Bettman_Presser

PEBBLE BEACH, KALIFORNIA -- NHL:n komissaari Gary Bettman antoi seuraavan lausunnon liigan johtokunnan kokoonnuttua maanantaina:
Olemme yksi maailman parhaista ammattilaisurheilusarjoista ja maailman paras jääkiekkoliiga, ja tiedämme roolimme esimerkin asettajana.

Tietoomme on tullut käyttäytymistä, joka ei ole ollut hyväksyttävää. Sellaista ei voi hyväksyä, tapahtuipa se kymmenen vuotta sitten tai viime viikolla.
Vaikka asia ei ole aiemmin ollut tiedossamme, fakta on se, että meidän on liigana - niin meidän, joukkueidemme, pelaajiemme, valmentajiemme, organisaatioidemme kuin faniemme puolesta - vastattava tähän selkeällä, merkityksellisellä ja asianmukaisella tavalla. Ammattimainen toiminta ja kunnioitus ovat aina olleet tärkeitä periaatteita liigallemme, mutta varsinkin nyt on erityisen tärkeää keskustella niistä, sillä jokainen on oikeutettu kunnioittavaan kohteluun työpaikallaan.
Maailma on muuttumassa parempaan suuntaan. Tässä hetkessä on mahdollisuus positiiviseen muutokseen, ja tätä kehitystä on joudutettava. Siitä hyötyvät kaikki rakastamamme lajin parissa toimivat. Ja vaikka muutos on jo käynnissä, meidän on silti tunnustettava asiat, jotka ovat olleet aiemmin pielessä. Silloin väärin kohdellut tulevat kuulluiksi ja pystymme estämään vastaavia asioita tapahtumasta uudelleen.
Osallistaminen ja monimuotoisuus eivät ole pelkkiä muotisanoja, vaan NHL:n perusperiaatteita. Siksi olemme laatineet periaatejulistuksen sekä panostaneet paljon aikaa, vaivaa ja resursseja Learn to Play ja Hockey is For Everyone -hankkeisiimme. Viestimme on yksiselitteinen: emme hyväksy minkäänlaista loukkaavaa käytöstä.
Kerron nyt, miten jatkamme tästä eteenpäin.
Välitän teille tarkalleen sen, mitä NHL:n johtokunnalle sanottiin kokouksessamme.
1. Emme pidä yllätyksistä - Bill Petersin tapaus tuli meille täytenä yllätyksenä
Jatkossa NHL-seurojen on ilmoitettava välittömästi minulle tai apulaiskomissaari Bill Dalylle, mikäli tietoon tulee tapauksia, joissa NHL:n henkilöstöön kuuluva on käyttäytynyt sopimattomasti, lainvastaisesti, loukkaavasti tai liigan toimintaperiaatteiden vastaisesti joko kaukalossa tai sen ulkopuolella. Mikäli tällainen asia jätetään ilmoittamatta, seuralle ja tapaukseen osallisille henkilöille langetetaan tuntuvat rangaistukset.
Mitä tulee Bill Petersiin liittyviin tapauksiin Carolinassa, niin Peter Karmanosin ja Ron Francisin antamissa lausunnoissa on vielä ristiriitaisuutta, ja se minun on vielä selvitettävä. On kuitenkin selvää, että nämä asiat eivät ole tapahtuneet Carolinassa Tom Dundonin aikana. Hän oli ensimmäisiä minuun yhteyttä ottaneita sen jälkeen kun oli esitetty väitteitä Petersin sopimattomasta käytöksestä Carolinassa.

