lundqvist-primary

Med Washington Capitals Stanley Cup-firande i backspegeln och med draften och de mest intensiva dagarna av free agents-perioden över, gör NHL.com/sv en lägeskoll i de 31 klubbarna. Vi går igenom lag för lag och tittar på de vassaste nyförvärven, de starkaste framtidsnamnen och de bästa kontraktsförlängningarna.
Idag: New York Rangers.

De flesta hockeybedömare och -experter är ense om en sak: att det är svårt att just nu avgöra New York Rangers status. Det enda alla är säkra på är att när säsongen 2018-19 startar går Rangers in med ett betydligt yngre lag än vad de gjorde i förra spelåret.
- Det är bara att titta på de transaktioner vi gjort för att inse att vi satsar på unga spelare och talanger. Skicklighet, fart, viljan att tävla och en bra karaktär är det vi letar efter och bygger kring, säger Rangers general manager Jeff Gorton.
Relaterat material: [De är NHL:s bästa målvakter just nu]
Gorton inledde ombyggnationen av Rangers med en utrensing av äldre spelare redan i februari. Den ende av de riktiga Rangersveteranerna som fick vara kvar, var målvakten Henrik Lundqvist, 36. "Kung Henrik" spelade skadad under slutskedet av säsongen och är enormt revanschsugen efter det (alltför) tidiga uttåget. Dessutom optimist:
- Det känns enormt spännande att få komma tillbaka och göra det bättre än senast. Det ska bli kul att se hur långt vi kan gå när det börjar igen, säger Lundqvist till NHL.com.
För ingen flyttar på Lundqvist. Åresonen är den spelare det nya Rangers byggs kring, han är en veteran med en enorm pondus och kvalitet.
- Han finns precis i mitten av hela ombyggnationen, säger Jeff Gorton. Han är vår bäste spelare och hela klubbens ansikte. Vi kan bygga allt runt honom.

Den nu 49-årige amerikanen Gorton har funnits med på olika poster i Rangers högsta ledning sedan 2007 och är sedan 2015 klubbens general manager. De två senaste åren har Gorton hämtat både fart och kompetens i drafterna med totalt fem val redan i de första rundorna: 2017 med Frölundas Lias Andersson (sjunde totalt) och tjecken Filip Chytil (21). Och tidigare i år med Vitali Kravtsov (9) från Tjeljabinsk i ryska ligan KHL, backen K'Andre Miller (22) från USA:s U18-lag samt backen Nils Lundkvist från Luleå (28). Kravtsov är en bra skytt och skridskoåkare med stora utvecklingsmöjligheter, Miller är stark, välbyggd (192 cm och 90 kilo), kraftfull och smart, en forward som skolats om till back de senaste åren. Och Lundkvist en smart tvåvägsback med stark skridskoåkning.
Hockeykommentatorn Pierre McGuire kallar det Rangers gör nu för en "aggressiv ombyggnation".
Ändå har det varit lugnt på ytan. Medan andra klubbar köpt och sålt för fulla segel har det varit stiltje i Madison Square Garden. New York Rangers har suttit still i båten med bara en spelare in och en ut: backen Fredrik Claesson in från Ottawa Senators och centern och forwarden David Desharnais ut till Lokomotiv Jaroslavl i ryska ligan KHL.
Rangers, som gjorde flera stora trader under säsongen, fortsätter att bygga om och föryngra: Desharnais som försvinner är 31 år och Caesson som kommer 25.
De stora affärerna gjorde Rangers redan vid deadline för trader i februari när klubbens ledning efter 13 förluster på 17 matcher insåg att Rangers skulle missa slutspelet. Gammalt ut och nytt in: 33-årige Rick Nash försvann till Boston Bruins i utbyte mot ett draftval och 26-årige anfallaren Ryan Spooner, som tog en plats direkt och gjorde 16 poäng (4+12) på 20 matcher.

Försvann gjorde också backen och lagkaptenen Ryan McDonagh, 29, anfallaren J.T. Miller, 25, (båda till Tampa Bay Lightning). I utbyte fick Rangers ryske anfallaren Vladimir Namestnikov, 25, ytterligare två talanger plus två draftval. Dagen före de traderna såldes klubbens bäste målskytt Michael Grabner, 30, till New Jersey Devils i utbyte mot ett draftval och unge backen Yegor Rykov, 20. Rangers sålde också backen Nick Holden, 31, till Bruins i utbyte mot Rob O'Gara, 24.
Dessutom har klubben anställt två nya assisterande coacher i Dave Oliver och Greg Brown under Lindy Ruff och huvudtränaren David Quinn som ersätter Alain Vigneault som, fick gå efter fem säsonger i klubben.
Rangers har förlängt bland annat med Namestnikov och förr-förra säsongens stjärnrookie Jimmy Vesey, som vid 23 års ålder lämnade collegehockeyn och klev rakt in i NHL. Förra säsongen gjorde Vesey 17 mål, för totalt 28 poäng. Med största sannolikhet kommer också Lias Andersson och Filip Chytil att ta plats i laget; båda spelade seniorhockey förra säsongen, båda spelade VM-hockey i maj och Andersson hann dessutom med sju matcher i NHL.
[Läs lägeskollen för andra lag]
- Jag vill se dem jobba hårt, träna hela sommaren och sedan komma tillbaka hit och ta upp konkurrensen om ett jobb, säger Jeff Gorton. Så säger jag om alla våra unga spelare, ingen ska ta något för givet och de förstår det. Men i en perfekt värld, så visst tar de en plats i laget. Eller gör de inte det? Det är helt upp till dem själva.
Rangers inleder säsongen 2018-19 hemma i Madison Sqaure Garden mot Nashville Predators den 4 oktober.