Tavares_Granlund

Maanantaina NHL:ssä pelataan kuusi ottelua. Kierroksella pelaavista joukkueista Minnesota Wild, Calgary Flames, Los Angeles Kings ja Anaheim Ducks ovat Läntisen konferenssin keskikastissa, missä taistelu pudotuspelipaikoista käy kovana.

Mikko Koivun ja Mikael Granlundin Wild pelaa vieraskiertueensa ensimmäisessä ottelussa New York Islandersia vastaan. Flames isännöi Tuukka Raskin Boston Bruinsia ja Kings vierailee Chicagossa. Erik Haulan Vegas Golden Knights yrittää ottaa 23. kotivoittonsa, kun vastassa on Anaheim Ducks. Washington Capitals yrittää pestä kasvonsa lauantain murskatappion jälkeen ja voittaa Buffalo Sabresin. Myös Nashville Predators tavoittelee paluuta voittokantaan, kun vastassa on Ottawa Senators.
Wildilla iltapäiväpeli
Wild voitti kaksi viidestä peräkkäisestä kotiottelustaan, joten vieraskiertueelle jäi parannettavaa. Idän-kiertueella joukkue etsii pudotuspelipaikkaan vaadittavia pisteitä Islandersin, Devilsin ja Rangersin luota. Maanantain ottelu on Wildille jo toinen peräkkäinen iltapäiväottelu.
- Huomenna tämä on jo rutiinia. Nyt tiedämme, mitä tällainen ottelu vaatii ja kuinka kaikki meni ensimmäisellä kerralla. Olemme valmistautuneet ja valmiina otteluun, hyökkääjä Eric Staal ennakoi sunnuntaina Wildin verkkosivuilla.

Miten Capitals kasaa itsensä?
Capitals romahti lauantaina Blackhawksia vastaan 1-7 tappioon. Lukemat olivat rajut silloiselle Metropolitan-divisioonan kärkijoukkue Capitalsille, ja maanantaina suunnitelmissa on pikainen paluu voittokantaan Sabresin kustannuksella. Voitolla Capitals nousisi takaisin divisioonan kärkeen. Kumpikin joukkue on voittanut kaksi viidestä viimeisimmästä ottelustaan.
- Tämä oli yksi ottelu kahdestakymmenestä, joka meni läpi. Meillä on paljon otteluja tässä kuussa, ja tämä täytyy nollata niin nopeasti kuin mahdollista. Maanantaina täytyy saada homma taas raiteilleen, puolustaja Brooks Orpik tuumi Capitalsin verkkosivuilla.
Rinne palannee Predatorsin maalille
Predators on jäänyt viiden pisteen päähän lännen ja koko sarjan kärkijoukkue Golden Knightsista. Neljän kotiottelun putken kaksi keskimmäistä ottelua ovat päättyneet kantrikaupungin ylpeyden tappioihin, joten orastava tappioputki olisi syytä katkaista ennen vieraskaukaloon siirtymistä. Maanantaina Predators isännöi Senatorsia, ja Pekka Rinne nähtäneen maalilla yhden ottelun huilin jälkeen.
- Teimme jo paljon hyviä asioita edelliseen otteluun verrattuna, mutta se ei ollut tarpeeksi. Yksi tehty ylivoimamaali oli askel parempaan suuntaan, mutta yksi maali ei yleensä riitä. Meidän täytyy toimittaa kiekkoa maalille aiempaa enemmän, Predatorsin päävalmentaja Peter Laviolette sanoi seuran verkkosivuilla.

Rinne

Golden Knightsilla haussa 23:s kotivoitto
Golden Knights janoaa jo 23. kotivoittoaan, mikä olisi laajennusjoukkueelle kovin saldo sitten kauden 1979-1980 ja Hartford Whalersin 22 voiton. Sensaatiomainen tulokaskausi on siivittänyt Golden Knightsin jo koko sarjan kärkeen. Maanantaina on mahdollista kasvattaa eroa Lightningiin, joka ei pelaa kierroksella. Golden Knightsin vastustaja Ducks tarvitsee pisteitä päästäkseen pudotuspeleihin.
- Pelaamme omia pudotuspelejämme kauden loppuun saakka. Tämä oli yksi sellainen ottelu, joka meidän piti juuri voittaa, Ducksin hyökkääjä Derek Grant tuumi seuran verkkosivuilla tärkeän Wild-voiton jälkeen.
Kings haluaa parantaa asemiaan
Kings on valunut lännen pudotuspeliviivan alle, ja matkaa viimeiseen villi kortti -paikkaan on kaksi pistettä. Maanantaina Kings vierailee Chicagossa, missä Blackhawks puhkuu itseluottamusta. Alla on 7-1 voitto Capitalsista, mutta pudotuspelejä ajatellen Blackhawksin asema on tukala, sillä matkaa viimeiseen villi kortti -paikkaan on 11 pistettä. Kings on voittanut kaksi viidestä viimeisimmästä ottelustaan, mutta Blackhawksin ainoa voitto vastaavalta ajanjaksolta on juuri lauantainen Capitals-voitto, mikä katkaisi kahdeksan ottelun tappioputken.
Muuta seurattavaa:
Blackhawksin Patrick Kane saavuttaa 800, Senatorsin Derick Brassard 700, Flamesin Travis Hamonic 500 ja Islandersin Casey Citikas 400 runkosarjaottelun rajan. Kingsin Dustin Brown on kahden syöttöpisteen päässä 300 rajasta ja Predatorsin Roman Josi 200 rajasta. Wildin Eric Staal on kahden pisteen päässä 900 rajasta ja Kingsin Anze Kopitar pisteen päässä 800 rajasta.
Ducksin Ryan Keslerin pelikunto on epävarma alavartalovamman vuoksi. Kingsin Trevor Lewis kärsii aivotärähdyksestä. Senatorsin Ryan Dzingel on ollut sivussa henkilökohtaisten syiden vuoksi.