Poile

Puhelinlangat laulaa, tulkitsi Katri Helena jo yli puoli vuosisataa sitten. Tarina ei kerro onko kappale alun perin kirjoitettu NHL:n pelaajasiirtojen takarajasta, mutta voimme ainakin kuvitella niin.
NHL-seurojen General Managereilla on muutama erityisen kiireellinen ajankohta kalenterivuoden aikana, ja nyt on menossa yksi niistä. "Trade Deadline" on edessä ensi maanantaina.

Tästä eteenpäin voimme odottaa näkevämme maanantai-iltaan mennessä parisenkymmentä pelaajakauppaa. Se, miten ne jakautuvat tälle viikolle ja varsinaiselle takarajapäivälle, vaihtelee vuosittain. Joka tapauksessa osoitteenmuutoskortteja tullaan täyttämään.
Taustalla tehdään paljon työtä ennen kuin lopulliset pelaajakaupat näkyvät jonkun toimittajan paljastuksena tai seuran lehdistötiedotteena. GM tekee ratkaisevan päätöksen mahdollisesta kaupasta, mutta pohjatyön luomiseen hänellä on apuja. Seuran pitää päättää, mitä pelaajia tavoitellaan ja mistä ollaan valmiita luopumaan, jos ja kun sopiva kauppa on toteutumassa.
- Tulen olemaan puhelimessa työntekijöidemme kanssa. Meillä oli juuri kolmas konferenssipuhelu ammattilaissarjoja seuraavien kykyjenetsijöidemme kanssa viimeisen kolmen viikon aikana. Tuomme heidät tänne ensi torstaina kolmeksi päiväksi juuri ennen trade deadlinea ja käymme kaikki asiat läpi, Nashville Predatorsin GM David Poile taustoitti viime viikolla seuran verkkosivuilla Predatorsin sisäisiä tapahtumia takarajaa kohti mentäessä.
Takarajan tyypillisin kauppa on niin sanotun vuokrapelaajan hankinta. Mestaruusunelmia elättelevä seura vahvistaa rivejään pelaajalla, jonka sopimus päättyy tulevana kesänä. Näin seura saa mahdollisesti kallispalkkaisenkin miehen kevään taistoihin ilman että taloudellinen rasite venyy kuluvan kauden yli.
Vuokrapelaajia ei voi hankkia loputtomiin. Jossain vaiheessa seura voi huomata, että kaikki tulevaisuuden palaset on kaupattu ja edessä olevat vuodet näyttävät todella synkiltä.
- Sitä luopuu ensimmäisen kierroksen varausvuorosta. Ja sitten toisesta. Niin ei vain voi tehdä joka vuosi. Lopulta kaappi on tyhjä, Anaheim Ducksin GM Bob Murray varoitteli Orange County Register -lehdelle.
Joskus GM:t innostuvat tekemään siirtorajalla niin sanotun normaalin jääkiekkokaupan, jossa kumpikin seura hankkii jo vakiintuneen pelaajan tarvitsemalleen osa-alueelle. Näiden pelaajien sopimukset saattavat olla voimassa vielä pitkälle tuleviin kausiin.
Ison luokan "jääkiekkokauppoja" nähdään nykyään useammin kauden päättymisen jälkeen ja NHL Draftin yhteydessa. Siirtorajalla ne ovat enemmän sukupuuttoon kuoleva laji, vaikka Dion Phaneuf ja Marian Gaborik vaihtoivatkin keskenään paikkaa viime viikolla. Siinäkin kaupassa Phaneufista luopuneella Ottawalla oli taloudellisia motiiveja.
Lisää aiheesta: [Dion Phaneuf siirtyy Senatorsista Kingsiin]
Tämän vuosikymmenen menestyjä Chicago Blackhawks on jäämässä pudotuspelien ulkopuolelle ensimmäistä kertaa 10 vuoteen. Chicago saattaa olla potentiaalinen ehdokas perinteiseen jääkiekkokauppaan.
- En usko, että olemme ostajia tänä vuonna. Yritämme kehittää meillä jo olevia nuoria pelaajia. Ensi kauden joukkueemme tulee näyttämään samanlaiselta kuin tämän hetken joukkueemme. En usko, että hankimme vuokrapelaajia, koska he vain ottaisivat jonkun pelipaikan. Jos jotain tapahtuu, niin tavoittelemme enemmänkin perinteistä jääkiekkokauppaa, Blackhawksin GM Stan Bowman kertoi NBC Sportsin haastattelussa.
Kolmas tyypillinen kauppa on varausvuorojen haaliminen. Tämä kauppa on monesti tuon vuokrapelaajan myymisen toinen puoli. Playoff-toiveensa menettänyt tai jo valmiiksi nuorennusleikkausta tekemässä oleva seura luopuu pelaajasta, jonka ei usko kuuluvan tulevaisuuden suunnitelmiinsa.
Viime keväänä Arizona Coyotes onnistui kiristämään Minnesota Wildilta sekä ykkös- että kakkoskierroksen varausvuoron Martin Hanzalista. Minnesota uskoi vuosi sitten olevansa mestariehdokas. Arizona tiesi jäävänsä pudotuspelien ulkopuolelle ja sai lisää panoksia tulevaisuutensa rakentamiseen.

