Gallant DeBoer

Vegas Golden Knightsin GM Kelly McCrimmon ilmoitti keskiviikkona, että joukkueen valmennusportaassa on tehty muutoksia. Päävalmentaja Gerard Gallant sekä apuvalmentaja Mike Kelly on irtisanottu tehtävistään, ja uudeksi päävalmentajaksi on nimitetty Peter DeBoer.

  • Päätimme, että meidän on vaihdettava valmentajaa, jotta joukkueemme voi saavuttaa täyden potentiaalinsa. Joukkueemme pystyy parempaan, mitä tällä kaudella on nähty. Kiitämme Gerardia ja Mikea heidän palveluksistaan seurallemme. He olivat keskeisessä roolissa kahden ensimmäisen kautemme menestystarinassa, ja toivotamme heille kaikkea hyvää jatkoon, McCrimmon sanoi.
    - Peter DeBoer on kokenut ja kykynsä todistanut valmentaja, jonka uskomme auttavan meitä saavuttamaan tavoitteemme. Toivotamme Peterin perheineen tervetulleeksi Vegas Golden Knightsin organisaatioon. Odotamme Peterin johdattavan meidät vahvaan loppukauteen ja menestykseen tulevina vuosina, hän jatkoi.
    DeBoer on valmentanut NHL:ssä San Jose Sharksia, New Jersey Devilsiä ja Florida Panthersia. Hänen uransa voitto-tappiotilasto on 415-329-111 runkosarjasta, ja playoffeista hänellä on tilillään 46 voittoa. DeBoer luotsasi Devilsin Stanley Cup -finaaleihin 2012 ja toisti tempun Sharksin kanssa 2016.
    DeBoer liittynee Vegasin ritarirykmenttiin torstaina Ottawassa, jossa Golden Knights kohtaa Senatorsin.