Finnish EGOTW P

NHL.com/fi tarkastelee NHL-viikon Eurooppa-otteluiden ennakkoasetelmia joka perjantai koko kauden 2019-20 ajan. Tänä viikonloppuna parhaaseen katseluaikaan nähdään New York Islandersin ja Buffalo Sabresin välinen vääntö, joka pelataan Long Islandilla lauantaina kello 20 Suomen aikaa (Viasat/Viaplay).

NHL.com/fi kokosi viisi asiaa, joihin ottelussa kannattaa kiinnittää huomiota.
Eichel yrittää venyttää pisteputkeaan
Yksittäisistä pelaajista katseet suuntautuvat lauantaina Sabresin kapteeni Jack Eicheliin, joka on tällä hetkellä koko sarjan kuumin pelaaja. Hänellä on menossa 15 ottelun pisteputki, jonka aikana jenkkisentteri on takonut 14 maalia ja 27 tehopistettä. Eichel on tehnyt tällä kaudella yhteensä tehot 22+24=46. Hän on sarjan maalipörssin toinen ja pistepörssin kuudes.
Eichel osui viime ottelussa kaksi kertaa Nashville Predatorsin verkkoon ja nousi jakamaan kauden pisintä pisteputkea Chicago Blackhawksin Patrick Kanen kanssa. Yli 15 ottelun mittainen pisteputki olisi huima suoritus, sillä viime kaudella siihen pystyi vain yksi pelaaja.
*** ***Lisää aiheesta: Jack Eichel nostanut pelinsä vieläkin korkeammalle tasolle]
- Täytyy sanoa, että kun on menossa tällainen putki ja kun joukkue pelaa hyvin, yrittää itse tehdä vain kaikki pienet asiat hyvin. Se on palkitsevaa. Kun hoitaa oman ruutunsa vastuullisesti eikä yritä tehdä liikoja, hyviä asioita tapahtuu. Olen ollut onnekas, Eichel vähätteli.
- Olen saanut peleissä hyviä pomppuja ja hyviä paikkoja. Vielä kun joukkueemme pelaa hyvin, niin se selittää paljon. Olen hyötynyt paljon joukkueemme hyvistä otteista.
Sabres on toden totta pelannut melko mallikkaasti, mutta suurin syy hurjalle putkelle on Eichel itse. Predators-ottelussa hän teki sellaisen maalin Juuse Saroksen selän taakse, että jopa omat joukkuekaverit ällistyivät.
- Minulla ikään kuin pimeni päässä, kun näin sen maalin, naureskeli ketjukaveri Sam Reinhart.
Ketjun kolmas lenkki Victor Olofsson sanoo, että Eichelia parempaa pelaajaa on hankala löytää tällä hetkellä.
- Hän on luultavasti maailman paras pelaaja tällä hetkellä, ruotsalaistulokas ylisti.
Sabres päässyt hyvään lentoon
Buffalon kohdalla kannattaa kiinnittää huomiota joukkueen hyvään tekemisen meininkiin, iloiseen hyökkäyspeliin ja vahvaan itseluottamukseen. Ne ovat tuottaneet viime otteluissa tulosta, sillä Sabres on tällä hetkellä kolmen ottelun voittoputkessa, jonka aikana se on tehnyt 12 maalia.
Yksi suurimmista menestyksen syistä on ollut laaja onnistujien rintama hyökkäyspäässä. Eichel on tehnyt tuhoa jokaisessa ottelussa, mutta muuten maalinteko on jakaantunut useammalle pelaajalle. Viime ottelussa Eichelin lisäksi osuivat Olofsson ja Jimmy Vesey. Sitä edellisessä ottelussa esiin nousivat Eichelin lisäksi Reinhart, Johan Larsson ja Zemgus Girgensons. Sitä aiemmin vastuuta ottivat Larsson ja Kyle Okposo.
Islandersin tiivis puolustus tuottaa vastustajalle ongelmia
On selvää, että Sabresin vahva hyökkäyspeli saattaa katketa lauantaina, sillä vastassa on yksi sarjan parhaista puolustuksista. Islanders on jatkanut vahvoja otteitaan omassa päässä, ja se onkin päästänyt vähiten maaleja (70) koko sarjassa. Vertailun vuoksi todettakoon, että Sabres on päästänyt tällä kaudella 30 maalia enemmän.
Tällä hetkellä Isles on kahden ottelun voittoputkessa. Viime ottelussa se tylsytti Florida Panthersin 3-1 ja sitä ennen Tampa Bay Lightningin 5-1.

FLA-NYI: Barzal osuu ylivoimalla Eberlen syötöstä

Joukkueen puolustuspeli perustuu tiiviiseen viisikkopuolustamiseen, mikä tekee maalivahtien työn helpoksi. Sen takia maalivahdit tuppaavat menestymään Islandersissa. Tänä syksynä maalia on tilkinnyt Thomas Greissin lisäksi Semjon Varlamov. Pakiston pelaava kuusikko tekee äärimmäisen upeaa työtä Ryan Pulockin ja Scott Mayfieldin johdolla.
Saarelaisten erikoistilannepelaaminen toimii
Kahdessa viime ottelussa Islandersin vahvimpiin aseisiin on kuulunut erikoistilannepelaaminen, ja se on valtavassa roolissa myös lauantaina, kun itsevarma Eichel tovereineen yrittää tehdä tuhojaan saarelaisten päädyssä.
Viime ottelussa Islanders teki toisen erän alussa kaksi ylivoimamaalia, mikä riitti tuomaan voiton. Tampaa vastaan syntyi yksi ylivoimamaali. Molemmissa otteluissa joukkueen ylivoiman onnistumisprosentti oli tasan 50, ja joukkue selvitti molemmissa otteluissa kaikki kolme alivoimatilannettaan.
- Muutimme joitain asioita (Dallas Starsia vastaan pelatun ottelun jälkeen). Meidän erikoistilannepelaamisemme on ollut fantastista kahdessa viime ottelussa. Momentumin saa helposti itselleen, kun pystyy tappamaan alivoiman, muistutti Islandersin puolustaja Devon Toews.
Jokiharju pelaa vahvaa kautta Sabresin alakerrassa
NHL-viikon Eurooppa-ottelussa nähdään ainakin kaksi suomalaista: Sabresin puolustajat Jokiharju ja Rasmus Ristolainen. Islandersin hyökkääjä Leo Komarovin pelaaminen on epävarmaa, sillä hän on ollut kahdessa viime ottelussa terveenä kokoonpanon ulkopuolella.
*** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
Suomalaisista suurimpaan seurantaan kannattaa ottaa 20-vuotias Jokiharju, joka ei ole paistatellut otsikoissa. Siitä huolimatta nuorukainen pelaa vahvaa ensimmäistä täyttä NHL-kauttaan. Vaikutuksen on tehnyt eritoten hänen kehittymisensä puolustuspelissä. Jokiharju oli esimerkiksi viime ottelussa kentällä, kun vastustaja haki kavennusta ilman maalivahtia. Se kertoo valmennuksen luotosta paljon.
Jokiharju on pelannut tällä kaudella keskimäärin 16 ja puoli minuuttia ottelua kohden, ja vastuuta on tullut niin yli- kuin alivoimalla. Tehojakin on tullut mukavasti, sillä hän on kerännyt 33 ottelussa tililleen 3+7=10 tehopistettä.