ytimeen, Bergeron sanoi viitaten niihin Bruinsin pelaajiin, jotka olivat voittamassa Stanley Cupia vuonna 2011.
  - En halunnut, että niin kävisi. Yritin kääriä hihani ja löytää vielä jostain energiaa.
  Ja sitten hän teki maalin paluukiekosta. Silloin Bruinsin pelaajat syöksyivät laidan yli kaukaloon ja kirjoittivat nimensä kiekkohistoriaan.
  He olivat voittaneet ja lunastaneet itselleen paikan Stanley Cup -finaaleissa. Mutta siellä Bruins joutui itse ottavaksi osapuoleksi, kun Chicago Blackhawks iski kuudennessa finaalissa kaksi osumaa 17 sekunnin sisään juuri kun bostonilaiset olivat hiuskarvan päässä sarjan venyttämisestä seiskapeliin.
  *** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
  Mutta tuo voitonriemuinen hetki Bruinsin ja Maple Leafsin ottelun ratkettua 13. toukokuuta 2013 oli silkkaa kaaosta.
  - Se oli ehdottomasti hauskin hetki jääkiekkourallani, totesi Bruinsin hyökkääjä Brad Marchand.
  Vuosikymmenen parhaiden aikataulu:
  Ke 15.1.
  Vuosikymmenen torjunta: Braden Holtby, 2. Stanley Cup -finaali 2018
  To 16.1.
  Vuosikymmenen valmentaja: Joel Quenneville
  Pe 17.1.
  Vuosikymmenen seura: Chicago Blackhawks
  La 18.1.
  Vuosikymmenen playoff-sarja: Kings - Blackhawks, lännen konferenssifinaalit 2014 
  Su 19.1. Vuosikymmenen ottelu: Bruins - Maple Leafs, 1. playoff-kierroksen 7. ottelu 2013
  Ma 20.1. Vuosikymmenen tapahtuma
  Ti 21.1. Vuosikymmenen huippuhetki
  Ke 22.1. Vuosikymmenen maali
  Pe 24.1. Vuosikymmenen ykkös- ja kakkostähdistö