0607kuzy_ovie

Inför den kommande säsongen har NHL.com/sv träffat ett antal spelare i NHL för att få en inblick i livet som professionell ishockeyspelare i Nordamerika i stort och smått. I dagens nedslag träffar vi ett gäng mästare som vet att de måste spela på topp för att försvara titeln.

Säsongen 2018-19 är smått unik för Washington Capitals. För första gången i klubbens historia ska de försöka försvara en Stanley Cup-titel.
- Det ska bli kul Hoppas att de kommer och försöker slå oss. Jag gillar att de får jaga oss, säger T.J. Oshie till NHL.com/sv.
När Washington Capitals premiärspelar mot Boston Bruins den 3 oktober är det plötsligt dem som alla andra vill slå. Sommaren har varit kort sedan Stanley Cup-triumfen i juni och frågan är om laget hunnit ladda om efter det galna firandet?
- Jag vilade först en månad, berättar Oshie. Sen fick jag ha min dag med Cupen. Det gjorde att jag fick tillbaka en del känslor. Sen får vi ju upp vår banner i taket och när väl den är uppe är det dags att glömma förra säsongen och börja fokusera på att försöka göra det igen.
Göra det igen ja. Bara Pittsburgh Penguins har lyckats vinna två raka Stanley Cup-titlar under 2000-talet (2016 och 2017). De satsade allt på att vinna en tredje förra säsongen också, men det satte Capitals stopp för i dubbel bemärkelse. Inte bara för att de vann Cupen, det var också Penguins de slog ut i den andra slutspelsrundan med totalt 4-2 i matcher.
Något som stört Penguins lagkapten Sidney Crosby under sommaren.
- Det är kul för dem (Capitals), men man gillar inte att bli utslagen av dem som sedan vinner. Det får en att förstå hur nära vi faktiskt var, sa Crosby till nhl.com/sv i början av september.
Relaterat material: [Burakovsky hoppas på genombrott\]
Crosby vet hur det är att vara regerande mästare och vara jagad. Capitals har inte varit överst på tronen innan, men de senaste årens framgångar i grundserien har givit dem en hint.
- De andra lagen har alltid fått jaga oss under grundserien eftersom vi alltid legat i toppen. De har använt oss som jämförelse. Det förändras lite med tanke på Stanley Cup-segern, men vi är fortfarande laget alla vill slå, tror klubbens general manager Brian MacLellan.
Sitsen är ändå ny. Att var mästare är någonting annat. Både Oshie och hans lagkamrater har varit på andra sidan. Det vill säga att försöka slå en mästare. Och de vet vad som väntar.
- Man försöker göra sin bästa match. Man vill se om man hänger med och kan slå dem. Jag förväntar mig att möta lag som verkligen spelar på topp. Vi kommer också få spela vårt yttersta för att nå slutspel, menar Oshie.

 • Vi måste förstå att det kommer bli tufft i starten av matcherna. Vi måste spela vår bästa hockey redan från början. Så är det, tror Nicklas Bäckström.
  Kanske kan erfarenheten från att de tidigare jaga vara en fördel.
  - Jag kommer inte gå in till en match på något annat sätt. Jag försöker spela alla matcher likadant oavsett om det är slutspel eller inte.
  Capitals är ett av lagen som återigen tippas i topp inför säsongen. Pittsburgh Penguins är ett annat. Rivaliteten mellan klubbarna är känd och räkna med att Penguins kommer göra allt för att grusa Capitals planer på att upprepa mästarresan från förra säsongen.
  Dagen efter Stanley Cup-bannern hissats till taket i Capital One Arena kommer Penguins på besök. Oshie önskar att det hade varit premiärmatchen.
  - Vi fick börja säsongen i Penguins arena efter att de vunnit. Jag tycker de kunde fått börja hos oss den här gången, säger Oshie och skrattar.
  Få de senaste nyheterna från NHL på Twitter via [@NHLsv]
  NY TRÄNARE
  I somras lämnade tränaren Barry Trotz sin post. Den assisterande tränaren Todd Reirden har ersatt och nu får spelarna lyssna till en ny röst.
  - Men jag tror vi kommer ha samma identitet på isen. Jag tror att den sitter i spelarna, inte hos tränarna. Han kanske kan peka ut riktningen men du spelar för dina lagkamrater framför alla andra. Det är där identiteten kommer ifrån.
  Ska man tro Oshie kommer vi återigen få se ett offensivt skickligt och tight defensivt Capitals.
  Relaterat material: [Starkt och intakt Capitals\]
  - Mycket av det vi lärt oss sitter nu. Förra säsongen spelade vi på en nivå som jag hoppas killarna minns. Hur det var och vad som krävdes. Jag tror inte vi behöver fokusera om lika mycket som folk tror. Jag kan ha fel, men jag är redo att köra.
  Så det är inget snack om en "Stanley Cup-bakfylla"?
  • Det kommer bli en annan grej, men vår identitet kan inte förändras om vi ska uppnå vad vi gjorde ifjol. Vi vill upprepa slutresultatet men jag kan inte säga att vi kommer ha samma toppar och dalar.