Lehtonen_Sateri

Florida Panthersin maalivahti Harri Säteri valittiin NHL:n viime viikon kakkostähdeksi. Veräjänvartija Kari Lehtonen on ollut tilaisuuden tullen Dallas Starsin kantavia voimia.

Suomalaiset eivät ole olleet ainoat varaveskarit, jotka ovat kasvattaneet voittosaldojaan viime aikoina. Colorado Avalanchen Jonathan Bernier, San Jose Sharksin Aaron Dell, St. Louis Bluesin Carter Hutton ja Detroit Red Wingsin Petr Mrazek ovat myös vastanneet huutoon tarvittaessa.
Säteri nappasi neljännen peräkkäisen voittonsa, kun Florida kukisti tiistaina Vancouver Canucksin kotonaan 3-1. Hän on päästänyt voittoputkensa aikana yhteensä vain kuusi kiekkoa taakseen.

Säteri on päässyt pelaamaan Floridan vakituisten NHL-vahtien Roberto Luongon ja James Reimerin ollessa sairastuvan puolella. Kaksikko on palaamassa tositoimiin lähiaikoina, mutta se ei automaattisesti lähetä Säteriä ainakaan heti farmiin.
- Säteri ansaitsee paikkansa. Hän pelaa fantastisesti. Tiedän, että joukkue luottaa häneen. Siitä tulee vaikea päätös (Luongon ja Reimerin palatessa), mutta nuo ovat aina hyviä tilanteita, kun on tuollaista syvyyttä, Floridan päävalmentaja Bob Boughner sanoi seuran verkkosivuilla tiistain ottelun jälkeen.
Lisää aiheesta: [Harri Säteri valittiin NHL-viikon tähdistöön]
Bernieristä tuli Säterin tapaan vastuuvahti loukkaantumisen myötä. Coloradon ykkösmies Semjon Varlamov sai alavartalovamman 2. tammikuuta eli samana päivänä kun Säteri teki NHL-debyyttinsä. Bernier astui tolppien väliin ja torjui Avalanchen jatkoaikavoittoon Winnipeg Jetsistä.
Eikä se voittaminen siihen jäänyt. Bernier voitti seitsemän starttia putkeen ja piti NHL-kauden positiivisiin yllättäjiin kuuluvan Coloradon laivan enemmän kuin pinnalla.

Bernier on voittanut viimeisistä 14 ottelustaan 11. Viimeisin täysi pistepotti tuli tiistaina, kun ilman tähtihyökkääjiään Nathan MacKinnonia ja Mikko Rantasta pelannut Colorado kesytti San Josen 3-1, mikä venytti Avalanchen kotivoittoputken yhdeksän ottelun mittaiseksi.
- Pelini tuntuu ilman muuta hyvältä, mutta oli minulla viime kaudellakin todella hyvä jakso. Kyse ei ole minusta. Kun pelaan hyvin, niin se johtuu siitä, että joukkue pelaa hyvin, NHL:n tammikuun kolmostähdeksi valittu vaatimaton Bernier kommentoi NHL:n verkkosivuilla.
Dell sai muutaman ylimääräisen ottelun tammikuussa San Josen ykkösvahti Martin Jonesin ollessa sivussa. Mutta Dellin hyvä vire juontaa pidemmälle taaksepäin. Hän on voittanut viimeisestä 13 startistaan 10.
- Onneksi meillä oli Dell, joka pystyi pelaamaan nuo ottelut, niin meidän ei tarvinnut kiirehtiä (Jonesin paluuta), Sharksin päävalmentaja Peter DeBoer totesi San Jose Mercury News -lehdelle kiteyttäen samalla osan loistavan kakkosvahdin merkityksestä.
Lisää aiheesta: [NHL-kauden vaikeimmat siirrot lähestyvät]
St. Louisin ykkösmies Jake Allen oli tammikuussa aloittavana maalivahtina vain kahdesti. Huttonin väkevät otteet pitivät Allenin luukkuvahdin hommissa. Viimeisistä 12 startistaan yhdeksän voittanut Hutton latasi tammi-helmikuun vaihteeseen jakson, jossa omiin meni neljässä ottelussa yhteensä vain kaksi kiekkoa.
Hutton on pelannut niin hyvin, että hän johtaa NHL-maalivahtien tilastoja torjuntaprosentissa ja päästettyjen maalien keskiarvossa. Enää ei taidetakaan puhua kakkosveskarista.
- Ei Hutton ole pelannut hyvin vain viikkoa tai kahta, vaan hän on ollut tällä tasolla koko kauden. Olisi todella epäreilua, jos hän ei saisi kunniaa siitä. Ei pitäisi olla mitään syytä, miksemme uskoisi häneen, Bluesin päävalmentaja Mike Yeo painotti St. Louis Post-Dispatch -lehdelle.

