AP24139689060635

Slovenská reprezentácia vybojovala na majstrovstvách sveta IIHF štvrtú výhru v rade. V Ostrave si v sobotu poradila s Francúzskom, ktoré zdolala 4:1. Najväčšiu zásluhu na tom mal útočník Libor Hudáček, ktorý k dvom gólom pripojil aj prihrávku. Medzi strelcov sa zapísal aj Pavol Regenda (Anaheim Ducks) a v bránke sa znova predstavil Samuel Hlavaj (so zmluvou s Minnesota Wild).

Tím kapitána Tomáša Tatara (Seattle Kraken) má po piatich odohraných dueloch na konte 11 bodov a z tretej priečky v tabuľke skupiny je na ceste do štvrťfinále.

"Francúzi na nás na začiatku vybehli, ale dali sme góly," zhodnotil Miloš Kelemen (Arizona Coyotes) pre TV JOJ. "Ak je kvalita na našej strane, tak sa musíme viac tlačiť do bránky a nemôžeme hrať na góly do prázdnej bránky. Máme tri body a to je dôležité."

Ako prvý sa proti Francúzsku presadil Regenda, ktorý tri sekundy pred koncom úvodnej tretiny tečoval puk medzi betóny francúzskeho brankára Sebastiana Ylonena. Forvard Ducks tak okamžite napravil dve dvojminútové vylúčenia, ktoré dostal v prvej tretine.

Druhá desaťminútovka patrila Hudáčkovi, ktorý trafil dvakrát za sebou. Najprv sa presadil po asistenciách Juraja Slafkovského (Montreal Canadiens) a Šimona Nemca (New Jersey Devils) a na 3:0 zvýšil po individuálnej akcii.

"Cítime energiu od fanúšikov, snažíme sa to pretaviť do výkonov a zatiaľ sa nám to darí. Do polnoci oslávime a zajtra nás čaká najdôležitejší zápas," uvedomoval si Hudáček.

Útočník českých majstrov z Třinca tak potvrdil pozíciu najproduktívnejšieho slovenského hráča na šampionáte. Hudáček je s 9 bodmi za päť gólov a štyri asistencie je na delenom druhom mieste v celkovej tabuľke spolu s Nicom Hischierom (Devils). Lepší je len obranca Roman Josi (Nashville Predators), ktorý si rovnako ako Hischier oblieka švajčiarsky dres.

Ešte v druhej časti Hlavaj prvýkrát kapituloval, keď ho z prvého dotyku prekonal Sasha Treille. V úvode záverečnej časti Francúzi vymenili brankára a na Ylonenovo miesto zamieril Quentin Papillon. Bez inkasovaného gólu ostal necelých deväť minút, pretože potom ho po asistenciách Hudáčka a Tatara prekonal Mário Grman. Skóre uzavrel Florian Chakiachvili, ktorý prestrelil Hlavaja po rýchlom brejku a upravil na konečných 2:4.

Triumfom nad Francúzmi Slováci zavŕšili piaty zápas v skupine B. V úvode utrpeli zatiaľ jedinú prehru, keď padli s Nemeckom 4:6. Potom už nasledovali len úspechy. Najprv nad Kazachstanom (6:2), potom triumfovali 5:4 po predĺžení nad Spojenými štátmi a pokračovali víťazstvom 4:0 nad Poľskom.

Nasledujúci zápas Slovensko odohrá už v nedeľu o 20:20, keď ho čaká súboj s Lotyšskom. Skupinovú fázu uzavrie v utorok zápasom proti Švédsku.

'Sabres' pomohli Kanade otočiť duel s Fínskom

Kanada v súboji dvoch favoritov prehrávala už vo 4. minúte úvodnej tretiny 0:2, ale nakoniec dokázala popoludňajší duel s Fínskom otočiť a vyhrať 5:3. Výrazne jej k tomu pomohli príspevky dvoch hokejistov Buffalo Sabres: útočník Dylan Cozens zavelil k obratu prvým gólom a potom pridal asistenciu, obranca Owen Power si pripísal dokonca tri body za gól a dve prihrávky. Dve asistencie nazbieral forvard John Tavares (Toronto Maple Leafs).

"Nikto sa nepoložil, po tom začiatku sme ostali v zápase. V tretej tretine sme dali víťazný gól a odvtedy sme naozaj dobre bránili, takže sme nakoniec potvrdili výhru gólom do prázdnej bránky," pochvaľoval si Tavares.

Fínov ťahal dvojgólový Jesse Puljujärvi (Pittsburgh Penguins), ale Harri Säteri inkasoval štyrikrát z 21 pokusov. Jordan Binnington (St. Louis Blues) na druhej strane chytil 29 z 31 striel aktívnejších Fínov, ktorí po prekvapujúcej porážke s Rakúskom prehrali druhý zápas v rade a s veľkým odstupom ostávajú štvrtí v tabuľke skupiny A.