053022_FI_ManninenWorldsGold

Majstrovstvá sveta IIHF vo Fínsku sú minulosťou. Zlaté medaily na nich vybojoval domáci výber, ktorý po dramatickom závere a predĺžení porazil Kanadu 4:3. Bronz získala Česká republika, ktorá sa objavila na stupňoch víťazov po desiatich rokoch. Slovensko skončilo so štvrťfinále s neskoršími víťazmi a na turnaji obsadilo ôsme miesto.

Obhajcom minuloročného titulu z majstrovstiev sveta v Rige tentoraz skvelý záver tretej tretiny nestačil. Kanada rovnako ako vo štvrťfinále so Švédskom v závere tretieho dejstva vymazala dvojgólový náskok súpera, ale tentoraz už v predĺžení výhru nevybojovala.
Z triumfu sa radovali Fíni, v čase 66:42 zlatým gólom na 4:3 rozhodol o výhre Sakari Manninen a uvrhol svojich fanúšikov do eufórie. Domáci tím tak odplatil súperovi porážku z minuloročného finále v Lotyšsku, kde Kanada tiež uspela po predĺžení.
Watch: Youtube Video
Za Fínov dvakrát skórova Mikael Granlund (Nashville Predators) a raz Joel Armia (Montreal Canadiens), za Kanadu Dylan Cozens (Buffalo Sabres), Zach Whitecloud (Vegas Golden Knights) a Maxime Comtois (Anaheim Ducks). Po dvoch góloch Grandlunda a gólov Armiu domáci ešte tri a pol minúty pred koncom tretej tretiny viedli 3:1, ale dve góly pri hre bez brankára poslali zápas do predĺženia.
Vo formáte traja proti trom uspel domáci tím, ktorý v predĺžení využil presilovku. Jeho hrdinom bol brankár Jussi Olkinuora, ktorý chytil 19 z 22 striel. Chrisa Driedgera (Seattle Kraken), ktorý sa pri prvom fínskom góle zranil, nahradil v kanadskej bránke Matt Tomkins.
Fínsko sa raduje z prvého titulu v histórii na vlastnom ľade a okrem Švédska (2006) je jedinou krajinou, ktorá dokázala vyhrať MS po olympijskom triumfe.

053022_FI_WorldsGoal1

Česko po obrate získalo bronz
Pre Česko to vyzeralo na ďalší český krach v súbojoch o medailu. Potom však prišla fantastická tretina, v ktorej český tím nastrieľal šesť gólov, priviedol duel so Spojenými štátmi k výhre 8:4 a na majstrovstvách sveta vybojoval tretie miesto.
Česko sa raduje sa z medaily po dlhom čakaní, ktoré trvalo 10 rokov. V Helsinkách predviedlo parádny obrat, David Pastrnak (Boston Bruins) nastrieľal hetrik a David Kampf (Toronto Maple Leafs) dal dva góly.
"Nešlo to podľa nášho scenára, ale zvládnuť taký obrat, o to si to viac ceníme," radoval sa kapitán Roman Červenka, ktorý v zápase ku gólu pridal aj asistenciu. "Verili sme sami sebe, aj keď sme predvádzali výkony ako na hojdačke, tak medaila bola stále náš cieľ a verili sme, že to zvládneme."
Američanov ťahal dvomi gólmi forvard Karson Kuhlman (Seattle Kraken), ale príliš ich nepodržal Jeremy Swayman - brankár Bostonu pustil sedem striel z 32.
Česi pritom prehrávali už o dva góly, ale od druhej tretiny začali mať hernú prevahu a stále častejšie preťažovali americkú defenzívu, ktorá vinou zranenia stále len na štyroch obrancoch.
"Všetci vieme, že medaila dlho nebola, takže o motivácii ani nebolo treba hovoriť. Hovorili sme si, že máme 20 minút, že tam necháme všetko a uvidíme, ako to dopadne," poodkryl Červenka atmosféru v kabíne počas druhej pauzy.
Pastrňák nastúpil na turnaji na siedmich zápasoch a strelil v nich sedem gólov a nazbieral 10 bodov. Obnovil spoluprácu s centrom Davidom Krejčím, s ktorým spolu nastupovali v Bostone.
"Až na to semifinále, ktoré nám nevyšlo, sme odviedli kus práce," povedal Pastrňák Českej televíziu. "Som pyšný na chlapcov, aký urobili pokrok, aj na to, že vezieme domov medaily. Dúfajme, že to pomôže sebavedomiu českého tomu a že tie semifinále budeme hrať pravidelne."
V All-Star tíme Červenka aj Olkinuora
Český kapitán bol direktoriátom MS vyhlásený za najlepšieho útočníka šampionátu. Červenka zároveň končí so 17 bodmi (5+12) v desiatich dueloch ako najproduktívnejší hráč. za najlepšieho brankára bol vymenovaný Olkinuora a za najlepšieho beka Fín Mikko Lehtonen.
V All-Star šestke vybranej novinármi sú okrem týchto hráčov ešte americký obranca Seth Jones (Chicago Blackhawks), kanadský center Pierre-Luc Dubois (Winnipeg Jets) a Manninen.
Olkinuora si odniesol aj cenu pre najužitočnejšieho hráča majstrovstiev.