Tatar dal gól, Detroitu to ale nepomohlo

Tomáš Tatar strelil úvodný gól duelu proti Calgary, prehre Detroitu ale nezabránil

Autor NHL.com / NHL.com

Slovenský útočník Tomáš Tatar sa po štyroch zápasoch bez bodu dočkal. V dueli proti Calgary Flames si pripísal úvodný zásah stretnutia, keď z otočky prestrelil brankára Flames Chada Johnsona. V zápase ale uspel súper a Detroit Red Wings prehrali na vlastnom ľade 3:2.

V súboji kalifornských celkov sa v bránke Los Angeles Kings opäť predviedol Peter Budaj. Slovenský gólman inkasoval od Anaheim Ducks z tridsiatich striel dva góly a jeho tím mohol oslavovať výhru 3:2.

Detroit Red Wings - Calgary Flames 2:3

Michael Frolík v 53. minúte našiel z otočky z ľavého kruhu pred bránkou Mikaela Backlunda, ktorý prekonal Jimmyho Howarda a prelomil nerozhodný stav 2:2. Backlund tak štýlovo oslávil svoj 400. štart v NHL. Frolík si v tejto sezóne polepšil na 13 bodov za šesť gólov a sedem asistencií z 20 duelov.

Pri všetkých troch góloch Calgary asistoval obranca Dougie Hamilton. Flames začali úspešne sériu šiestich zápasov vonku, ich najdlhšiu v sezóne. "Je dôležité, že sme vyhrali hneď prvý zápas tohto tripu. Berieme to skoro ako sériu play off, pretože vieme, že potrebujeme pár zápasov vyhrať," povedal Dougie Hamilton po tretej výhre svojho tímu z posledných ôsmich duelov.

Detroit od deviatej minúty viedol, keď sa tretíkrát v sezóne zapísal medzi strelcov Tomáš Tatar. Slovenského útočníka trafila medzi kruhmi strela Justina Abdelkadera od modrej čiary a z otočky prekonal Chada Johnsona. V druhej tretine vyrovnal svojím prvým gólom v NHL Garnet Hathaway. V 43. minúte otočil stav Matt Stajan a na 2:2 vyrovnal o päť minút neskôr Anthony Mantha.

Detroit sa trápi v koncovke, z posledných 11 zápasov dal len 19 gólov a prehral štvrtýkrát v rade. "Keď nedávame góly, tak nesmiem tri dostať. Musím chlapcom pomôcť nejakými zákrokmi. Je to ťažké," vyhlásil Howard, ktorý dostal od začiatku duelu prednosť pred českým gólmanom Petrom Mrázkom šiestykrát z posledných siedmich zápasov.

New York Rangers - Florida Panthers 2:3 po sam. nájazdoch

Český obranca Jakub Kindl sa podieľal v 48. minúte na vyrovnaní na 2:2. Na modrej čiare prihral Aaronovi Ekbladovi, ktorý nakorčuľoval za pravý kruh a tečovanou strelou prekonal Henrika Lundqvista. Panthers Kindla povolali z farmy v Springfielde z American Hockey League v piatok a v sobotu sa dvadsaťdeväťročný zadák dočkal pri víťazstve na ľade celku Ottawa Senators prvej šance v tejto sezóne NHL.

Panthers v zápase dvakrát dohnali stratu. Na trefu Chrisa Kreidera z úvodného dejstva odpovedal v 35. minúte v presilovej hre svojou prvou trefou v sezóne obranca Keith Yandle, ktorý Floridu v lete posilnil po pôsobení v drese Rangers.

V úvode tretej tretiny dostal domácich znovu do vedenia útočník Mika Zibanejad. Rangers ale prišli nielen o vedenie, ale aj o Zibanejada, ktorý si na začiatku predĺženia po súboji s forvardom Panthers Reillym Smithom zlomil lýtkovú kosť a bude šesť až osem týždňov mimo hry.

V rozstreli boli za Floridu úspešní Aleksander Barkov a Vincent Trocheck, Jamesa Reimera naopak neprekonali Mats Zuccarello ani Brandon Pirri, ktorý zamieril do New Yorku po minulej sezóne z tímu Panthers. Reimer si v zápase pripísal 33 úspešných zákrokov.

