HuberdeauBench1230

Florida Panthers slutspelsjakt kan avgöras av en ung men ärad trotjänare. Jonathan Huberdeau är just nu en av NHL:s hetaste forwards.

Nyförvärv som målvakten Sergei Bobrovsky och backen Anton Strålman från free agent-marknaden, samt tränaren klubblöse Joel Quenneville skulle göra Florida Panthers till ett slagkraftigt lag. De profilstarka förvärven var tänkta att vara de sista pusselbitarna för att klubben skulle nå sitt första slutspel sedan 2015-16.
Just nu är det dock en Florida-veteran som går i bräschen. Kanadensaren Jonathan Huberdeau har i de senaste matcherna levererat poäng efter poäng. Hans 12 poäng på de senaste fem matcherna gör honom till en av de hetaste spelarna i NHL just nu.
När Panthers under natten mot måndag svensk tid besegrade Montreal Canadiens med 6-5 var Huberdeau lika het som en nyårsraket. Forwarden gjorde två mål och spelade fram till två, samt noterades för hela plus-5 i plus/minus-statistiken.

 • Vilken speciell insats från honom i kväll. Han hade flera väldigt bra chanser, gjorde bra grejer. Han hade pucken väldigt mycket. Jag tyckte hela hans kedja spelade bra ihop, berömde Quenneville.
  - En speciell kväll, fyllde Huberdeau i.
  - Det var härligt och vi avslutade med en skön seger. De ligger nära oss i tabellen så det var bra att ta två poäng, att få göra fyra poäng, och back-to-back-matcher är aldrig enkla.
  Huberdeau, född den 4 juni 1993 i Saint-Jerome, QC, Kanada, draftades tidigt av Panthers. I 2011 års draft valdes han som nummer 3 totalt i första rundan efter Ryan Nugent-Hopkins (Edmonton Oilers) och Gabriel Landeskog (Colorado Avalanche). Han debuterade i NHL säsongen 2012-13 och har under hela sin karriär representerat Panthers. Men det är först på senare år han slagit igenom ordentligt.
  Förra säsongen noterades han för 30 mål och totalt 92 poäng. Hans överlägset bästa poängnotering och ett nytt personbästa med 23 poängs marginal. Under förra säsongen och i somras förekom ordet 'underskattad' då och då i samma mening som Huberdeaus namn. Detta trots att han gjort snart åtta säsonger i klubben.
 • Jag har hört det ett par gånger under sommaren, men jag bryr mig inte. Jag vill bara spela. Jag gjorde 92 poäng förra säsongen, men vi gick inte till slutspel så det spelade egentligen ingen roll. Klart det betydde något, men jag har gjort fler poäng för varje säsong så jag måste bara fortsätta och se till att vi går till slutspel också, sa Huberdeau i en intervju med NHL.com/sv i höstas.
  - Det är det man siktar på. Jag vill hjälpa laget offensivt, och spela bra defensivt. Men det spelar ingen roll om jag är underskattad. Det är en del av spelet och jag vill bara göra mitt bästa på isen.
  Efter uppvisningen mot Montreal är det inte omöjligt att 26-åringen är på väg mot något ännu större. Med sina fyra poäng är han nu uppe på 16 mål och 53 poäng. Huberdeau ligger sexa i NHL:s totala poängliga och har ett snitt som tar honom över 100-strecket, om han nu fortsätter i samma takt vill säga.
  Huberdeaus formtopp påverkar på flera sätt. I klubbens historieböcker kunde ett nytt rekord skrivas in efter att han assisterat Alexander Barkov till 2-0 mot Montreal. Det var nämligen hans 50:e poäng på bara 38 matcher vilket gjorde honom till den andra Panthers-spelaren genom tiderna efter Pavel Bure (1999-2000) att nå så många poäng på lika få matcher.
panthers_122919

Han är nu bara sju ifrån att gå upp i delad ledning tillsammans med Olli Jokinen för flest poäng i klubbens historia (419). Formtoppen hjälper också Panthers att nå resultat. Just nu är det ett hårt race i kampen om tredjeplatsen mellan Florida, Montreal och Tampa Bay Lightning.
Med en Huberdeau i storform kan Panthers skatta sig lyckliga och bara försöka ta vara.
- Man vill göra skillnad - det är vad jag vill göra varje match. Jag vill vara jämn, det är vad jag intalar mig själv. Förra året var lite bättre, det här året ska bli ännu bättre, sa Huberdeau i höstens intervju med NHL.com/sv.
Huberdeau utsågs till matchens stjärna mot Montreal. En annan stjärna under matchen var forwardens syster Josiane Huberdeau som sjöng "Oh, Canada" inför matchen. Kanske inspirerade det brorsan Jonathan lite extra.
- Det är en tradition. Det är ganska häftigt för min syster att få chansen att sjunga. Det är stort för mig. Det var en grym kväll, att möta Montreal och att min syster fick sjunga, säger Hubereau.
Och hans fyra poäng, så klart.