tampa2

Tampa Bay v jedinom piatkovom zápase bojovala o udržanie nádeje na play off na ľade Montrealu a po výhre 4:2 má stále šancu dostať sa na posledné voľné miesto v bojoch o Stanley Cup. Vo Východnej konferencii sa priblížila na rozdiel jedného bodu k celku Toronto Maple Leafs, ktorý drží druhú divokú kartu. Slovenský brankár Peter Budaj do zápasu nezasiahol a kolegovi Andreiovi Vasilevskiymu kryl chrbát zo striedačky. Jednou asistenciou sa na úspechu Lightning podieľal český útočník Ondřej Palát.

Montreal Canadiens - Tampa Bay Lightning 2:4
Aby Tampa Bay neprišla o šancu na play off, nesmela v Montreale prehrať v riadnom hracom čase. Po siedmej výhre z posledných deviatich duelov môže ešte stále dúfať, že sa pre ňu sezóna v nedeľu neskončí. Musí čakať na výsledky duelov Toronta s Pittsburgh Penguins a Columbus Blue Jackets a v posledný hrací deň sa pokúsiť predbehnúť Maple Leafs úspechom v domácom dueli s tímom Bufallo Sabres.
"Uvidíme, čo sa stane. Nemáme to vo svojej moci. Uvidíme, ako dopadne sobotný zápas, ale my sa musíme hlavne pripraviť na nedeľu," povedal obranca Lightning Victor Hedman.
Palát asistoval desať sekúnd pred koncom prvej tretiny pri góle Nikitu Kucherova na 2:0. Vysunul ruského kanoniera z vlastnej obrannej tretiny od ľavého mantinelu lobom do úniku a Kucherov vďaka presnej strele z ľavého kruhu dal svoj 40. gól v sezóne. Palát vylepšil svoju bilanciu z posledných štyroch zápasov na šesť bodov za gól a päť asistencií.
V polovici zápasu znížil Dwight King a v 35. minúte vrátil Tampe Bay dvojgólové vedenie Alex Killorn. V čase 44:36 síce Artturi Lehkonen Montrealu znovu vykresal nádej gólom vo vlastnom oslabení, ale o 21 sekúnd neskôr potvrdil výsledok Yanni Gourde. Ten v prvej tretine aj otvoril skóre a bol vyhlásený za prvú hviezdou zápasu.

1. Lightning si udržali nádej
Tampa Bay si vďaka výhre v Montreale udržala nádej na účasť v play off. S jedným zápasom do konca stráca bod na ďalšieho kandidáta na boje o Stanleyho pohár Toronto, ktoré ešte čakajú dva duely.
2. Kucherovov 40. gól
Nikita Kucherov vďaka jednému zásahu dosiahol prvýkrát v kariére hranicu 40 gólov v sezóne a ešte má teoretickú nádej na zisk Maurice Richard Trophy pre najlepšieho strelca. Na vedúceho Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu stráca tri góly.
3. Gourdeho večer
Tampa Bay uspela aj vďaka gólom Yanniho Gourdeho, ktorý dal prvýkrát v kariére dva góly v jednom zápase. Celkovo si dvadsaťpäťročný nováčik polepšil na šesť gólov v 21 zápasoch v NHL.

1. Yanni Gourde (TBL): 2 góly, 3 plusové body, 3 strely
2. Nikita Kucherov (TBL): 1 gól, 1 asistencia, 3 strely
3. Artturi Lehkonen (MTL): 1 gól, 1 asistencia, 2 strely
Na čo sa tešiť:
Hrá sa 14 zápasov a Toronto si v domácom dueli proti Pittsburgh Penguins môže ako posledný tím zaistiť postup do play off.