hintz mw

Dallas Stars ei lamaantunut heikosta avauserästään tämänvuotisessa Winter Classic-ulkoilmaottelussa. Kotijoukkue kukisti yli 85 000 katsojan silmien alla Nashville Predatorsin sitkeän peliesityksen jälkeen lopulta lukemin 4-2.
Starsin voiton pääarkkitehdeiksi nousivat hieman yllättäen seuran eurooppalaistähdet, johon kuuluivat muiden muassa yhden syöttöpisteen tililleen merkkauttaneet Roope Hintz ja Esa Lindell.

Predators käytti kamppailun avauserässä tehokkaasti hyväkseen isäntien synkän alun ja paineli kahdella ylivoimaosumalla turvallisen tuntuiseen 2-0 johtoon. Maalintekijöinä kunnostautuivat Matt Duchene (1+1) sekä puolustaja Dante Fabbro. Predators oli ensimmäisessä erässä aktiivisempi osapuoli, josta kertovat maalia kohti ammutut laukaukset (10-8).
Isännät saivat vähitellen juonen päästä kiinni, eikä päätöserää oltu ehditty pelata minuuttiakaan, kun kamppailu oli jo tasatilanteessa 2-2. Starsin aktiivinen karvauspeli ja kaksinkamppailuvoima olivat Predatorsille pahinta myrkkyä.
Lisäksi oman alueen puolustaminen ei tahtonut loppua kohden pysyä millään Predatorsin hanskassa. Vieraiden maalilla urakoineelle Pekka Rinteelle kertyi torjuntoja lopulta kunnioitettavat 31.
Eurooppalaiset näyttivät pelaamisen mallia
Oman lusikkansa voittoisaan soppaan löi Hintz, joka teki esityön Mattias Janmarkin (1+1) viimeistelemään tasoitusosumaan ja oli muutenkin jatkuvasti luistelullaan rikkomassa vieraiden puolustusryhmitelmää.

DAL-NSH: Janmark ohjaa kiekon reppuun ylivoimalla

 • Tuntui hyvältä pelata. Pidimme kiinni pelisysteemistämme loppuun asti emmekä luovuttaneet. Joskus tehopisteet jakautuvat eri henkilöille, ja tällä kertaa eurooppalaiset pitivät lippua pystyssä, Hintz kertasi.
  Starsin ykkösketjun laidassa viilettänyt Aleksandr Radulov oli myös pelipäällä. Vahvana vääntäjänä ja todellisena tahtopelaajana tunnettu venäläislaituri on ollut viimeaikoina hurjassa vireessä. Ulkoilmaottelussa Radulov vastasi 3-2 johto-osumasta ja venytti samalla pisteputkeaan jo yhdeksään otteluun, jonka aikana ovat syntynyt tehot 4+8=12.
  - Meillä on ringissä monia laadukkaita eurooppalaisia pelaajia, jotka ovat näyttäneet pystyvänsä kantamaan vastuuta tiukassakin paikassa. Tämän iltainen oli mielestäni vain enne siitä, että lisää on tulossa, Radulovin ketjukaverina pelannut Tyler Seguin iloitsi.
  Starsin kakkosketjussa uurastanut, mutta ottelussa ilman tehopisteitä jäänyt Andrew Cogliano oli iloinen eurooppalaiskollegoidensa onnistumisista, mutta luonnollisesti korosti joukkueen yhteistä tavoitetta.
  - Se (eurooppalaisten onnistuminen) oli joukkueen kannalta erittäin iloinen asia. Tarvitsemme monina iltoina eri ratkaisijoita, ja tänään heitä nousi taas hyvin esiin. Ajattelen usein, että ihan sama kuka ne maalit tekee, kunhan joukkue voittaa. Mutta joskus sitä tietenkin toivoo onnistumisia niillekin, jotka eivät kuulu joukkueemme tehomiehiin, Cogliano totesi.
  Yksi ulkoilmaottelun hahmoista oli kokenutta kaartia edustanut puolustaja Andrej Sekera, joka pääsi päätöserässä Janmarkin laukauksesta kimmonneeseen paluukiekkoon kiinni ja iski kamppailun viimeiseksi jääneen maalin. Osuma oli samalla slovakkipuolustajan kauden ensimmäinen.

DAL-NSH: Sekera laukoo irtokiekon maaliin

 • Hän (Sekera) on päässyt joukkueeseen hyvin sisään ja täyttänyt osaamisellaan ruutunsa. On aina hienoa, kun joukkueesta nousee esiin myös niitä pelaajia, joiden ensisijaisiin työtehtäviin kuuluu muutakin kuin maalinteko, Starsin päävalmentaja Rick Bowness suitsutti.
  Stars näytti samassa Central-divisioonassa pelaavalle Predatorsille, ettei playoff-viivan päällä majailevia joukkueita niin vain pelkillä ylivoimaosumilla kaadeta. Bownessin miehistön pelit jatkuvat seuraavaksi perjantaina, jolloin vieraaksi saapuu Itäisen konferenssin heikoimpiin kuuluva Detroit Red Wings.