rinne

Nashville Predators asetti lauantaina Pekka Rinteen loukkaantuneiden listalle, mutta maalivahdin vamman laadusta ei annettu tarkempia tietoja.

Rinne, 35, loukkaantui perjantaina Calgary Flamesia vastaan pelatun ottelun kolmannessa erässä ajassa 2.20 törmättyään joukkuetoverinsa Kevin Fialan kanssa tilanteessa, josta Flamesin hyökkääjä Sam Bennett teki 3-3 tasoitusmaalin. Rinne jatkoi pelaamista törmäyksen jälkeen, mutta luisteli vaihtoon vajaat kolme minuuttia myöhemmin. Nashvillen kakkosmaalivahti Juuse Saros torjui ottelun loppuun ja varmisti joukkueelleen 5-3 voiton.
Loukkaantuneiden listalle asetettu Rinne joutuu jättämään väliin ainakin kolme seuraavaa ottelua. Viime vuonna NHL:n parhaana maalivahtina Vezina Trophylla palkittu Rinne ehti pelata tällä kaudella viisi ottelua voitto-tappiotilastolla 3-1-0, päästettyjen maalien ottelukohtaisella keskiarvolla 2,11 ja torjuntaprosentilla 92,9.
- Menetimme juuri liigan parhaan maalivahdin, mutta toisaalta tiedämme, että Juuse on valmis vastaamaan haasteeseen. Hänkin on yksi tämän liigan parhaista veskareista. Hän olisi varmasti aloittava maalivahtimme, jollei hänen edellään olisi hallitseva Vezina-voittaja, Predatorsin hyökkääjä Filip Forsberg totesi seuran nettisivuilla.
Lisää aiheesta: Pekka Rinne]
Saros nauttii myös Predatorsin päävalmentaja Peter Lavioletten varauksetonta luottamusta.
- Luotamme täysin Juuseen ja siihen, miten hän pelaa. Tämä on hänelle loistava näytön paikka. Juuse on ollut erinomainen aina kun on saanut tilaisuuden tolppien välissä. Eilinen (Flames-ottelu) oli siitä hyvä esimerkki. Hän tuli kylmiltään maalille tiukkaan otteluun ja joutui venymään 15 sekunnin kuluttua tämän kauden hankalimpaan torjuntaansa. Juuse on hoitanut hommansa joukkueessamme aina erinomaisesti, ja pelaajamme luottavat häneen, Laviolette kertoi.
- Emme tietenkään halua koskaan nähdä tuollaista, mitä Pekalle tapahtui. Hän on joukkueemme avainpelaajia, ja hän oli torjunut erittäin hyvin nyt alkukaudella. Mutta tällaista sattuu kaikille joukkueille, ja nyt se tapahtui meille, valmentaja jatkoi.
Forsbergin mielestä tilanne, jossa Rinne loukkaantui, ei näyttänyt kovin pahalta.
- Ei niistä koskaan tiedä. Joskus pahannäköisistä tilanteista voi selvitä naarmuitta, mutta toisinaan mitättömältä näyttänyt tilanne voi johtaa loukkaantumiseen. Emme kuitenkaan saa jäädä märehtimään tätä. Luotamme kyllä siihen, että Juuse on mies paikallaan. Hänen kanssaan on erittäin hyvä pelata. Ei tämä muuta mitään, Forsberg sanoi.
Nashville nosti kokoonpanoonsa maalivahti Miroslav Svobodan ECHL:n Atlantasta Saroksen varamieheksi lauantain otteluun, jossa Predators saa vastaansa Edmonton Oilersin. Troy Grosenick saapuu AHL:n Milwaukeesta Svobodan tilalle Predatorsin kakkosmaalivahdiksi, kun Predators palaa kotikonnuilleen ensi viikolla.