Slovakia WC

Slovenská reprezentácia v pondelok vybojovala nesmierne cenný triumf. Na svetovom šampionáte IIHF v Ostrave zdolala výber Spojených štátov amerických 5:4 po predĺžení a získala ďalšie dva body do tabuľky skupiny B. Národný výber mal na dosah dokonca trojbodovú výhru, pretože nad USA vyhrával už 4:1.

V predĺžení duel rozhodol Miloš Kelemen (Arizona Coyotes/Utah), ktorý k dvom gólom pridal aj asistenciu. Martin Pospíšil (Calgary Flames) si pripísal tri prihrávky, obranca Šimon Nemec (New Jersey Devils) mal bilanciu 1+1. V bránke sa prvýkrát na majstrovstvách predstavil Samuel Hlavaj (so zmluvou s Minnesota Wild), ktorý proti Američanom predviedol 39 úspešných zákrokov.

"Dva body s Amerikou sú super. Diváci nás hnali celý zápas, aj vtedy, keď USA vyrovnali. Aj im patrí veľká vďaka. Myslím si, že dnes si dáme aj po jednom pivečku," plánoval hrdina zápasu Kelemen.

Ten dal okrem rozhodujúceho aj úvodný gól zápasu. Do konca prvej tretiny prekonal brankára Alexa Nedeljkovica (Pittsburgh Penguins) aj Libor Hudáček, ktorý využil asistenciu Tomáša Tatara (Seattle Kraken). Do konca úvodnej časti už gól nepadol a Slováci odišli na prvú prestávku s nádejným náskokom 2:0.

Strednú časť otvoril Matt Boldy (Wild), ale už o necelé tri minúty neskôr Slovensko znova viedlo o dva góly. Prihrávku Martina Fehérváryho (Washington Capitals) využil Nemec, ktorý strelil svoj prvý gól na šampionáte.

V čase 28:47 vyhnal Nedelkovica z bránkoviska obranca Patrik Koch (Coyotes/Utah) a do americkej bránky sa posunul Trey Augustine.

Do záverečnej časti Slovensko išlo za stavu 4:1, ale Američania do konca zápasu dokázali vyrovnať. Najprv Hlavaja prekonal Shane Pinto (Ottawa Senators), ktorý následne prihral aj svojmu klubovému kapitánovi Bradymu Tkachukovi. Tri a pol minúty pred koncom vyrovnal Luke Hughes (Devils), ktorý si v zápase pripísal aj prihrávku.

"Infarktové stavy," priznal kapitán Tatar pre TV JOJ. "Niektoré veci musíme zlepšiť. Za stavu 4:1 sa nám toto nemôže stať. Boli tam chyby, ktoré musíme napraviť. Keď vediete o tri góly, chcete tri body. Je to výhra, ktorú berieme s pokorou."

V predĺžení mal Kelemen veľkú šancu už po 72 sekundách, ale bekhendovým pokusom Augustinea neprekonal. Podarilo sa mu to až v čase 63:56, keď tečoval do bránky Nemcovu strelu.

Slováci majú po troch odohraných dueloch na šampionáte päť bodov, čo ich zaraďuje na druhé miesto skupiny tesne za šesťbodové Švédsko. Na úvod zverenci trénera Craiga Ramsayho v piatok prehrali s Nemeckom 4:6 a v nedeľu za tri body zdolal Kazachstan 6:2.

Už proti Kazachom strelil dva góly Pospíšil, ktorý v seniorskej reprezentácii nastupuje prvýkrát. Po troch dueloch má na konte šesť bodov za dva góly a štyri asistencie, takže je na druhom mieste produktivity celého turnaja. Na šiestom mieste celkovej tabuľky je Hudáček s piatimi bodmi (3+2).

"Vyhrávali sme, dotiahli to naspäť, ale ukázali sme silu, energiu a víťaznú mentalitu," opísal Hudáček, čerstvý dvojnásobný víťaz českej extraligy s Třincom. "Nemyslím si, že budeme sklamaní. Urobili sme nejaké chyby, ale taký je hokej."

Slovensko sa na šampionáte v Česku najbližšie predstaví v stredu, keď bude od 20:20 favoritom súboja s Poľskom. V skupinovej fáze reprezentácia nastúpi aj proti Francúzsku, Lotyšsku a Švédsku.

Česko prehralo po nájazdoch

Česká reprezentácia na domácom šampionáte prvýkrát prehrala, Švajčiarsku podľahla 1:2 po nájazdoch. Ďalší zápas čaká český tím v stredu proti Dánsku.

Zápletku naznačila švajčiarska posila: Kevin Fiala (Los Angeles Kings) naskočil do zostavy okamžite po prílete zo zámoria a v jednej presilovke nariadenej v prvej tretine v 14. minúte prekonal brankára Lukáša Dostála (Anaheim Ducks). Na českej strane sa v čase 35:57 presadil Matěj Stránský.

V penaltách proti Fínom uspeli Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka, ale ani jeden z nich sa druhýkrát nepresadil. Za Česko trafil len Stránksý a Švajčiari vytiahli dvoch zakončovateľov z NHL - Fiala prekonal Dostála ako prvý a víťazný gól si pripísal Kurashev.