Blashill_DET

Detroit Red Wingsin päävalmentaja Jeff Blashill solmi seuran kanssa tiistaina kaksivuotisen jatkosopimuksen.
Blashill, 45, on valmentanut Red Wingsiä neljä kautta voitto-tappiotilastolla 135-143-47. Hän on ollut Detroitin vaihtopenkin takana 325 ottelussa, mikä riittää seuran valmentajien kaikkien aikojen tilastossa kuudennelle sijalle.

Detroit pääsi pudotuspeleihin Blashillin ensimmäisellä kaudella, mutta sen jälkeen playoffit ovat jääneet vain haaveeksi. Vuoden 2016 playoffeissa Red Wings hävisi Itäisen konferenssin ensimmäisen kierroksen ottelusarjan Tampa Bay Lightningille.
- Jeff on tehnyt upeaa työtä kehittäessään nuoria pelaajiamme, kun jatkamme organisaatiomme uudelleenrakennusta. Nuoret lupauksemme ovat ottaneet isoja harppauksia hänen alaisuudessaan ja pelaavat nyt tärkeitä minuutteja otteluiden tärkeimmillä hetkillä, sanoi Red Wingsin GM Ken Holland.
- Kun rakennamme tulevaa, luotamme täysin siihen, että Jeff on paras valmentaja auttamaan nuoria lupauksiamme nousemaan ratkaisupelaajiksi NHL:ssä. Hän on saanut arvokasta kokemusta neljällä Detroitin-kaudellaan ja iskostanut joukkueeseemme työmoraalin, joka tekee meistä vaikean vastustajan joka ilta. Sellaisen identiteetin haluamme säilyttää, kun jatkamme eteenpäin, hän lisäsi.
Blashill pestattiin Red Wingsin luotsiksi 9. kesäkuuta Mike Babcockin tilalle. Detroitissa vuosina 2005-15 valmentanut Babcock siirtyi Toronto Maple Leafsin päävalmentajaksi 20. toukokuuta 2015.
Detroitista kotoisin oleva Blashill tuli Red Wingsin apuvalmentajaksi kaudelle 2011-12. Sen jälkeen hän valmensi Detroitin AHL-farmijoukkue Grand Rapids Griffinsiä vuosina 2012-2015, kunnes palasi emoseuran päävalmentajaksi.
Tällä kaudella jo pudotuspelimahdollisuutensa menettänyt Red Wings (31-38-10) on voittanut viisi ottelua peräkkäin ja kahdeksasta viime ottelustaan seitsemän.
Tiistaina Red Wings isännöi Pittsburgh Penguinsia Little Caesars Arenassa.