Caps 3

Washington Capitals otti Pittsburgh Penguinsia vastaan pelaamassaan Itäisen konferenssin toisen kierroksen ottelusarjassa kolmannen voittonsa ja tasoitti voitot 3-3:een. Capitals kesti jo toisen peräkkäisen pakkovoitto-ottelun paineet ja kukisti Penguinsin maalein 5-2 (1-0, 1-0, 3-2).
Capitals rynni 5-0-johtoon kahdesti viimeistelleen ja ottelun ykköstähdeksi valitun Andre Burakovskyn johdolla. Penguins kavensi kahdesti kolmannen erän lopussa, mutta ei enää pystynyt uhkaamaan Capitalsin voittoa.

 • Olen ylpeä siitä, kuinka ehjän ottelun pelasimme. Hallitsimme peliä, työmoraalimme oli korkealla tasolla ja voitimme kaksinkamppailut. Maalivahti otti muutaman tärkeän torjunnan ja kaiken kaikkiaan pelasimme hyvin, Capitalsin päävalmentaja Barry Trotz summasi seuran Twitterissä jakamalla videolla.
  - Kolmannesta ottelusta lähtien olemme pelanneet paremmin ja paremmin. Kunnia tästä menee isoille pelaajillemme ja myös koko joukkueelle. Joukkueemme on todella vahva, päävalmentaja Trotz kiitteli.
  Ensimmäisessä erässä Capitals hallitsi peliä ja laukoi 11 kertaa kohti Marc-Andre Fleuryn vartioimaa Penguinsin maalia. Penguins pääsi kokeilemaan vain kolme kertaa Capitalsin Braden Holtbyn torjuntavirettä.
  Erän ainoan maalin teki Capitalsin T.J. Oshie, joka hyödynsi joukkueen erän toisen ylivoimapelin. Penguinsin kapteeni Sidney Crosby katseli jäähyaitiosta, kun Oshie ampui kiekon verkkoon B-pisteiden välistä alivoimanelikon keskeltä. Mainion syötön maalin takaa tarjoili Jevgeni Kuznetsov. Toisen syöttöpisteen täysosumaan sai Nicklas Bäckström.
  Toisessa erässä pelitapahtumat tasoittuivat, mutta Penguins ei saanut yrityksestä huolimatta tehtyä tasoitusmaalia. Erän ainoan maalin teki jo edellisessäkin ottelussa tehokkaasti pelannut Capitalsin Andre Burakovsky. Hän riisti laidassa kiekon Penguinsin puolustaja Ron Hainseylta ja punnersi maalille tuhoisin seurauksin.
  Päätöserään Penguins lähti kavennus- ja tasoitusmaalit mielessään, mutta Capitals teki heti erän alussa kotijoukkueen urakasta maalin verran vaikeamman. Bäckström sai kiekon omalla siniviivalla, spurttasi hyökkäysalueelle ja laukoi napakasti Penguinsin maalin takayläkulmaan. Ajassa 40.16 tehtyyn maaliin syöttöpisteet merkkauttivat Oshie ja Dmitry Orlov.
  Tärkeän 3-0-maalin jälkeen Capitals kesti alivoimapelin ja pääsi heti täysilukuiseksi tultuaan kokeilemaan omaa ylivoimapeliään. Ensimmäinen ylivoimayritys ei tuonut maalia, mutta 4-0-osuma syntyi erän puolivälin jälkeen Penguinsin Matt Cullenin istuessa jäähyaitiossa. Kuznetsov kaivoi kiekon kulmasta ja syötti siniviivalle Matt Niskaselle. Hän jatkoi poikittain John Carlsonille, jonka kova laukaus yllätti Fleuryn (ottelussa 21 torjuntaa).
  Reilu minuutti Carlsonin täysosuman jälkeen Burakovsky teki illan toisen maalinsa ja joukkueensa viidennen. Hän teki maalinsa jälleen kiekonriiston jälkeen. Tällä kertaa hän nappasi pelivälineen omalla siniviivalla Penguinsin Ian Colelta ja porhalsi hyökkäysalueelle. Tukea tilanteessa antoi myös maalille röyhkeästi ajanut Oshie, joka häiritsi sopivasti maalivahtia ja Penguinsin puolustusta.
  - Luulen kaiken tulevan luottamuksen kautta. Olen luonut paljon paikkoja, aiemmin pudotuspelien aikana syöttelijänä kunnostautunut Burakovsky viittasi NHL.comin Wes Crosbyn haastattelussa kahdessa viime ottelussaan tekemiinsä kolmeen maaliin.
  Penguinsin hyökkäystehot löytyivät lopulta erän viimeisillä minuuteilla, mutta liian myöhään kunnon kirin aikaansaamiseksi. Crosby ja Jake Guentzel pääsivät kahdella yhtä vastaan -hyökkäykseen, ja viimeksi mainittu iski pudotuspelikevään yhdeksännen maalinsa. Guentzel johtaa pudotuspelien maalipörssiä.
  Alle minuutti Guentzelin jälkeen pudotuspelien pistepörssin kärkimies Jevgeni Malkin yllätti Capitalsin maalivahti Holtbyn (ottelussa 16 torjuntaa). Syöttöpisteet ottelun viimeiseen maaliin saivat Conor Sheary ja Brian Dumoulin.
  - Uskon sen olevan turhauttavaa, kun voisimme katkaista sarjan kotiyleisön edessä, mutta emme pelaa niin kuin haluamme. Puhuimme siitä, että pysymme mukana, keskitymme peliin ja yritämme pelata oikealla tavalla, Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan tuumi.
  Penguinsin suomalaispuolustaja Olli Määttä sai joukkueen puolustajista kolmanneksi eniten peliaikaa kellottaessaan lukemat 20.39. Hän laukoi kahdesti kohti maalia, mutta jäi pisteittä. Plus-miinuslukemaksi jäi +1. Hän oli kentällä Guentzelin tehdessä 1-5-kavennusmaalin.
  Ottelusarjan ratkaiseva seitsemäs ottelu pelataan keskiviikkona Washingtonissa. Vastustaja konferenssifinaaleihin saattaa ratketa jo tiistaina Ottawa Senatorsin ja New York Rangersin välisessä kuudennessa ottelussa. Senators johtaa sarjaa voitoin 3-2.
  - Meidän tavoitteena on voittaa tämä ottelusarja. Tiesimme, että meidän oli pelattava paras ottelumme venyttääksemme sarjan seitsemänteen otteluun. Mitä vain voi tapahtua, mutta me olemme siellä, missä haluammekin olla juuri nyt, Bäckström päätti.

Pittsburgh jäi Washingtonin jalkoihin