AP24133576723802

Slovenská reprezentácia vybojovala prvé tri body na majstrovstvách sveta IIHF v Česku. V nedeľu si v Ostrave poradila s Kazachstanom 6:2 a zareagovala tak na úvodnú piatkovú prehru s Nemeckom 4:6.

O dva góly sa postaral útočník Martin Pospíšil (Calgary Flames), ktorý na šampionáte zažíva seniorský reprezentačný debut. Tromi bodmi pomohol k úspechu Libor Hudáček, ktorý ku gólu pridal aj dve prihrávky. V bránke sa opäť predstavil Stanislav Škorvánek a prispel k výhre 14 úspešnými zákrokmi.

"Chceli sme zareagovať na úvodnú prehru a verím, že sa nám to podarilo," povedal pre web šampionátu útočník Peter Cehlárik. "Začali sme dobre, potom sme trochu spomalili, ale v tretej časti sme znova našli svoju hru."

Zverenci trénera Craiga Ramsayho vyhrali už prvú tretinu 3:0. Podarilo sa im v nej skórovať dvakrát v priebehu 34 sekúnd. V čase 11:54 dal svoj prvý gól v slovenskom drese Pospíšil, ktorému v presilovke prihrali Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens) a Šimon Nemec (New Jersey Devils).

Forvarda Calgary rýchlo nasledoval Martin Faško-Rudáš, ktorý v predchádzajúcom dueli proti Nemecku nehral. Tentoraz dostal miesto vo štvrtej formácii namiesto Marka Daňa. Presadil sa po prihrávke obrancu Patrika Kocha (Arizona Coyotes/Utah) a na 3:0 ešte do konca tretej časti nadchol zaplnenú ostravskú arénu aj Matúš Sukeľ.

"Fanúšikovia boli skvelí a veľmi hluční. Nestáva sa mi často, aby som mal počas zápasu zimomriavky," priznal Pospíšil pre televíziu JOJ. "Som rád, že sme sa im mohli odvďačiť výhrou. Dúfam, že nás takto budú podporovať aj naďalej."

Strednú dvadsaťminútovku otvoril Kazachstan, ale Slovensko vďaka Hudáčkovmu gólu čoskoro opäť viedlo o tri góly. Čerstvý majster českej extraligy s Třincom pripravil aj druhý Pospíšilov gól v úvode strednej časti, vďaka ktorému Slováci viedli už 5:1.

Hudáček mal prsty aj v poslednom, šiestom slovenskom góle, ktorý necelých 5 minút pred koncom strelil Lukáš Cingel. Kazachstan po ňom vystriedal brankára, na miesto Andreja Šutova zamieril Nikita Bojarkin, ktorý už neinkasoval. Do konca zápasu slovenský brankár Škorváneka ešte prestrelil Nikita Michajlis.

"Bol to dôležitý zápas, trošku sme odčinili ten prvý," uvedomoval si kapitán Tomáš Tatar (Seattle Kraken). "Mali sme dobrý začiatok, no v druhej tretine sme začali špekulovať a museli sme si k tomu niečo povedať. Potom to bolo opäť dobré. Určite to pomôže morálke mužstva."

Slovensko pokračuje tretím duelom už v pondelok, keď bude od 16:20 čeliť favoritovi skupiny zo Spojených štátov. O postup do štvrťfinále bude následne bojovať aj s Poľskom, Francúzskom, Lotyšskom a Švédskom.