LundqvistSVStorylinesPrimary

Nu börjar det.
På dagen tre månader och tre dagar efter St. Louis Blues sensationella Stanley Cup-triumf, drar NHL-säsongen 2019-20 igång på allvar.

Först ut är Vegas Golden Knights som tar emot Arizona Coyotes den 15 september. Sedan rullar det på, med 107 matcher i 43 arenor över Nordamerika och Europa, fram emot NHL-premiären den andra oktober då Toronto Maple Leafs blir första laget ut i hemmamatchen mot Ottawa Senators.
Spekulationerna och frågorna inför säsongen är många.
Kan St. Louis Blues upprepa triumfen? Vem blir årets rookie? Vad hände med serie-suveräna Tampa som föll ihop som ett korthus i slutspelet? Kan Henrik Lundqvist komma tillbaka i gammal god form?
Det finns hur många fråge- och problemställningar som helst. NHL.com/sv har valt ut tio av dem, frågetecken som kanske kommer att rätas ut när träningsmatcherna och -lägren kommer igång och skiljer NHL-spelarna från dem som inte platsar i världens bästa hockeyliga.
Ingen blues när St. Louis vill göra det igen.
Blues låg hopplöst sist i ligatabellen när 2018 blev 2019. När krutröken skingrats i Stanley Cup-slutspelet tidigare i somras stod laget där som mästare. Nu går Blues för en favorit i repris, något bara två lag lyckats med de senaste 20 åren.
- Våra spelare är mentalt tuffa. Man måste våga sticka in näsan i hetluften och det frestar på, säger coachen Craig Berube. Men våra spelare är väl förberedda och fokuserade på det som måste göras.
Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
Henrik Lundqvist redo för ny show på Broadway.
New York Rangers bygger om och satsar ungt. Men klubben flyttar inte på Henrik Lundqvist, den 37-årige åldermannen i laget och målvakten som förra säsongen gjorde sin sämsta insats under NHL-karriären.
Nu är Lundqvist optimist:
- Klart att jag känner lite extra optimism efter den här sommaren. Jag hoppas helt klart vi kan ta några steg, säger Lundqvist till sajten rakapuckar.com. Mentalt är jag extra laddad, det kommer bli spännande att se om vi får ihop det, det är spännande spelare (som kommit in).
Som t ex ryske poängmaskinen Artemi Panarin. Lundqvist själv konkurrerar med bulgarienfödde ryssen Alexandar Georgiev, 23. Men han räds inte konkurrensen:
- Målet är att vara etta, att spela mycket. Sedan tar jag inget för givet, det har jag aldrig gjort. Kan jag bara nå upp till den nivå som jag känner att jag hade första halvan av förra säsongen, då kommer jag vara etta, säger Lundqvist.
Räkna dock inte med att Lundqvist står särskilt många matcher under försäsongen. Vid hans ålder används den disciplinen ofta mer som en övning i att pricka formen än något annat.

Topp-10 från 18-19: Lundqvist

Tampa upp som en sol och ner som en pannkaka.
Tampa Bay Lightning är ute efter revansch. Och efter att sudda ut den försmädliga plumpen från slutspelet förra säsongen: efter överlägset seriespel och en solklar Presidents Trophy på 128 poäng, hela 21 före tvåan Boston, blev det stryk direkt med 4-0 i matcher mot wild card-laget Columbus Blue Jackets.
- Grundserien var fantastisk. Vi spelade oerhört bra och vann fruktansvärt många hockeymatcher. Men det betyder inte så mycket när det kommer till kritan, säger Bolts svenske backklippa Victor Hedman till Expressen. Slutspelet var en stor besvikelse, framför allt personligen, jag kunde bara spela två matcher. Men du lär dig av motgångar också och vi måste ta med oss det in till nästa säsong.
Målvakten Andrei Vasilevskiy fyller på:
- Vi lärde oss mycket av säsongen. Vi blev för bekväma, vi var klara för Presidents Trophy med tio matcher kvar och då tänkte alla att "åh, vad bra vi är, det här kommer att gå som en dans i slutspelet också". Nu är vi hungriga, till 100 procent, säger Vaslievskiy till NHL.com.
Räkna med att Tampa lär inleda försäsongen (och säsongen) med raketbränsle i skridskorna.

TBL-BOS: Hedman följer upp ett anfall och nätar

Finland mot USA i den stora rookiematchen.
Striden började redan i draften. Och avgjordes när New Jersey Devils plockade Jack Hughes som draftens första val, och lämnade Kaapo Kakko till New York Rangers. De två 18-åringarna blir attraktioner i sina respektive lag, och en extra kittling är att de båda finns i Metropolitan Division i Eastern Conference. Nu möts de i "Slaget om Hudson" och expertisen tippar stordåd från båda två. Vem som hamnar före den andra när poängen räknas samman blir en intressant sak att följa. Den 17 oktober möts de i Newark för första gången under säsongen.
I Hughes och Kakkos fall kan vi dock - till skillnad från Lundqvist - förvänta oss många matcher under försäsongen, med mycket istid. Klubbarna är angelägna att ge sina ungtuppar allra bästa förutsättningar att hitta NHL-tempot innan säsongen drar igång på riktigt.

