2024 Stanley Cup Final - Game Seven

Edmonton Oilers drömmar om Stanley Cup gick i kras då laget förlorade med 1-2 mot Florida Panthers i den sjunde och avgörande matchen i finalserien, natten till tisdagen svensk tid i Amerant Bank Arena. 

Efter att ha vänt 0-3 i matcher och tvingat fram en sjunde och avgörande match via tre målrika matcher i match 4, 5 och 6 var det många som trodde att Oilers skulle fullborda sin comeback och bli det blott andra laget i ligans historia att vända 0-3 i matcher till seger bakom Toronto Maple Leafs (1942) och bryta den kanadensiska förbannelsen och bli det första laget norr om gränsen att vinna Cupen sedan 1993 (Montreal Canadiens). 

Match 7 blev dock en målsnål tillställning där Panthers hittade tillbaka till sina defensiva rötter och lyckades kväva Oilers sprudlande offensiv. Carter Verhaeghe gav hemmalaget ledning efter 04:27 in i den första perioden. Mattias Janmark kvitterade för Oilers efter 06:44. Sam Reinhart skulle sedan stå för vad som skulle visa sig vara det Cup-vinnande målet efter 15:11 in i den andra perioden. 

Edmonton tryckte på för en kvittering, men Panthers stod pall och vann sin första Cup i klubbens historia. 

– Det gör ont. Det är mer smärtsamt men jag skulle definitivt inte ha velat förlora på fyra matcher, säger Oilers tränare Kris Knoblauch. Jag gillade hur vårt lag svarade och tryckte på. Vi var så nära. Vi förlorade mot ett bra lag.

SCF M7: McDavid tilldelas Conn Smythe Tropy

Därför förlorade Edmonton finalserien

Det kan kännas tufft att peka ut enskilda spelare efter ett nederlag, men sett till hela finalserien så lyckades inte Oilers tyske superstjärna Leon Draisaitl komma upp i normal nivå. 

I fem av de sju finalmatcherna lämnade den 28-årige forwarden från Köln isen poänglös, och han lyckades inte att göra ett enda mål i finalserien. 

– Det är svårt att få orden att räcka till för hur svårt det är att ta sig hela vägen hit, sa Draisaitl till NHL.com/sv efter nederlaget. Man är en period, kanske rentav ett skott, bort från att vinna… och nu måste man börja om från början. Gå igenom 82 grundseriematcher och dessutom spela tillräckligt bra för att ens få möjligheten (i slutspelet) igen.

– Det är jobbigt just nu.

Oilers stod för en heroisk insats genom att ens tvinga fram en sjunde och avgörande match, men det är en klen tröst när man förlorat.

SCF, M7: Höjdpunkter från Panthers-Oilers

Anledning till optimism inför nästa säsong

Connor McDavid visade återigen att han är en av de bästa spelarna genom tiderna. Han slog Wayne Gretzkys rekord för antal assist under ett slutspel och blev den första spelaren sedan 2003 att vinna Conn Smythe som slutspelets MVP trots att han var i det förlorande laget. 

Oilers har sin stomme på plats med spelare som McDavid, Draisaitl, Mattias Ekholm, Zach Hyman, Stuart Skinner, Evan Bouchard, Ryan Nugent-Hopkins, och Darnell Nurse. Det lägger en bra grund för general manager Ken Holland som nu börjar bygget inför nästa säsong. 

Edmonton kan blicka mot Panthers som efter finalförlusten 2023 gjorde ett par justeringar för att sedan nå hela vägen 2024. 

Svenskarna i Edmonton Oilers

Mattias Ekholm har blivit en nyckelspelare för Edmonton i defensiven sedan han kom in via trejd från Nashville Predators förra säsongen. Under hans tid i klubben har även Evan Bouchard blommat ut jämte sin svenske parhäst. 

– Backparet med (Evan) Bouchard och Ekholm har varit väldigt viktigt för oss, sa Knoblauch inför match 7. “Ekky” har inte lika många poäng som “Bouch,” men i spel fem-mot-fem var deras offensiva bidrag nästan identiska under grundserien. Sedan har han varit väldigt framgångsrik för oss i boxplay. Det är mycket tack vare honom vårt boxplay varit så bra under slutspelet. Han är den första backen ut på isen på vänstersidan nästan varenda gång vi spelar boxplay.

Mattias Janmark kom till Edmonton som free agent inför säsongen på ett ettårskontrakt. Efter en imponerande insats i slutspelet bör den 31-årige forwarden ligga bra till för en kontraktsförlängning.

2024 Stanley Cup Final - Game Seven

– Janmark var en spelare som vi uppskattade under grundserien som bara blivit bättre och bättre under slutspelet, sa Knoblauch inför match 7. Vi uppskattar verkligen kemin han har med “Brownie” (Connor Brown). Deras bidrag har varit väldigt stort under slutspelet, vilket vi verkligen har fått se här i serien mot Florida.

Philip Broberg spenderade stora delar av säsongen i AHL och Bakersfield Condors där han hade en framträdande roll. Efter 38 poäng (5+33) på 49 matcher fick han avsluta säsongen med Oilers och tog vara på chansen när han fick den i slutspelet. Broberg blir Restricted Free Agent (RFA) till sommaren, men det råder inga tvivel om att 23-åringen från Örebro kommer att få ett nytt kontrakt och en chans att på allvar etablera sig i NHL kommande säsong.

Relaterat Material