Fehervary Slovakia WC

Slovensko odštartovalo svoje pôsobenie na majstrovstvách sveta IIHF v Česku prehrou s Nemeckom. Tím kapitána Tomáša Tatara (Seattle Kraken) v úvodnom zápase skupiny B v Ostrave padol 4:6. Juraj Slafkovský (Montreal Canadiens) si pripísal dve asistencie a medzi strelcami nechýbal obranca Martin Fehérváry (Washington Capitals).

V úvodnej tretine gól nepadol, ale v strednej časti Slovensko doplatilo na vylúčenia. Ako prvý prestrelil brankára Stanislava Škorvánka v slovenskej bránke Dominik Kahun, ktorý využil presilovku o dvoch hráčov a po necelých troch minútach ho v rovnakej početnej nevýhode nasledoval Jonas Müller.

"Hrali sme dve oslabenia 5 na 3, čo nám zobralo veľa síl," zhodnotil po prehre Tatar pre TV JOJ. "Treba sa poučiť z chýb, ktoré sme urobili. Dostali sme góly v zlých momentoch."

Slováci dokázali v priebehu dvoch minút a dvoch sekúnd vyrovnať. Ako prvý brankára Philippa Grubauera (Kraken) prekonal Marek Hrivík, ktorému prihrali Slafkovský a Peter Cehlárik. Rýchlo sa k nemu pripojil aj Fehérváry, ktorý nadviazal na streleckú formu z play off NHL. S Capitals vypadol v prvom kole po štyroch zápasoch s New York Rangers, ale s dvomi gólmi a jednou asistenciou bol najproduktívnejším mužom Washingtonu.

Obranca z Bratislavy proti Nemecku skóroval po tvrdej strele od modrej čiary, na ktorej ho našiel Martin Pospíšil. Forvard Calgary Flames si v piatok v Ostrave odkrútil svoj reprezentačný debut a nastúpil v tretej formácii s Pavlom Regendom (Anaheim Ducks) a Milošom Kelemenom (Arizona Coyotes), ktorý sa k tímu pripojil tesne pred úvodným zápasom turnaja.

"Bol to môj prvý zápas a predstavoval som si ho úplne inak," priznal Pospíšil. " Stále však máme veľa zápasov pred sebou a tento musíme hodiť za hlavu. Musíme si pozrieť video, v čom sme urobili chyby a ísť ďalej."

Jeden z kľúčových momentov prišiel 29 sekúnd pred koncom strednej časti, keď Škorvánek nezastavil strelu Lukasa Kälbleho a Nemci odišli na prestávku s jednogólovým vedením.

Aj v tretej časti skórovali ako prví Nemci a Hrivíkovi kvôli ofsajdu nebol uznaný gól. Na tesný rozdiel 3:4 skorigoval Libor Hudáček, ktorému asistovali Hrivík a Slafkovský. Jednogólový rozdiel však nevydržal dlho a po necelých dvoch minútach doklepol puk do odkrytej bránky.

Slováci to v závere vyskúšali s hrou bez brankára, ktorú potrestal Tobias Eder a presný zásah Matúša Sukeľa po prihrávkach Kelemena a Regendu už len kozmeticky upravil stav.

"Toto nebol výkon hodný víťazstva," uvedomoval si Regenda. "Keď chceme uspieť, musíme viac bojovať. Bolo to len o našej disciplíne. Ukázali sme, že to nechceme tak, ako by sme to mali chcieť. Žiaľ, dnes to vzal súper. Ideme ďalej."

Slovensko má v sobotu deň voľna a najbližšiu šancu získať tri body do tabuľky bude mať v nedeľu, keď sa od 12:20 predstaví proti Kazachstanu. Tretí duel skupinovej fázy odohrá v pondelok proti Spojeným štátom a o postup do štvrťfinále bude bojovať aj s Poľskom, Francúzskom, Lotyšskom a Švédskom.

Česi zlomili Fínov po nájazdoch

Čakanie na platný gól v úvodnom vystúpení domáceho tímu trvalo až do samostatných nájazdov. Česi v nich dali dva a Fínsko jeden, takže získalo bod. O dvoch pre českú reprezentáciu rozhodol bezchybný výkon brankára Lukáša Dostála (Ducks), ktorý v prvom vystúpení na MS dospelých vychytal čisté konto, a premenené nájazdy Ondřeja Kašeho a Romana Čerrvenku.

Pred vypredaným hľadiskom pražskej O2 areny sa témou zápasu stalo márne čakanie na gólovú radosť. Jednu jedinú počas riadneho hracieho času priniesol fanúšikom Ondřej Palát (New Jersey Devils): hráč s číslom 18 sa v čase 18:18 druhej tretiny presadil pohotovou dorážkou od pravej tyčky, lenže rozhodcovia gól po trénerskej výzve súpera prísne neuznali kvôli bráneniu v hre brankárovi Harrimu Säterimu.

Ďalší tím hrá český tím už v sobotu, od 20:20 vyzve Nórsko.

Kanadu posilní Tavares

Kanaďania krátko pred štartom šampionátu ohlásili hviezdnu posilu. Obhajcov minuloročného titulu z Tampere posilní elitný center John Tavares.

Kapitán Toronto Maple Leafs bude najskúsenejší hráč kanadského tímu. Má za sebou 15. sezónu v NHL, ktorá sa pre jeho tím skončila v predĺžení siedmeho zápasu s Boston Bruins v 1. kole play off. V 1109 dueloch NHL za New York Islanders a Maple Leafs (2018-24) dal 456 gólov a nazbieral 1040 bodov.

Kanada vstupuje do turnaja sobotným zápasom proti Veľkej Británii (12:20).