DAL-CAR: Benn tekee kuudennen hattutemppunsa

Usein sanotaan, etteivät tiiviin puolustamisen nimeen vannovat joukkueet olisi kovinkaan ahkeria heiluttamaan maaliverkkoja, vaan lähtökohtana olisi tilkitä ensimmäiseksi oma pää ja vasta sen jälkeen miettiä, kuka sen ratkaisevan osuman viimeistelee.

Läntisen konferenssin kärkikahinoissa läpi kauden viihtynyt Dallas Stars on viime vuosina tunnettu joukkueena, joka osaa puolustaa. Tammikuussa potkut saaneen Jim Montgomeryn tilalle penkin taakse pestattu Rick Bowness on jatkanut edeltäjänsä työtä ja onnistunut siinä toistaiseksi erinomaisesti: Stars on päästänyt kaikista liigan joukkueista kolmanneksi vähiten maaleja omiin (140).
Mutta viimeaikoina profiilia on nostanut myös hyökkäys, jossa erityisesti Starsin konkariosasto on ollut esillä. Tiistain kierroksella Stars haki toisen peräkkäisen voiton, kun vierasjoukkue Carolina Hurricanes joutui toteamaan tähtipaitojen nykyvireen. Loppulukemat kirjattiin Bownessin miehistölle lopulta 4-1.
Kamppailun sankari oli isäntien kapteeni Jamie Benn, joka tehtaili hattutempun. Viimeksi kolmeen osumaan viime vuoden maaliskuussa yltänyt Benn sai päävalmentaja Bownessilta vuolaat kehut.
- Kun Jamie on mukana oikealla pelitunteella, niin hän on suorastaan pitelemätön. Vastustajilla on suuria vaikeuksia pitää häntä poissa maalipaikoilta. Mutta oli hienoa nähdä, että Jamie sai työstään palkinnon. Joukkueestamme on noussut viime peleissä monia ratkaisijoita, ja tällä kertaa oli Jamien vuoro, Bowness kommentoi suojattinsa otteita.
Starsin hyökkäyskalustossa riittää onnistujia
Piste per peli -tahdilla viimeiset kahdeksan ottelua pelannut Benn nosti tiistain onnistumisen myötä kauden maalimääräänsä 18:aan ja siirtyi Starsin sisäisessä maalipörssissä ykköspaikalle ohi Roope Hintzin (17), joka merkkautti Hurricanes-voitossa yhden syöttöpisteen. Tehopisteissä (18+13=31) kanadalaislaituri jakaa toista sijaa yhdessä Aleksandr Radulovin kanssa. Seuraava osuma on 30-vuotiaalle Bennille NHL-uran 300:s.

STL-DAL: Hintz tasoittaa ottelun

 • Olemme pyrkineet kuluvalla kaudella panostamaan otteluiden alkuihin ja siihen, että saisimme heti pelin ohjakset käsiimme. Tänään se onnistui hyvin, ja jätkien suorituksista täytyy olla tyytyväinen, kapteeni Benn summasi.
  Tiistaina ylävartalovamman vuoksi sivussa ollut ja viime kesänä Starsiin siirtynyt Joe Pavelski on löytänyt paikkansa tähtinuttujen hyökkäyskalustossa. Kokenut 35-vuotias yhdysvaltalaissentteri oli ennen tiistaina yltänyt pisteille viidessä peräkkäisessä ottelussa (4+2=6).
  Monipuolinen Pavelski on iskenyt kuluvalla kaudella peräti kuusi ylivoimaosumaa ja kerännyt 55 ottelussa tehot 12+13=25. Lisäksi miehen plus-miinuslukema on kuusi pykälää plussan puolella.
  - Onnistumiset ovat luonnolliset ruokkineet joukkueemme itseluottamusta. Varsinkin viime aikoina hurjasti parantunut ylivoimapeli on ollut yksi joukkueemme suurimmista vahvuuksista. Olemme pystyneet käsittelemään kamppailuissa eteen tulleet haastavat tilanteet hyvin ja kääntämään ne voitoiksi, Pavelski totesi viime viikolla.
  Starsin hyökkäyspään meno on ollut erityisen vakuuttavaa tammikuun 27. päivän jälkeen, sillä joukkue on iskenyt kahdeksassa kamppailussaan peräti 26 osumaa. Vain hurjassa myötätuulessa porhaltava Tampa Bay Lightning (9 ottelua ja 28 maalia) ja playoff-paikastaan kynsin hampain taisteleva Toronto Maple Leafs (8 ottelua ja 27 maalia) ovat osuneet tiuhemmin.
  Heiskanen johtaa Dallasin kivikovaa puolustusta
  Starsin alakerrassa vastuuta nauttiva Miro Heiskanen oli tiistaina jälleen elementissään. Sekä Bennin ensimmäiseen osumaan että Denis Gurjanovin viimeistelemään Starsin toiseen maaliin esityön tehnyt Heiskanen venytti pisteputkeaan kolmeen otteluun, joiden aikana 20-vuotias suomalaispakki on kerännyt tehot 0+4.

WPG-DAL: Heiskanen iskee maalin nousun jälkeen

Heiskasen rooli on korostunut etenkin Starsin ylivoimapelissä, jossa hän jakelee nerokkaita syöttöjä illasta toiseen ja toimittaa tehokkaasti kiekkoa maalille. Heiskanen keräsi viime kaudella tulokkaana 82 otteluun tehot 12+21=33. Isoja pelillisiä kehitysaskeleita toisella NHL-kaudellaan ottaneen tähtipuolustajan pistetili näyttää 55 pelatun kamppailun jälkeen jo nyt saldoa 7+22=29.
- Miro pelaa niin kuin hän olisi ollut tässä liigassa jo iät ja ajat. Hän käsittelee kiekkoa pehmeästi ja lukee peliä erinomaisesti. Miro ansaitsee mielestäni kaiken hehkutuksen, sillä kyse on vasta 20-vuotiaasta lahjakkuudesta, päävalmentaja Bowness ylisti.
Lännen kolmannella sijalla keikkuvalla Starsilla on vielä kaikki mahdollisuudet napata sekä Central-divisioonan että koko konferenssin ykköspaikka haltuunsa, sillä pelinsä kanssa tällä hetkellä takkuileva kärkijoukkue St. Louis Blues on enää neljän pisteen päässä.