tortorella, sullivan

NHL.com/sv kommer varje tisdag under säsongen 2019/20 att titta närmare på olika trender i NHL. I dag: I skuggan av NHL:s tränarkarusell har fyra coacher skaffat sig förutsättningar att vinna Jack Adams Award.

Säsongen 2019-20 har inte varit snäll mot NHL-coacherna. När vi befinner oss drygt halvvägs in på säsongen har inte mindre än sju NHL-tränare fått lämna sina uppdrag. Två av dem, John Hynes (Nashville) och Peter DeBoer (Vegas), har redan ersatt andra coacher i nya klubbar, medan Mike Babcock, Bill Peters, Jim Montgomery, Peter Laviolette och Gerard Gallant fortfarande är utan nya jobb.
Den här coachkarusellen har fått så mycket publicitet att den har överskuggat några riktigt bra prestationer från tränare som, utifrån sina förutsättningar, har lett sina lag till oväntat stor framgång. Det är de tränarna vi ska sätta i fokus i den här veckans upplaga av Pulsen på NHL.
Det finns många coacher vi skulle kunna nämna här, men vi har för enkelhetens skull har vi begränsat oss till fyra tränare som förtjänar varsitt fång rosor för hur de hanterat situationen i respektive klubb. Det är fyra tränare som får anses vara ledande kandidater i duellen om Jack Adams Award 2020, utmärkelsen som delas ut till säsongens bästa coach under NHL Awards.
Det känns mest naturligt att inleda genomgången i Columbus. Ni minns säkert vilken tuff sommar Blue Jackets hade då Sergey Bobrovsky, Artemi Panarin, Matt Duchene och Ryan Dzingel försvann från klubben som free agents. Där och då var det många som avskrev Blue Jackets. Laget skulle inte ha en chans på slutspel, hette det då.
Nu är det annat ljud i skällan. Och mycket av det kan hänvisas till John Tortorella och hans hårda nypor. Tortorella har genom åren gjort sig känd som en temperamentsfull coach som inte sällan blir röd i ansiktet. Men inför den här säsongen, med vetskapen att han skulle jobba med en yngre grupp med färre stjärnor, har han förändrat sin stil en smula för att få bättre effekt.

CBJ-WPG: Bjorkstrand sätter pucken högt för ledning

Det har fungerat.
Blue Jackets gick in i All-Star-uppehållet förra veckan som ett slutspelslag, något väldigt få hade kunnat föreställa sig inför säsongen. Inte minst med tanke på att man använt sig av två i NHL-sammanhang orutinerade målvakter i Joonas Korpisalo och Elvis Merzlikins efter Bobrovskys flytt till Florida.
- Vi pratade om det här redan under campen, att vi måste vara det bästa laget vi kan vara, sade Tortorella i podcasten Ray & Dregs Podcast härom veckan.
- Vi måste koncentrera oss på att hantera pucken försiktigt, spela så strikt och koncentrerat som vi kan så att våra målvakter kan komma in i NHL ordentligt.
I fjol tog Tortorella Blue Jackets till andra slutspelsrundan för första gången i klubbens historia. Men kanske är det han håller på att göra nu ännu mer häpnadsväckande.
- Han har gjort ett fantastiskt jobb, säger klubbens general manager Jarmo Kekäläinen till TSN.

cbj
 • Det handlar om laget, men coach får mycket skit när det går dåligt för ett lag, så det är inte mer än rätt att han hyllas när det är tid för det.
  Den coach som fick flest röster när NHL-skribenternas intresseorganisation Professional Hockey Writers' Association höll sin NHL Awards-omröstning halvvägs in på säsongen var Tortorellas tidigare assisterande coach Mike Sullivan.
  Amerikanen har redan vunnit två Stanley Cup med Pittsburgh Penguins, men aldrig varit en speciellt het kandidat för Jack Adams Award tidigare.
  Det bör han vara i år.
  51-åringen har tagit ett hårt skadedrabbat Penguins till toppskiktet i tuffa Metropolitan Division. Detta trots att laget under delar av säsongen tvingats klara sig utan toppspelare som Sidney Crosby, Evgeni Malkin, Jake Guentzel, Bryan Rust, Kris Letang och Justin Schultz.
  - Sättet han har hanterat det här på, med alla skador, har varit fantastiskt, säger Penguins svenske back Marcus Pettersson till NHL.com/sv.
  - Han har egentligen inte pratat om alla killar som har varit borta. Vem vi än har därute vet vi att vi kan spela och vinna. Han har gett oss en tro på oss själva och ett självförtroende som gör att vi känner att vi kan besegra vilken motståndare som helst.
penguins bench, ref

Bland de andra topplagen sticker coacherna i fjolåret Stanley Cup-finalister ut. Många lag drabbas av en baksmälla efter att ha haft en lång, tuff säsong och deltagit i en final. Det gäller inte St. Louis Blues eller Boston Bruins.
I St. Louis har Craig Berube byggt vidare på de regerande mästarnas fjolårsframgångar. Blues har dominerat i Central Division och ser i det här skedet av säsongen ut som ett lag som har alla förutsättningar att slåss om en ny titel. Det kan jämföras med i fjol då man vid den här tidpunkten just hade startat den vändningen som tog laget från jumboplatsen i ligan till mästartiteln.
- I fjol fanns det saker jag var tvungen att få vårt lag att tro på för att samla ihop oss och bli bättre på isen och spela som ett lag, säger Berube till The Hockey News.
- I år har jag inte behövt göra det. Laget har spelat bra. Det finns naturligtvis saker som man måste göra som coach dag in och dag ut för att få resultat. Fixa saker, ta hand om folk och spelare, men överlag har bra ledarskap och mycket hanteras internt. Det är en viktig grej för oss.
Boston Bruins skulle kunna ha alla skäl i världen att misströsta efter hur förra säsongen avslutades. Laget hade chansen att säkra Stanley Cup-titeln på hemmaplan i match sju, men förlorade och tvingades se Blues fira i deras egen lada. Den smärta och frustration det skapade tycks ha kanaliserats på rätt sätt. Bruins har varit ett stabilt topplag hela säsongen och har haft ett försprång på starka konkurrenter som Tampa Bay Lightning, Florida Panthers och Toronto Maple Leafs.
Läs också: [Svenska snackisar inför omstarten]
En av anledningarna till det är att coachen Bruce Cassidy har hållit laget samman med vad han själv kallar "interna tävlingar". Cassidy har varit hård mot sina veteraner och satt press på dem att prestera. Gamla meriter går bort. Det visade sig inte minst när Bruins nyligen skickade ned David Backes till AHL och ersatte honom med svensken Anton Blidh.
- För några veckor sedan bestämde vi att vi behövde mer konkurrens internt. Vi identifierade några killar som spelade bra i Providence (farmarlaget i AHL) och plockade upp dem. Vi satte en veteran som John Moore på läktaren och lät de yngre killarna spela för att få en effekt. Vi får se vad det leder till i det långa loppet, säger Cassidy till NESN.com.
Villigheten att testa nya saker, att våga ta tuffa beslut är det som har stuckit ut med Bruce Cassidys ledarskap den här säsongen. Han drar sig inte för att kritisera spelare när han anser att det behövs, men är inte heller sen att hylla sina adepter när de förtjänar det.
Bruins ser i likhet med Blues ut som ett lag som har förutsättningar att kunna få en lång säsong. Bruce Cassidy är stor anledning till det.