032623 gretzky image 2

Každú poslednú nedeľu v mesiaci sme sa vracali k pamätnej sezóne 1992-93. V záverečnej časti nášho seriálu sme sa zamerali na nezabudnuteľné bitky v play off.

Tretí Stanley Cup v rade vtedy hokejistom Pittsburgh Penguins nebol súdený, aj keď so 119 bodmi jasne ovládli základnú časť a v prvom kole si v piatich zápasoch podľa očakávania poradili s New Jersey Devils, ktorých nezachránil ani Peter Šťastný. A v druhom kole išli na New York Islanders, ktorým sa zranil najlepší hráč Pierre Turgeon.
"Už sme sa videli vo finále konferencie," opisoval pittsburskú náladu pred štartom série Jaromír Jágr. Lenže štýl súpera - pozorné bránenie, rýchle brejky - Pittsburghu vôbec nevyhovoval.
Penguins prehrali prvý duel 2:3. Potom išli do vedenia 2:1 a 3:2 na zápasy, ale aj tak vypätú sériu nedotiahli do šťastného konca.
"Nemali sme dosť síl na to, aby sme Islanders porazili. Hrali sme strašne kŕčovito a súper bol na koni," opisoval Jágr vo svojej autobiografii.
Siedmy duel série je pre fanúšikov Penguins dodnes nezahojenou ranou a pre Islanders znamená pamätný okamih ich histórie.
Už začiatok v domácej Civic Arene bol pre Penguins nešťastný, keď sa im zranil Kevin Stevens. Najväčšia opora Penguins Mario Lemieux navyše nastúpil v bolestiach a domácich neupokojila ani vedúci gól Ulfa Samuelssona.

012923 Mario Lemieux 1993 image2

Na začiatku 57. minúty prehrávali 1:3, napriek tomu bolo v hlavne zásluhou Rona Francisa v čase 59:00 vyrovnané!
"Do kabíny sme sa doslova odplazili. Pamätám si len to, ako niekto povedal, že teraz to už nemôžeme prehrať," spomenul si Jágr. Lenže stalo sa.
A český útočník Islanders David Volek si vychutnal svoju najhviezdnejšiu chvíľu v NHL. Aj keď pred ňou zažil ťažké časy, pretože si vôbec nerozumel s trénerom Alom Arbourom.
"Je fakt, že bolo obdobie, keď sme sa spolu napríklad aj mesiac nerozprávali. Bolo to, akoby som do mužstva vlastne ani nepatril, ale necítim proti nemu žiadnu zášť. Nakoniec si myslím, že ma mal svojím spôsobom aj rád. Chcel zo mňa mať čo najlepšieho hráča," opisoval Volek v rozhovore pre Sport.cz.
"Nehral som však prvú sériu (s Washington Capitals), potom som nenastupoval ani v druhej sérii až do siedmeho zápasu. Ešte prvú tretinu som však nehral, až potom ma tréner poslal na ľad. A ja som dal asi po desiatich minútach prvý gól," spomínal Volek.

Volek326

"Pamätám si na to ako dnes. Ray Ferraro ma na striedačke povzbudzoval a ja mu hovorím: Ray, ak je na svete nejaká spravodlivosť, tak ja ten gól v predĺžení skrátka dám! A asi o dve striedania neskôr sa mi to podarilo."
Po Ferrarovej prihrávke mal Volek dosť času na to, aby v 66. minúte vystrelil na bránku, ktorú však neuhájil Tom Barrasso.
"V okamihu, keď sa sieť zavlnila, to vyzeralo, ako by na štadióne niekto všetko vypol. Sedel som potom v kabíne a plakal som ako malý chlapec. Bolo to ako na pohrebe," tvrdil Jágr.
V divíznom finále sa pred 30 rokmi skončila aj cesta Buffalo Sabres. Všetky štyri zápasy s Montreal Canadiens prehrali zhodným výsledkom 3:4, posledné tri po predĺžení.
Brankár Dominik Hašek však do série nezasiahol, aj keď bol v bránke pri postupovej výhre v predchádzajúcom súboji s Boston Bruins. Jeho vtedajší konkurent Grant Fuhr si však stihol doliečiť zranené koleno a proti Montrealu sa vrátil do bránkoviska.

Hašek 1

"V útoku nám vtedy chýbalo zvyčajné nasadenie Pata LaFontaina, ktorý si s Bostonom poranil koleno a nemohol hrať naplno. Keby bol vtedy úplne zdravý a Fuhrovi by sa darilo, tak sa dostaneme ďalej," myslí si Hašek.
V predĺžení štvrtého zápasu sa však presadil montrealský Kirk Muller a Sabres mali voľno.
Canadiens s Patrickom Royom medzi tyčami sa naopak rozbehli a výrazne k tomu prispela aj séria víťazných predĺžení. Montreal ich v tom play off hral jedenásť a prehral len úvodné v prvom kole s Quebec Nordiques. Keď sa duel v riadnom hracom čase končil remízou, fanúšikovia Canadiens začali prepadať eufórii.
Exkluzívny obsah a všetko podstatné o NHL: sledujte náš [Facebook a Twitter!]
Dve vyhraté predĺženia s Nordiques, tri s Buffalom, dve s Islanders a ďalšie tri vo finále proti Los Angeles Kings. Celkovo desať, to je doteraz platný rekord play off. V roku 2020 Tampa Bay Lightning vyhrali vo vyraďovacej časti sedem predĺžení.
Nadstavenia Montreal dostali z najhoršieho aj vo finále proti Kings po úvodnej domácej porážke 1:4, pod ktorú sa gólom a tromi asistenciami podpísal Wayne Gretzky.

032623 gretzky image 1

Great One sa po extrémne úspešnom pôsobení v Edmonton Oilers snažil silou-mocou zapísať aj do hokejových dejín Kalifornie. Hostia v druhom zápase viedli 2:1, v LA zase dokázali mohutným tlakom vyrovnať montrealské vedenie v treťom a vo štvrtom dejstve série. Keď sa však išlo do predĺženia, tak akcie Canadiens prudko rástli. A príležitosť rozhodnúť pred svojimi fanúšikmi si už Roy, kapitán Guy Carbonneau, John LeClair, Denis Savard a spol. nedali ujsť.
"Sila tohto tímu Canadiens bola v tom, že sme mali veľa hráčov s veľkým charakterom," povedal tréner šampiónov Jacques Demers.
Od tej chvíle až doteraz žiadny ďalší klub sídliaci v Kanade Stanley Cup nevyhral. A Gretzky si už vo finále nikdy nezahral.