Doan-hat

Jaromir Jagr nousi viime viikolla NHL:n kaikkien aikojen pistepörssin kakkoseksi. Myös toinen nyky-NHL:n ikänestoreista ylsi tshekkilegendan varjossa komeaan merkkipaaluun juuri ennen joulun pyhiä.
Arizona Coyotesin Shane Doan esiintyi viime perjantaina NHL-uransa 1 500. ottelussa ja teki 400. maalinsa. Kojoottikapteeni on NHL-historian 17. pelaaja, joka on yltänyt 1 500 ottelun rajapyykkiin.

 • Doanista kertoo paljon se, että hän on pelannut tässä liigassa niin kauan ja vieläpä yhdessä seurassa koko ajan. Neljäsataa maalia on upea lukema, mutta mielestäni hänen pitkä uransa johtavana pelaajana on vielä kovempi saavutus, Coyotesin päävalmentaja Dave Tippett ylisti seuran verkkosivuilla.
  Doania ennen 92 pelaajaa oli tehnyt NHL:ssä vähintään 400 maalia.
  - Kenen tahansa, joka on pelannut näin kauan, olisi pitänyt tehdä 400 maalia jo aikoja sitten, Doan naureskeli.
  Doan on tällä hetkellä NHL:ssä pelaavista pelaajista toiseksi vanhin Jagrin jälkeen. Kanadalaislaituri täytti 40 vuotta juuri ennen runkosarjan alkua.

Doan varattiin NHL:ään kesällä 1995. Tuosta draft-ikäluokasta on NHL:ssä pelannut tällä kaudella hänen lisäkseen enää vain Jarome Iginla.
Kesän 1995 NHL:n varaustilaisuus pidettiin Edmontonissa. Lavalle kutsuttiin järjestyksessä Bryan Berard, Wade Redden, Aki-Petteri Berg, Chad Kilger, Daymond Langkow ennen kuin oli paikallisen Oilersin vuoro numerolla kuusi.
Oilersille olisi ollut tarjolla Albertan provinssin oma poika Shane Doan. Edmontonin hallin yleisö huusi Doanin nimeä, mutta Oilersin legendaarinen GM Glen Sather päätti kuitenkin varata Steve Kellyn, jonka NHL-ura koostui sittemmin 149 ottelusta ja 9+12=21 pisteestä.
- Odottakaa vuosi tai kaksi, niin huomaatte, kuka oli oikeassa, Sather totesi varaustilaisuuden jälkeen The Hockey Newsille.
No, Sather ei ollut ensimmäinen eikä viimeinen GM, joka teki massiivisen virheen draft-pöydässä.
Doan, joka oli valittu keväällä Kanadan pääjunioriliigojen lopputurnauksen eli Memorial Cupin arvokkaimmaksi pelaajaksi, tippui Winnipeg Jetsin syliin numerolla seitsemän.
- Olimme aivan haltioissamme. Ensimmäiset kuusi varausvuoroa eivät olisi voineet mennä paremmin. Olimme huolissamme, että Anaheim nappaisi hänet (numerolla neljä). Harkitsimme, että hankkisimme aikaisemman varausvuoron saadaksemme hänet, Winnipegin GM John Paddock intoili tuolloin.
Doan on ehtinyt nähdä koko Arizonan NHL-historian. Hän pelasi tulokaskautensa 1995-96 sen alkuperäisen Winnipeg Jetsin riveissä ennen kuin seurasta tuli Phoenix Coyotes kesällä 1996.
Doan ehti olla reilut puoli kautta Teemu Selänteen joukkuetoverina Winnipegissä ennen kuin suomalaistähti kaupattiin Anaheimiin. Coyotesissa ei ole tällä hetkellä suomalaisväriä, mutta vuosien saatossa Doan on luistellut lukuisten sinivalkoisien pelaajien kanssa.
Teppo Numminen muutti Doanin ja muiden pelaajien kanssa Winnipegistä Arizonaan. Coyotes-paitaa ovat myöhemmin kantaneet suomalaisista Jyrki Lumme, Olli Jokinen, Lauri Korpikoski, Juha Ylönen, Niko Kapanen, Mika Alatalo, Ossi Väänänen, Sami Lepistö ja Petteri Nokelainen.
Coyotes pääsi neljällä ensimmäisellä kaudellaan Arizonassa pudotuspeleihin. Tuolloin Doanin joukkuekavereita olivat Nummisen lisäksi muun muassa sellaiset nimet kuin Jeremy Roenick, Keith Tkachuk ja Nikolai Habibulin.