Kakko blir vald av Rangers som nummer 2

Elias Lindholm hetast i lågorna i Calgary.
Vem före säsongen vågade tippa Calgarys Elias Lindholm som segrare i den interna svenska poängligan i NHL? Men så blev det: 78 poäng (27+51) på 81 matcher räckte till det. Vad kan Lindholm få ut av den här säsongen?
- Det känns som om förväntningarna höjts efter att jag vunnit den svenska poängligan, säger Lindholm. Jag gör mitt bästa och försöker att inte tänka mer på det. Det är en ny säsong nu, men självklart vill jag ju alltid vara med och bidra.
Flames spelar sin 40:e säsong i NHL. En Stanley Cup-triumf, från 1989, finns på meritlistan. Förra säsongen vann Flames både Pacific Division och Western Conference. I år vill laget gå längre.

COL-CGY, M4: Lindholm hittar rätt i powerplay

Lavinen från Colorado rullar i National Hockey League.
Colorado Avalanche har alla förutsättningar att överraska 2019-20. Lagets förstakedja med Nathan MacKinnon, Mikko Rantanen och Gabriel Landeskog gjorde 261 poäng, varav 106 mål förra säsongen. Nu har laget hämtat in 44-poängsmannen Nazeem Kadri från Toronto, skolad av Mike Babcock, som center i en effektiv andraline för mer eldkraft framåt. I försvaret finns rookien Cale Makar som är en av ligans mest intressanta nykomlingar. Colorado gick till andra omgången i Stanley Cup-slutspelet förra säsongen och vill längre än så i år.
Håll utkik efter lovande backen Bowen Byram under försäsongen. 18-åringen valdes som fjärde spelare totalt i sommarens draft och är en kandidat till att knipa en plats i backuppsättningen bakom Erik Johnson, Samuel Girard, Nikita Zadorov och Cale Makar.
Åh, åh, åh, Kanada.
Hockey är från början en kanadensisk sport. Runt hälften av alla spelare i NHL är kanadensare och Kanada bidrar med sju populära lag i ligan: Edmonton, Calgary, Ottawa, Toronto, Winnipeg, Vancouver och mesta mästarna Montreal. Men den senaste kanadensiska Stanley Cup-triumfen ligger 26 år tillbaka i tiden: 1993 vann Montreal Canadiens finalen över Los Angeles Kings. Och det är åtta år sedan ett kanadensiskt lag senaste spelade final: Vancouver Canucks föll mot Boston Bruins med 4-3 i matcher.
Nu kommer den kanadensiska hockeyn: Calgary Flames vann både Pacific Division och Western Conference förra säsongen. Winnipeg Jets och Toronto Maple Leafs var långt framme i tabellen. I slutspelet klarade sig dock inget av lagen över första omgången.
Nu rustar lagen från Kanada. Calgary blir starkt också i år, liksom Winnipeg. Toronto Maple Leafs satsar ungt och har toppspelare i ligan som John Tavares, Auston Matthews och Mitchell Marner (om hans kontraktsförhandlingar går i lås). Montreal var bara två poäng från slutspel senast. Blir säsongen 2019-20 Kanadas comeback?

Marner109

Mannen som blir saknad i Pittburgh.
Det väckte stor uppmärksamhet när Penguins trejdade bort poängmaskinen Phil Kessel till Arizona Coyotes. Sidney Crosby gillar inte trejden.
- Jag älskade att spela med honom. Han är en unik och speciell personlighet på alla sätt, men jag älskade att spela med honom. Det han gör, den talangen. De passningarna han kan slå: han kan ändra matchförloppet med ett enda skott, säger Crosby till NHL.com. Och det var alltid kul att vara med honom.
Kessel, Crosby och Evgeni Malkin var en svårslagen trio i Pens. Nu splittras den och risken finns att Pittsburghs ledning kommer att bli påmind om den trejden igen och igen.
Försäsongen blir en första försmak av hur tränare Mike Sullivan planerar att organisera sina kedjor i Kessels frånvaro.

Topp-10 bästa från 18-19: Sidney Crosby

Hughes, Hughes, Kakko eller…
… Makar först i racet om Calder Trophy? Colorados rookieback Cale Makar är redo för sin första säsong i NHL. En, menar NHL-förståsigpåarna, av de mest talangfulla spelarna någonsin i ungdomshockeyn - Makar spelade i collegeligan för University of Massachusetts (Amherst Minutemen) förra säsongen och vann lagets poängliga på 49 poäng (16+33) på 41 matcher, innan han fick göra tio matcher och sex poäng (1+5) med Avalanche i slutspelet. Makar, 20, utmanar främst Jack Hughes, Kaapo Kakko (se här ovan) och Jacks bror, den 20-årige backen Quinn Hughes från Vancouver Canucks, om Calder Trophy till årets rookie.
Den blågula invasionen vill ta plats.
Svensk hockey har som vanligt läckt spelare till NHL. Några unga, några lite äldre. NHL.com/sv:s Uffe Bodin tippar att Ottawa Senators 20-årige back Erik Brännström slår sig in i NHL nu, liksom 24-årige forwarden Victor Olofsson gör i Buffalo Sabres. Olofsson gjorde 63 poäng (30+33) på 66 matcher för Rochester Americans i AHL förra säsongen.
Men klarar förra säsongens poängkung i Djurgården, Emil Bemström, 20, att ta en plats i Columbus? Och hur går det för brynäsaren Jesper Boqvist, 20, i kampen om att ta en plats i New Jersey? Också tre lite äldre svenska spelare får chansen: Jakob Lilja, 25-årig forward från Djurgården försöker ta en plats i Columbus, lika gamle backen Emil Djuse från Skellefteå siktar in sig på Dallas medan Joakim Nygård, 26, från Färjestad försöker imponera på Edmontons ledning med sina forwardstalanger.
Hur det går? Försäsongen kommer att visa det.
Och nu drar den igång.