Ron Francis 11.30
 1. Uskon, että suurin osa NHL-valmentajista käyttäytyy asianmukaisesti. Itse asiassa uskon, että valtaosa heistä toimii valmentaessaan ammattimaisesti ja kunnioittavasti, eikä heidän ammattikuntaansa pidä leimata tiettyjen yksilöiden käyttäytymisen perusteella. Jotta kuitenkin voimme vauhdittaa muutosta kulttuurissa ja tehdä selväksi ne odotukset, joita meillä on valmentajien ja muun henkilöstön käyttäytymisen suhteen, laadimme pakollisen vuosittaisen ohjelman, jossa käsitellään monimuotoisuutta ja osallistamista.
  Ohjelmaan osallistuvat kaikki päävalmentajat, apuvalmentajat, GM:t ja apulais-GM:t, joilla on sopimus jonkin NHL-seuran kanssa. Ohjelmassa keskitytään koulutuksen ja harjoitusten kautta siihen, että kaikki saavat kunnioittavaa kohtelua pukukopissa, harjoitustiloissa, otteluissa ja muissa jääkiekkoon liittyvissä aktiviteeteissa. Ohjelmassa opetetaan myös, miten häirintä, simputtaminen, kostaminen ja kiusaaminen voidaan estää.
  Ohjelman rakenteen luovat ulkopuoliset alan asiantuntijat, ja sen laadinnan aikana keskustellaan pelaajayhdistyksen ja valmentajien yhdistyksen kanssa. Keskustelemme pelaajayhdistyksen kanssa myös siitä, missä määrin joko tämä tai toinen vastaava ohjelma otetaan käyttöön pelaajien kohdalla. Lisäksi muodostamme NHL:n varapresidentti Kim Davisin ohjauksessa neuvoston, jonka tehtävänä on tehdä aloitteita, valvoa kehitystä ja koordinoida tätä työtä jääkiekon kaikilla tasoilla. Neuvosto järjestää myös resursseja organisaatioille, jotka pyytävät apua.
Bettman Daly 10.9
 1. Mikäli seuran henkilöstöön kuuluva käyttäytyy sopimattomasti, hän saa rangaistuksen seuralta, liigalta tai molemmilta. Vaikka rangaistukset määritelläänkin aina tapauskohtaisesti, mielestäni niiden on oltava tuntuvia, jotta varmistamme, ettei vastaavaa tapahdu uudelleen.
  4. Näihin tapauksiin on puututtava viipymättä. Siksi luomme alustan, jossa NHL:ään liittyvästä sopimattomasta käytöksestä voi tehdä ilmoituksen joko nimettömästi tai nimen kera, jotta voimme ryhtyä jatkotoimenpiteisiin. Kyseessä voi olla kuka tahansa seuran henkilöstöön kuuluva, joukkuetoveri, valmentaja tai jopa pelaaja itse. On myös ensiarvoisen tärkeää varmistaa, ettei kukaan joudu kostotoimien kohteeksi tietoisuuden lisäämisen tai tutkintaan osallistumisen takia. Takaan, että kaikkiin ilmoituksiin suhtaudutaan vakavasti ja ne tutkitaan.
  Lopuksi:
  Kaikki eivät hyväksy kaikkien valmentajien metodeja. On kuitenkin olemassa tiettyjä rajoja, joita ei saa ylittää. Fyysinen väkivalta sekä rasistinen ja homofobinen kielenkäyttö menevät rajan yli. Tiedämme, että voi olla muutakin toimintaa, joka ylittää rajan tai sijoittuu "harmaalle alueelle". Toivomme, että luomamme ohjelma auttaa määrittelemään paremmin sen, mikä on ja mikä ei ole hyväksyttävää käytöstä, ja parantaa sekä pelaajien että valmentajien työympäristöä. Vuosien saatossa olemme pystyneet muuttamaan lajimme kulttuuria esimerkiksi pelaajien turvallisuuden ja päihteiden väärinkäytön osalta. Ja vaikka olemme jo ottaneet useita tärkeitä askelia monimuotoisuuden, osallistamisen, kunnioittavan kohtelun ja ammattimaisen toiminnan suuntaan, aiomme tehdä asioiden suhteen enemmän ja entistä nopeammin.
  Calgaryn vastaus, ensiksi Akim Aliun esittämiin väitteisiin ja sitten Carolinan tapaukseen, oli oikea-aikainen ja ammattimainen. Vaikka Bill Peters ei käyttäytynytkään sopimattomasti Flamesissa ollessaan, seuran mielestä oli tärkeää yrittää selvittää, mitä kymmenen vuotta sitten ja sen jälkeen tapahtui. Tapaukseen saatiin lopulta asianmukainen ratkaisu. Kiitän Calgaryn organisaatiota ja eritoten Brad Trelivingiä heidän ponnistelustaan ja yhteistyöstään. Nyt voitaneen sanoa, että kun NHL-seura on palkkaamassa valmentajaa, menettelytapojen merkitys nousee aivan uudelle tasolle, ja se on hyvä asia.
  Lopuksi, Bill Dalylla ja minulla oli viime viikolla rakentava tapaaminen Akim Aliun ja hänen lakimiestensä kanssa. Olemme kuulleet, mitä sanottavaa heillä on, ja aloittaneet oman selontekomme. Päätämme myöhemmin, mikä on mielestämme paras tapa edetä asiassa.