Coyotes SLR

Coyotes pääsi yhden vuoden tauon jälkeen pudotuspeleihin keväällä 2002, mutta sen jälkeen oli hiljaisempaa. Toinen hyvä jakso tuli tämän vuosikymmenen alussa: Coyotes nähtiin pudotuspeleissä kolmena peräkkäisenä keväänä.
Kaudella 2011-12 Coyotes teki seurahistoriaa edettyään ensimmäisen kerran konferenssifinaaleihin saakka. Doan ja kumppanit pyyhkivät tieltään Chicago Blackhawksin ja Nashville Predatorsin ennen kuin tuleva Stanley Cup -mestari Los Angeles Kings osoittautui liian vahvaksi.
Tuon konferenssifinaaliesiintymisen jälkeen ei Coyotesia ole pudotuspeleissä nähty eikä todennäköisesti nähdä tulevana keväänäkään. Doanilta puuttuu yhä Stanley Cup. Voisiko hän siirtyä vielä vanhoilla päivillään toiseen seuraan jahtaamaan kiekkomaailman Graalin maljaa?
ESPN- ja TSN-kanavien tähtitoimittaja Pierre LeBrun ei usko Doanin vaihtavan maisemaa Stanley Cup -mahdollisuuden perässä.
- Uskon, että Doan on tyytyväinen tilanteeseensa. Hänen perintönsä Arizonassa on tärkeämpää kuin Stanley Cupin jahtaaminen tasaisessa liigassa, jossa ei ole mitään takuita voittamisesta, LeBrun kirjoitti marraskuun lopussa.
Coyotes ei kuulu NHL-historian menestyjiin eikä Arizona perinteisiin jääkiekkoseutuihin, mutta seuran vaikutus alkaa näkymään nyky-NHL:ssä. Viime kesän NHL-draftin ykkösvaraus Auston Matthews kasvoi Coyotes-fanina Phoenixin ulkopuolella Scottsdalessa.
Doan pelasi 1 500. NHL-ottelussaan juuri Matthewsia ja Toronto Maple Leafsia vastaan.
- Täällä kasvoin ja täällä asun. On erityistä palata tänne ja kohdata joukkue, jota seurasin kasvaessani. Olen merkinnyt tämän kalenteriin jo aikoja sitten, Matthews kertoi Coyotesin verkkosivuilla ennen viime perjantain ottelua.
Tippett korosti päivän merkitystä.

DOAN
 • Koska tämä oli Shanen 1 500. ottelu ja koska Auston oli täällä, niin tämä oli hyvä päivä jääkiekolle Arizonassa. Monet ihmiset ovat iloisia Austonin menestyksestä. Uskon, että Auston arvostaa paljon arizonalaisia ja sitä mahdollisuutta, jonka he antoivat hänelle nuorena pelaajana.
  Doanilla on nimissään lukuisia seuraennätyksiä. Hän on tehnyt eniten pisteitä ja maaleja sekä pelannut eniten kausia ja otteluita Jetsin/Coyotesin paidassa.
  Vaikka Doanilla onkin ollut vuosien varrella lukuisia suomalaisia joukkuetovereita, kaikki suomalaiset eivät voi koskaan antaa hänelle yhtä asiaa anteeksi: Doan teki vuoden 2004 World Cupin loppuottelussa Kanadan voittomaalin Miikka Kiprusoffin taakse.