KarlssonMW

Nedan finner ni en summering av kvällens nio drabbningar:

Vancouver Canucks - Vegas Golden Knights 4-5 (1-1, 0-2, 3-1, 0-0, 0-1)
Dåtiden mötte framtiden när två av Sveriges största NHL-stjärnor genom tiderna, Henrik och Daniel Sedin, tog sig an framtidsnamnet William Karlsson i en av sina sista hemmamatcher i karriären. Som så ofta tidigare under säsongen 2017-18 såg just William Karlsson till att stjäla strålkastarljuset, denna gång genom att leverera ett mål och två assist när Vegas vann 5-4 på straffar. Målet var Karlssons 43:e på säsongen, en notering som gör att han går in på en delad sjundeplats för bästa målnoteringar alla tider av svenska NHL-spelare.
Bröderna Sedin då? Jo, Daniel Sedin noterades för en assist - hans 32:a för säsongen - medan Henrik gick poänglös genom 17.21 i istid.

New Jersey Devils - New York Rangers 5-2 (3-1, 2-0, 0-1)
Henrik Lundqvist fanns mellan stolparna när New York Rangers var på besök hos New Jersey Devils. Trots 39 räddningar räckte inte Lundqvists insats till seger, detta då ett slutspelsjagande Devils tände den röda lampan totalt fem gånger varav tre redan i första perioden.
Hetast bland de rödklädda var, som så många gånger tidigare, Taylor Hall som med sina fyra poäng nådde över 90 poäng på säsongen - en notering som sätter honom i unikt sällskap. Hall blir nämligen den enbart fjärde spelaren i Devils historia att nå över 90 poäng på en säsong och den första att göra det sedan Zach Parise nådde 94 poäng (45+49) säsongen 2008-09.

New York Islanders - Philadelphia Flyers 5-4 (1-1, 3-0, 1-3)
Flyers såg ut att gå ännu en spektakulär återupphämtning till mötes när man på nio minuter i den tredje perioden hämtade in ett 4-1-underläge till 4-4. Islanders superrookie - ja, han får faktiskt kallas det - Matthew Barzal ville dock annat och såg med sitt 22:e mål för säsongen till att avgöra matchen 5-4 efter 13.32 av den tredje perioden.
Målet var dock inte Barzals enda poäng i matchen, han stod redan tidigare på 1+1. De totalt tre poängen tog Barzal upp på 82 sett till hela säsongen - en rookiesäsong vars like vi inte skådat sedan Evgeni Malkin skickade in 85 poäng säsongen 2006-07. Onekligen imponerande av Islanders unge kronprins. Kungen då? Jo, John Tavares kan än. I matchen noterades Tavares för mål #34 och 35 för säsongen.
Oskar Lindblom noterades för en assist hos Flyers.

Columbus Blue Jackets - Detroit Red Wings 5-4 (1-3, 1-1, 2-0, 1-0)
Henrik Zetterberg gjorde sitt för att leda Red Wings och visa att gammal är äldst men fick trots tre assist och en heroisk insats inte med sig mer än ett poäng då hemmalaget Blue Jackets vann med 5-4 på övertid. Zetterberg kan dock trösta sig med att hans tre poäng tog honom förbi Sergei Fedorov och in som ensam majestät på en femte plats totalt i Red Wings poängliga genom alla tider. Zetterberg har nu gjort 957 poäng för Detroit.
Även i Blue Jackets laguppställning skrevs det historia då Artemi Panarin (1+2 i matchen) blev den förste spelaren i klubbens historia att nå 80-poängsgränsen. Det tidigare rekordet hölls av Rick Nash som säsongen 2008-09 s

