Slovakia524

Hlavný cieľ je splnený. Slovenská reprezentácia v rozhodujúcom zápase na majstrovstvách sveta IIHF porazila Dánsko 7:1 a zaistila si postup do štvrťfinále. Jej súperom v ňom bude domáce Fínsko. Do vyraďovacích bojov Slovensko ide na druhom svetovom šampionáte v rade. Predtým v bojoch o všetko osemkrát chýbalo.

Slováci museli Dánov poraziť v riadnom hracom čase. Ak chceli absolútnu istotu postupu, potrebovali vyhrať trojgólovým rozdielom. O ceste do Tampere na vyraďovacie bitky rozhodla už prvá tretina, v ktorej sa dvakrát presadil kapitán Tomas Tatar, útočník New Jersey Devils.
Najproduktívnejší hráč tímu Juraj Slafkovský ku gólu pridal aj asistenciu a potvrdil svoju pozíciu potenciálnej jednotky tohtoročného výberu talentov do NHL. Obranca Šimon Nemec, ďalšia obrovská nádej blížiaceho sa draftu, nazbieral štyri body za gól a tri asistencie.
"Rozhodlo to nastavenie v hlavách. Nemali sme na výber, museli sme vyhrať, takže sme do toho išli naplno," tešil sa po dueli Nemec, ktorý strelil prvý gól na šampionáte. "Je to naozaj pekný výsledok a myslím si, že sa od toho môžeme odraziť."
Tatar sa presadil po piatich dueloch bez gólu presne v polovici úvodnej tretiny, keď skóroval po vyhratom buly Michala Krištofa. Ten istý hráč kapitánovi prihral aj na druhý zásah, ktorý padol 23 sekúnd pred koncom prvej časti. Tatar zamiešal pukom pred dánskym brankárom a upokojil svoj tím pred prvou prestávkou.
Watch: Youtube Video
"Hráme zodpovedne, robíme to čo sme si povedali," spokojne zhodnotil Tatar po úvodnej tretine. "Súper včerajší zápas cíti v nohách, takže chceme čo najčastejšie hrať v jeho pásme," narážal šéf kabíny pre RTVS na to, že Dánsko len 24 hodín pred súbojom so Slovenskom prvýkrát v histórii porazilo Kanadu.
Druhú časť Slováci začali presilovkou, ktorú tri sekundy pred vypršaním využil Pavol Regenda. K strelcom sa pripojil aj Mislav Rosandič, ktorý svojím prvým gólom na majstrovstvách sveta zvýšil na 4:0. Skvelú tretinu gólom uzavrel osemnásťročný Slafkovský, najproduktívnejší muž slovenského výberu.
"Napriek výsledku to bol náročný zápas," priznal Slafkovský, ktorý má po siedmich dueloch na turnaji na konte jedenásť bodov (3 góly, 8 asistencií). "Dnes sme však predviedli jeden výborný výkon a konečne sme dali aj góly."
Brankár Adam Húska (New York Rangers/Hartford Wolf Pack) si udržal čisté konto až do času 47:43, keď inkasoval v presilovej hre z hokejky Joachima Blichfelda. Ďalší gól už Dáni nedali a v posledných minútach zvýšili Nemec a Regenda, ktorý skóroval štvrtýkrát na šampionáte.
Slováci tak ukončili kariéru Fransovi Nielsenovi, ktorý ešte v minulej sezóne nastupoval za Detroit Red Wings. Tridsaťosemročný center má na konte 925 duelov NHL a už pred turnajom oznámil, že po majstrovstvách sveta s hokejom končí. So šampionátom sa v drese Dánska rozlúčil napríklad aj Nikolaj Ehlers, krídelník Winnipeg Jets.
Slovensko odohrá štvrťfinálový duel proti Fínsku vo štvrtok. V základnej skupine A zverenci trénera Craiga Ramsayho nazbierali dvanásť bodov za štyri víťazstvá nad Francúzskom, Kazachstanom, Talianskom a Dánskom. Medzitým podľahli Nemecku, Kanade a Švajčiarsku. Stále tak majú šancu nadviazať na historický úspech na tohtoročných olympijských hrách v Pekingu, na ktorých získali bronzové medaily.
Česko nestačilo na domácich
Česká republika v Tampere podľahla domácim Fínom 0:3 a vo štvrťfinále narazí na Nemcov. Česko skončilo v skupine B tretie a Nemecko v skupine A druhé, pretože v poslednom zápase vybojovalo bod za prehru 3:4 po nájazdoch s víťazom skupiny A Švajčiarskom.
Kanada, ktorá v nedeľu prekvapujúco podľahla Dánsku, končí až tretia a vo štvrťfinále ju čaká Švédsko. Švajčiarsko vyzve výber Spojených štátov.
Česi proti Fínsku neoslnili. Ich ofenzíva bola bezzubá, súper ich jasne prehrával a bol aj efektívnejší. O jeho góly sa postarali Joel Armia (Montreal Canadiens), Sakari Manninen a Toni Rajala. Brankár Jussi Olkinuora pokryl všetkých 24 českých striel, Marek Langhamer na druhej strane inkasoval trikrát z 19 pokusov.