BUF-OTT: Pageau slår in pucken i powerplay

Endast två matcher spelades under natten mot onsdagen: en uppgörelse mellan två lag utanför slutspelsbilden i Eastern Conference, Ottawa Senators och Buffalo Sabres, samt ett möte mellan två topplag i Western Conference; St. Louis Blues mot Calgary Flames.

För Senators fanns Craig Anderson mellan stolparna, detta då målvaktskollegan Marcus Högberg haft en svettig afton på jobbet med 50 räddningar så sent som dagen innan då Senators förlorade mot New Jersey Devils på straffar. För Anderson räckte det med 28 räddningar på 30 skott för att Senators skulle ta hem sin andra seger de senaste sju matcherna, 5-2 mot Sabres.
- Vi har spelat många matcher senaste tiden, säger Anderson till NHL.com/sv. Vi har fått med oss poäng i en övertidsförlust här och där, men vi har inte fått utdelning för de insatser vi gjort. Det enda vi kan göra är att fortsätta försöka förbättra oss och hoppas att vi i slutändan belönas för det. Det gjorde vi ikväll.
Utöver Andersons insatser kan Senators vinst härledas till lagets powerplay som kvällen till ära nätade vid tre av fyra tillfällen.
- Det är bara något som klickat på senaste tiden, säger Mike Reilly, som själv blev målskytt i powerplay. Vår assisterande tränare Davis Payne gör ett bra jobb med våra förberedelser och hittar luckor vi kan utnyttja. Det har känts bra senaste tiden.
I Buffalo stod Jack Eichel för sitt 29:e mål för säsongen, ett nytt personbästa i National Hockey League. Med lagets insats var han dock inte särskilt nöjd:
- Vi kan inte spela sådär på hemmaplan mot ett lag som gör sin andra match på två dagar. Vi hade precis vilat dessutom. Det är inte bra nog. Det är inte en insats värdig en slutspelsplats - ni vet det, jag vet det och alla i omklädningsrummet vet det.
Utöver Reilly och Eichel blev Sam Reinhart (BUF) och Jean-Gabriel Pageau, Tyler Ennis, Mark Borowiecki och Nikita Zaitsev (OTT) målskyttar. Linus Ullmark tvingades utgå skadad i tredje perioden för Sabres.
Mötet mellan Blues och Flames blev desto mer målrikt och slutade 5-4 till Blues efter straffar. Alexander Steen inledde målskyttet i vad som kom att bli en vild förstaperiod. Matthew Tkachuk och Sean Monahan svarade och gav Flames ledningen med 2-1 innan David Perron och Jaden Schwartz drog till med varsitt mål i periodens sista 80 sekunder, vilket gav utgångsläget 3-2 för Blues. Monahan gjorde sitt andra mål för matchen i andra perioden, varpå Mark Jankowski gav Flames ledningen ännu en gång. Zach Sanford kvitterade för Blues tidigt i tredje perioden och 4-4 stod sig sedan genom såväl ordinarie som övertid. Mål från Perron och Ryan O'Reilly säkrade segern i straffläggningen för Blues som nu befäster sin position i toppen av Western Conference.

CGY-STL: Thomas till Steen

 • Första och andra perioden var inte den bästa av hockeymatcher, säger David Perron. Men vi pratade om det i omklädningsrummet och visste att om vi fick första målet i tredje perioden hade vi en riktigt bra chans att plocka hem två poäng, vilket är vad vi gjorde.
  Alexander Steens mål innebar att han nådde 494 poäng med Blues och därmed passerade Pavol Demitra i klubbens poängliga genom tiderna. Han passerade också Brett Hull för fjärde flest matcher i klubbens historia (745). Svensken utgick dock skadad i andra perioden.
  NATTENS STJÄRNOR:
  * David Perrron, St. Louis Blues
  * Mike Reilly, Ottawa Senators
  * Craig Anderson, Ottawa Senators