Montreal Canadiens - Winnipeg Jets 4-5 (0-2, 1-1, 3-1, 0-1)tod för 79 poäng.
Vi går vidare i denna milstolparnas kväll med den kanadensiska drabbningen Canadiens-Jets där Carey Price gjorde sitt 557:e framträdande för hemmalaget, en notering som tar honom förbi Jacques Plante tidigare rekord (556) för mest målvaktsframträdanden i Candiens historia. Ingen dålig notering med tanke på klubbens mångåriga historia.
Föga hjälpte rekordnoteringen Price när han ställdes inför Jets dynamiska offensiv. Totalt fem gånger tvingades han kapitulera när Jets tog hem segern 5-4 på övertid. För Jets noterades offensive backen Sami Niku för sitt första NHL-mål i sin första NHL-match någonsin medan Kyle Connor i samband med sitt matchvinnande mål på övertid nådde noteringen 30 mål på säsongen. Jets blev således den första klubben att ha rookiespelare med 30 mål eller fler (Patrik Laine, Connor) säsongerna efter varandra sedan Penguins 2005-06 till 2006-07 (Sidney Crosby, Evgeni Malkin).
Tampa Bay Lightning - Boston Bruins 4-0 (0-0, 3-0, 1-0)
Efter att under mars månad ha förlorat två tunga "seriefinaler" mot Boston Bruins var det Tampa Bay Lightnings tur att ro hem toppmötet i Atlantic Division denna gång. Man gjorde det på övertygande manér dessutom. Victor Hedman smällde in sitt 16:e mål för säsongen och Nikita Kucherov noterades för assist #60 på säsongen - den första Lightningspelaren att nå siffran sedan Martin St. Louis stod för 68 assist säsongen 2010-11 - när Lightning körde över motståndet med totalt 4-0.
Ytterligare dåliga nyheter för Boston efter förlusten kom i samband med att 21-årige backen Brandon Carlo skadat sig. Carlos vänstra fot behöver opereras och den defensive backen blir borta 3-4 månader vilket givetvis sätter punkt för hans säsong med Bruins.

Florida Panthers - Nashville Predators 2-1 (1-0, 0-0, 1-1)
Panthers var piskade att vinna mot topplaget Predators för att ha en chans att hänga med i det otroligt spännande racet för slutspelsplatser i Eastern Conference. Tack vare mål från Jonathan Huberdeau och Colton Sceviour var det precis vad man lyckades göra också.
Med tre matcher kvar har Panthers nu fyra poäng upp till Philadelphia Flyers som förlorade i natt. Flyers har dock bara två matcher kvar att spela.
Calgary Flames - Arizona Coyotes 1-4 (0-2, 1-1, 0-1)
Denna drabbning mellan två sedan länge avhängda lag kom att tillhöra bortalaget Coyotes. Arizona har visat upp fint spel de senaste månaderna och tog i samband med 4-1-segern över Flames sin 29:e seger för säsongen. Stora hjältar för bortalaget blev Christian Fischer och Kevin Connauton som stod för ett mål och en assist vardera, samt målvakten Antti Raanta som stod för 42 (!) räddningar.
San Jose Sharks - Dallas Stars 2-4 (2-0, 0-1, 0-3)
Dallas må vara matematisk eliminerade från slutspel men kapten Jamie Benn tycks inte ha några intentioner att varva ner säsongen långsamt. I nattens bortamatch mot Sharks stod Benn för ett hat trick när Stars gick segrande ur matchen med 4-2. Målen var Benns 30:e, 31:a och 32:a på säsongen vilket tar hans poängtotal till 74 på säsongen.
Så gick snacket:
Carey Price om Canadiens hyllningsvideo som inkluderade hälsningar från Patrick Roy och Ken Dryden:
- Det var definitivt ett känslofyllt ögonblick för mig. Jag räknade nog inte med det, men videon och publikens jubel gav mig energi jag inte visste jag behövde. Jag är otroligt tacksam och uppskattar det verkligen.

Taylor Hall om när "M-V-P" skanderades från läktarplats:
- Det är inte något jag är särskilt van vid. Som spelare, ju äldre jag blir, desto mindre handlar det om vad jag själv lyckas med och desto mer om hur laget går och på vilket sätt jag kan hjälpa laget vinna.
Brayden Point om att äntligen besegra Bruins:
- Den här segern var viktig. Det känns som de haft ett svar på allt vi gjort den här säsongen. Matcherna har varit tuffa och det var den ikväll också, så det känns bra att vara på den vinnande sidan.
Nattens stjärnor:
* Taylor Hall, New Jersey Devils
* Jamie Benn, Dallas Stars
* William Karlsson, Vegas Golden Knights