051924 Latvia Slovakia

Slovenská reprezentácia prerušila sériu štyroch výhier v základnej skupine majstrovstiev sveta IIHF v Česku. V nedeľu nestačila na Lotyšsko, s ktorým prehrala 2:3 po samostatných nájazdoch.

Po šiestich odohraných duelov v ostravskej skupine B má na konte 12 bodov a patrí jej štvrtá priečka v tabuľke za Švédskom, USA a Nemeckom. Lotyšsko má na piatom mieste o tri body menej.

O slovenské góly sa v nedeľu postarali Martin Pospíšil (Calgary Flames) a Peter Cehlárik. V záverečných nájazdoch sa ako jediný slovenský hráč presadil Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens).

"Chýbalo nám odskočiť v úvodnej tretine, keď sme hrali naozaj dobre a mali sme tam kopec príležitostí," ľutoval asistent trénera Peter Frühauf pre web Slovenského zväzu ľadového hokeja. "Veľa našich striel bolo nebezpečných, ale súper z prvého vážnejšieho protiútoku skóroval. Potom to už bol boj až do konca."

Už úvodnú tretinu vyhrali Lotyši, v ktorej závere brankára Samuela Hlavaja (so zmluvou s Minnesota Wild) prekonal Ralfs Freibergs. Hráči pod vedením trénera Craiga Ramsayho v nej navyše nevyužili tri presilové hry.

Druhá tretina ostala bez gólov a slovenskému tímu sa podarilo vyrovnať až v úvode záverečnej časti, keď Pospíšil trafil po prihrávke Pavla Regendu (Anaheim Ducks). Pospíšil tak vylepšil svoje štatistiky na turnaji na 7 bodov za tri góly a štyri asistencie. Aj keď hrá v seniorskej reprezentácii prvýkrát v kariére, je druhý najproduktívnejší hráč slovenského tímu po Liborovi Hudáčkovi (5 gólov a 9 bodov).

V závere riadneho hracieho času Slafkovský nevyužil obrovskú šancu, ale hneď to aj napravil skvelou prihrávkou Cehlárikovi a Slovensko išlo prvýkrát v zápase do vedenia. Vydržalo mu však len 24 sekúnd, pretože Lotyši ešte pred záverečnou sirénou stihli vyrovnať vďaka Oskarsovi Cibulkisovi. V poslednej sekunde riadneho hracieho času ešte skvelým zákrokom zažiaril Hlavaj.

V predĺžení gól nepadol a išlo sa do nájazdov, v ktorých sa okrem Slafkovského dvakrát presadil len Dans Ločmelis. Útočník Montrealu dostal šancu aj druhýkrát, ale už musel skórovať, čo sa mu nepodarilo a Slovensko bolo nútené uspokojiť s jedným bodom.

"Hrali sme obetavo, boli sme aktívni a mali sme tam obrovské šance, takže je to škoda," uvažoval kapitán Tomáš Tatar (Seattle Kraken), ktorý bol v záverečných nájazdoch jedným z neúspešných exekútorov. "Máme veľmi dôležitý bod do tabuľky, sústredíme sa na ďalší zápas a stále to máme vo svojich rukách."

Po šiestich odohraných dueloch v skupine B majú Slováci bilanciu štyri výhry, dve prehry. Najprv padli s Nemeckom 4:6, pokračovali víťazstvami nad Kazachstanom (6:2), USA (5:4 po predĺžení), Poľskom (4:0) a Francúzskom (4:1).

V základnej skupine slovenskí reprezentanti už len jediný zápas proti Švédsku, ktorý ich čaká v utorok od 20:20. Lotyšsko ešte nastúpi proti Spojeným štátom. Ak vyhrá, tak Slovensko musí so Švédskom získať aspoň bod. V opačnom prípade sa bude musieť spoliehať na pomoc súperov.

"Musíme si hlavne oddýchnuť," plánoval Frühauf. "Nikdy sme nepočítali s tým, že v poslednom zápase už nebudeme mať o čo hrať. Boli sme na to nachystaní, ale vždy sme išli od súpera k súperovi. Nech sa udeje čokoľvek, tak zápas so Švédmi chceme vyhrať."

Štvrťfinálové bitky sú na programe vo štvrtok.