Pavlik_Svechinkov

Juniorská reprezentace vstoupila do mistrovství světa do 20 let v Buffalu úspěšně. V úvodním utkání porazila Rusko 5:4 a ve skupině B má se třemi body s favoritem nakročeno k dobrému umístění.

Češi zdolali na šampionátu 'dvacítek' neoblíbeného soupeře teprve podruhé za posledních 11 let. Dvěma body za gól a asistenci k tomu pomohli Filip Chytil, Martin Nečas, Filip Zadina i Ostap Safin, tři nahrávky si připsal Martin Kaut. Brankář Josef Kořenář přispěl k výhře 34 zákroky.
Více k tématu: [Juniorské MS i pod širákem, Češi chtějí medaili]
Zápas ukázal, že výběr kouče Filipa Pešána je dost silný v ofenzivě, zato na obranné fázi bude potřeba zapracovat. Kreativní útočníci dělali dobrým pohybem a nápaditostí ruské defenzivě od začátku problémy a v čase 4:42 už vedli přesilovkovou brankou Nečase po parádní Kautově nahrávce. Jenže vedení udrželi jen 39 sekund a totéž se opakovalo i po Safinově gólu - necelé dvě minuty po něm vyrovnával Marsel Sholokhov na 2:2. Obě soupeřovy trefy přišly po špatně sehraných vhazováních.
V závěru se pak Češi báli o výsledek, když málem prohospodařili následné třígólové vedení 5:2. Potíže jim dělala vhazování, práce před vlastní brankou i disciplína - sedm vyloučených bylo příliš a mohlo to tým stát zápas.
Produktivní a výtečně bruslící i forčekující útok však nakonec všechno přebil. Češi hráli jen tři přesilovky, ale dvě z nich využili; tu druhou, když se pět a půl minuty po první pauze prosadil po parádní kombinaci nahrávce Zadina.
Chytil, který předtím utrpěl krvavé zranění nosu, se do zápasu vrátil a ještě ve druhé části zvýšil na 4:2, pojišťovací a nakonec i vítězný gól přidal v čase 46:16 Filip Král. Ještě tři minuty před koncem Rusové prohrávali o tři branky, v čase 57:48 se však prosadil Vladislav Sukhachyov a v čase 59:02 Vladislav Syomin. V závěrečné hře bez gólmana už Češi chytře drželi hru daleko od své branky a nakonec se radovali.
Tweet from @aj_ranger: Ridiculous move from Kurovsk��. #WJC2018 pic.twitter.com/zznh2R92M3
"Na konci zápasu jsme určitě byli nervózní, ale vyhráli jsme a to je hlavní," řekl podle oficiálního webu turnaje obránce Vojtěch Budík. "Dali jsme pět gólů Rusům, takže je to pro nás velké. Oni mají vždycky skvělý tým, ale trenéři nás na ně opravdu dobře připravili a my jsme hráli s velkým nasazením."
Ruští junioři prohráli, byť na střely měli navrch v poměru 38:24 (a 15:5 v první třetině). Češi však lépe kombinovali a využívali šance a nakonec především díky spolehlivému Kořenářovi přežili i četná oslabení.
Další zápas s těžkým soupeřem čeká juniorskou reprezentaci ve čtvrtek od 16 hodin místního času (22:00 SEČ), kdy bude čelit Švédsku.