Štyridsaťštyriročný Jaromír Jágr z Floridy sa na rozdiel od soboty, kedy si v Ottawe pripísal tri body za gól a dve asistencie, do štatistík nezapísal. Vyšiel tak naprázdno v dvanástom z 19 zápasov v tomto ročníku.

Anaheim Ducks - Los Angeles Kings 2:3

Tromi body za dva góly a jednu asistenciu zariadil víťazstvo Kings v derby celkov z Kalifornie útočník Jeff Carter, ktorý tak zaokrúhlil svoju zbierku na 600 bodov v NHL. Los Angeles vďaka nemu získalo v druhej tretine vedenie 3:0.

Carter najskôr prihral na gól obrancu Drewa Doughtyho a potom sa dvakrát presadil v presilových hrách. Prvýkrát v 33. minúte a potom znovu o 74 sekúnd neskôr. Za domácich stihli už len v záverečnom dejstve skorigovať stav Antoine Vermette a Rickard Rakell. Slovenský gólman Peter Budaj pochytal 28 striel Ducks.

V zostave Anaheimu po sobotnom povolaní z farmy v San Diegu nechýbal český útočník Ondřej Kaše, ktorý si po debute zo začiatku novembra pripísal svoj tretí štart v kariére v NHL.

Washington Capitals - Columbus Blue Jackets 2:3

Blue Jackets síce v zápase dvakrát prehrávali, ale obrat v tretej tretine dokonal 54 sekúnd pred koncom Alexander Wennberg. Využil presilovú hru pri vylúčení Nicklasa Backstroma za nebezpečnú hru vysokou hokejkou. Columbus tak vyhral štvrtýkrát za sebou.

Capitals dostal hneď v úvode do vedenia Backstrom. V druhom dejstve padali góly v presilových hrách. Najskôr vyrovnal Nick Foligno a Washington sa znovu tešil po trefe Alexa Ovechkina. Hneď po 14 sekundách tretej tretiny znovu vymazal stratu Brandon Dubinsky.

Carolina Hurricanes - Winnipeg Jets 3:1

Hurricanes zakončili päťzápasovú sériu domácich vystúpení štvrtou výhrou za sebou a prvými zásahmi v sezóne k tomu pomohli Elias Lindholm a Noah Hanifin. Brankár Cam Ward v drese víťazov pochytal 28 striel a prekonal ho len najproduktívnejší hráč súťaže Mark Scheifele.

Jets nepomohlo ani 37 úspešných zákrokov Connora Hellebuycka, ktorého prekonali Victor Rask i Hanifin v presilovkách. V drese porazených nechýbal slovenský útočník Marko Daňo, do štatistík sa však nezapísal a Winnipeg prehral tretíkrát za sebou.

Momenty večera:

1. Detroit sa trápi

Red Wings prehrali štvrtýkrát v rade a z posledných jedenástich duelov sa mohli tešiť len dvakrát. Za toto obdobie nazbierali len päť bodov a prepadli sa tak na 14. miesto Západnej konferencie.

2. Prebudenie Kings v presilovkách

Los Angeles vstupovalo do duelu proti Anaheimu ako tretí najhorší tím tejto sezóny vo využití početných výhod. Proti Ducks sa v presilovkách dvakrát presadil v druhej tretine Jeff Carter a zariadil výhru 3:2.

3. Columbus pri chuti

Len tri body z posledných desiatich zápasov stratili Blue Jackets a vo Washingtone oslavovali už štvrtú výhru za sebou. Po porážkach na ľade St. Louis Blues 1:2 po predĺžení a Boston Bruins 2:5 sa dokázali vrátiť na víťaznú vlnu aj vonku.

Hviezdy večera:

1. Jeff Carter (LAK): 3 body, 2 góly, 8 striel

2. Dougie Hamilton (CAL): 3 body, 3 asistencie, 3 plusové body

3. James Reimer (FLA): 33 úspešných zákrokov, 2 inkasované góly

Na čo sa tešiť:

Hrá sa sedem zápasov a Columbus sa bude snažiť ešte vylepšiť klubový rekord siedmich domácich víťazstiev za sebou proti celku Colorado Avalanche.