Opadlo to zo mňa, pripustil slovenský útočník, ktorý prvýkrát skóroval za Washington. Nielen preto ho tréner chválil

Autor Michael Langr @NHLsvk / nezávislý šéfautor NHL.com/sk

Pánikov prvý gól v sezóne

Pánik v prvej minúte otvoril skóre

Richard Pánik v úvodnej minúte využil prihrávku Travisa Boyda a dostal Washington do vedenia nad Anaheimom

• 00:42 •

Keď v pondelok večer vyskakoval na ľad Capital One Areny, svietila v jeho štatistikách veľká nula. Richard Pánik nemal po 12 zápasoch a 143 odohraných minútach z novej sezóny na konte ani jeden gól či asistenciu.

Tentoraz mu na prelomenie hrozivej bilancie stačilo 50 sekúnd.

Slovenský útočník zakončil hneď prvé striedanie duelu proti Anaheim Ducks gólom a naštartoval tak Washington Capitals k výhre 5:2. Pánik nastúpil na krídle tretieho útoku rovno do úvodnej sekvencie zápasu a keď dostal prihrávku od zadného mantinelu z hokejky Travisa Boyda, strelou z ľavého kruhu vymietol pravý horný roh bránky Johna Gibsona.

"Je to super. V posledných zápasoch hral dobre, vytváral si šance a bolo vidieť, že sa do toho dostáva. Je preňho skvelé, že sa prvýkrát presadil a teraz na to môže nadviazať," tešil sa tréner Capitals Todd Reirden, ktorý priviedol mužstvo k 16. výhre v sezóne a tím sa vďaka tomu ešte pevnejšie usadil na čele celej NHL.

V zápase s Anaheimom domáci dve tretiny dominovali. Pánikov zásah ich dostal do pohody a mužstvo postupne pridávalo ďalšie góly. Keď sa päť minút po druhej prestávke presadil svojím desiatym gólom v sezóne aj Jakub Vrána, bolo to už 4:0 a Ducks boli zrelí na uterák. Zvyšok duelu sa už potom zmenil na korekciu skóre, hoci sa v ňom dosť pritvrdilo.

Asi ešte dôležitejší ako pre celý tím, ktorý má na čele ligy už sedembodový náskok, bol tento zápas pre samotného Pánika. Ten si nepripísal len prvý gól v novom drese po letnom príchode do Washingtonu, ale striasol zo seba aj mnohé pochybnosti.

"Herne som sa cítil celkom dobre, ale ten gól neprichádzal. Snažil som sa o to a teraz sa to podarilo. Jasné, že to trochu pomôže. Opadlo to zo mňa a teraz môžem zase hrať svoj hokej," vyhlásil.

Štart sezóny nebol pre bývalého útočníka Tampy Bay, Chicaga a Arizony v novom meste jednoduchý. Prvých osem zápasov to na ľade nebolo ono, potom sa navyše zranil v hornej časti tela a takmer mesiac bol mimo hry. Pauzu využil na to, aby sa vrátil silnejší.

[Sledujte najhorúcejšie novinky na Twitteri cez @NHLsvk]

"Po tom zranení som svoju hru zmenil. Odviedol som množstvo práce na korčuľovaní a moje výkony sa odvtedy dosť zlepšili. Mal som dosť striel, ale skrátka to tam nepadalo, takže je dobré, že to tentoraz vyšlo."

Rodák z Martina po návrate zatiaľ odohral päť zápasov. Dobre sa pohyboval, hýril aktivitou a snažil sa často strieľať... Pred týždňom mal v zápase proti Philadelphii šesť striel na bránku, v sobotu proti defenzívne kvalitnému Bostonu tri. Neujala sa však ani jedna.

"Hral dobre, veľa korčuľoval, dostával sa do šancí, ale v streľbe mal smolu. Človek potrebuje aj trochu šťastia, potrebuje to prelomiť," povedal český bek Radko Gudas, ďalšia letná akvizícia Capitals.

"Niekedy to tak je. Človek musí ostať pozitívny a skúšať to. Stále sa snažiť strieľať. Vedel som, že keď to budem robiť, tak to tam raz spadne," opisoval Pánik.

Tréner Reirden s ním však nestratil trpezlivosť. Videl, že jeho slovenský zverenec odvádza dobrú defenzívnu prácu, že bojuje o každý puk a že jeho prítomnosť na ľade tímu pomáha. Dokazujú to aj pokročilé štatistiky - podľa hodnotenia SAT, ktoré meria prínos v hre v útočnom pásme a v držaní puku, je s údajom 56,95 percenta z pravidelne nastupujúcich hráčov dokonca najlepší v tíme (viac má s 59,42 len jeho krajan, obranca Martin Féherváry, ten však zatiaľ odohral len tri zápasy).

Len tie góly stále neprichádzali.

"Cítili sme, že by v tejto oblasti mohol pridať, ale on výborne forčekoval, hral do tela, bránil v oslabení," vymenoval tréner Reirden prednosti letnej posily. "Nie je tu len na to, aby dával góly, je pre nás dôležitý aj v iných veciach. Preto sme ho mali v hľadáčiku a preto ho klub získal. Som rád, že bol za svoju poctivú prácu odmenený."