Miro-Heiskanen2

Dallas Stars käynnistää harjoitusleirinsä perjantaina ilman kesän ensimmäisen kierroksen varaustaan, kolmantena valittua puolustaja Miro Heiskasta. Mutta Roope Hintz on mukana leirillä, ja hän on hyvin lähellä paikkaa NHL:ssä.

  • Hän (Hintz) on isokokoinen kaveri, joka luistelee hyvin. Hän tarvitsee vain muutaman pelin alle tottuakseen pohjoisamerikkalaiseen tyyliin, Dallasin farmijoukkueen Texas Starsin valmentaja Derek Laxdal arvioi seuran verkkosivuilla.
    Dallasin kanssa kolmen vuoden tulokassopimuksen solminut Hintz todennäköisesti aloittaa kauden AHL:ssä, mutta raivannee nopeasti itselleen paikan emoseuran kokoonpanossa. Suomalaishyökkääjä on Dallasin toisen kierroksen varaus (49. pelaaja) vuodelta 2015.
hintz

Dallas julkisti harjoitusleirin osallistujat, ja listalla on 67 pelaajaa, joista 20 on puolustajia ja 37 hyökkääjiä. Heiskasen nimen perässä oleva merkki kertoo hänen olevan loukkaantunut. 18-vuotias puolustaja sai kyynärpäästä iskun päähänsä syyskuun alun Mestarien liigan ottelussa Red Bull Müncheniä vastaan. Nuorten lupausten ja tulokkaiden turnaus Traverse Cityssä jäi väliin, ja nyt näyttää siltä, että Heiskasen lähtö Dallasiin viivästyy edelleen.
Kolmen vuoden tulokassopimuksen Dallasin kanssa tehnyt Heiskanen, 18, vahvisti Helsingin Sanomille saaneensa aivotärähdyksen ja totesi lääkäreiden päättävän jatkosta.
- Kyllä vähän harmittaa, mutta välillä sattuu kaikenlaista, hän totesi lehdelle.
Suomalaisedustus on joka tapauksessa vahva Dallasin leirillä. Hintzin lisäksi mukana on konkarimaalivahti Kari Lehtonen sekä puolustajat Esa Lindell ja Julius Honka.

Julius-Honka

Dallas Morning Newsille ja SportsDayDFW:lle Starsia seuraava toimittaja Mike Heika nostaa Hongan yhdeksi joukkueen merkittävimmistä pelaajista.
- Julius Honka saattaa hyvinkin olla avainasemassa, jos joukkue pelaa onnistuneen kauden, Heika povasi.
Dallasin päävalmentaja Ken Hitchcock puolestaan mainitsi seuran verkkosivuilla toisen suomalaispuolustajan.
- Esa Lindell pystyy pelaamaan isoja minuutteja. Hän on oikea työhevonen.