Mrazek oli jäänyt Detroitin nokkimisjärjestyksessä selvästi Jimmy Howardin taakse. Viimeisiä playoff-oljenkorsiaan hamuileva Detroit on kuitenkin antanut Mrazekille viimeisen kuukauden aikana reilummin peliaikaa, ja vuoden 2012 nuorten MM-kisojen paras maalivahti on kiittänyt luottamuksesta.
Mrazek on torjunut viimeisessä kuudessa startissaan kaksi nollapeliä ja päästänyt kahdessa muussa ottelussa vain yhden kiekon taakseen.
- Kyse on itseluottamuksesta. Mrazek tuntee olonsa luottavaiseksi juuri nyt. Jokainen tässä pukukopissa on nähnyt, että kun hän on parhaimmillaan ja täynnä itseluottamusta, niin hän on todella, todella hyvä maalivahti, Detroitin päävalmentaja Jeff Blashill muistutti seuran verkkosivuilla.

Tuohon hyvin pelaavien kakkosvahtien porukkaan voisi laskea mukaan myös Carolina Hurricanesin Cam Wardin, vaikka vuoden 2006 Stanley Cup -voittaja on tainnut ottaa ykköspaikkansa jo takaisin. Carolina hankki kesällä Scott Darlingin Chicago Blackhawksista, mutta mies on ainakin toistaiseksi ollut pettymys. Darlingilla on tosin edelleen enemmän otteluita ja minuutteja tilillään kuin Wardilla.
Kukaan tuosta varaveskarien porukasta ei ole iältään aivan eilisen teeren poika. Ensi viikolla 26 vuotta täyttävä Mrazek on nuorin. Vähiten NHL-kokemusta omaavat Säteri ja Dell ovat 28-vuotiaita.
Lisää aiheesta: [Dallas Starsin Lehtonen torjuu voittoputkessa]
Mikäli Dell jatkaa vahvoja otteitaan, niin hänellä on mahdollisuus kääntää uransa myös taloudelliseen nousuun. Darling teki sen tempun viime kesänä 28-vuotiaana.
Dellin sopimus päättyy tähän kauteen, ja vapaat markkinat odottavat kesällä. Varaamaton kanadalainen saattaa saada joltain NHL-seuralta tilaisuuden ykkösvahdin pestiin ja sen mukaiseen korvaukseen.
Lehtonen ja Ward ovat porukan nestorit iältään sekä NHL-kokemukseltaan. Lehtonen on 34-vuotias, ja Ward tulee samaan ikään karkauspäivänä - jos sellainen olisi tänä vuonna.

Lehtonen, joka on voittanut neljä ottelua putkeen ja yhdeksästä viime startistaan seitsemän, on joutunut "vanhoilla päivillään" kakkosvahdin asemaan. Roolissaan loistanut suomalaiskonkari ei tunnu murehtivan liikaa.
- En kadu mitään. Olen tyytyväinen siihen, missä olen nyt. Se on todella hyvä tunne. Olen innoissani tulevaisuudesta ja tästä päivästä. Olen hyvässä paikassa, Lehtonen jakoi viisauttaan kaikille kakkosvahdeille.