Hanzal

Valtavan varausvuorokasan kokoaminen auttaa luonnollisesti tulevaisuuden pelaajien hankinnassa, mutta myös mahdollisissa pelaajakaupoissa vuosia myöhemmin, kun seura uskoo olevansa lähellä menestymiskuntoa ja haluaa vahvistaa rivejään vakiintuneilla pelaajilla.
Joskus vuokralaisesta tulee vakituinen asukas. Esimerkiksi viime vuonna Anaheim tykästyi ennen siirtorajaa hankkimaansa hyökkääjä Patrick Eavesiin sen verran, että solmi miehen kanssa jatkosopimuksen juhannuksen korvilla ennen kuin hänestä tuli täysin vapaa pelaaja.
Yksi pelaajasiirtojen takarajaan liittyvä asia ovat pelaajien jatkosopimukset. Jos pelaajasta on tulossa rajoittamaton vapaa agentti seuraavana kesänä eikä hänestä haluta luopua ilman mitään korvausta, niin vaihtoehtoja on kaksi. Joko seura ja pelaaja onnistuvat sorvaamaan jatkosopimuksen siirtorajalla tai sitten mies laitetaan kauppatavaraksi.
Mitä sitten voimme odottaa ensi maanantain takarajalla ja siihen johtavina päivinä? Jos katsotaan palkkakattoajan vuosia, niin ainakin suomalaiskauppoja.
Vain vuonna 2012 on ollut suomalaisittain täysin hiljaista pelaajakauppojen suhteen. Toki tämän vuoden siirtorajan tuntumaan on saatu jo yksi suomalaiskauppa, kun puolustaja Ville Pokka siirtyi Chicagon organisaatiosta Ottawa Senatorsiin. Mutta jos mennään keskiarvojen mukaan, niin joku sinivalkoinen vaihtaa vielä seuraa.
Lisää aiheesta:******[Ville Pokka siirtyy Chicagosta Ottawaan]
Ehkä se pelaaja on Jussi Jokinen. Hänet on kaupattu siirtorajalla 2008 ja 2013 sekä muutama viikko ennen siirtoikkunan sulkeutumista vuonna 2009. Jokinen on menossa olevalla kaudella jo kolmannessa seurassaan.
Isot vuokranimet eivät ole vielä liikahtaneet. Hintapyynnöt ovat tällä hetkellä kovia. Padot aukeavat, kun joku määrää tämän kevään hintatason.
- Yleensä tämä vaatii sen yhden kaupan. Joku tekee kaupan, joku hankkii jonkun. Kun hinnat on määrätty, niin alkaa lumipalloefekti. Sitä ei ole tapahtunut vielä, Ducksin GM Murray sanoi.
Oman mielenkiintonsa tämän kevään siirtorajalle tuo myös Vegas Golden Knights. NHL:n laajennusseura on osoittanut kuuluvansa liigan eliittiin. Lähteekö Vegas tosissaan tavoittelemaan mestaruutta vai pidetäänkö pitkän tähtäimen tavoitteet etusijalla? Aloittaako Golden Knightsin GM George McPhee kulutusjuhlat vai onko hän kestävän kehityksen miehiä?
Puhelinlangat ovat ehkä muuttuneet tukiasemiksi, mutta NHL:n pelaajasiirtojen takarajalla tapahtuu aina ja kännykät käyvät kuumina. Siitä voimme olla varmoja.