marleau

Útočník Patrick Marleau v nedeľu podpísal trojročnú zmluvu na 18,75 milióna dolárov s klubom Toronto Maple Leafs.
Končí sa tak jeho pôsobenie v San Jose Sharks, ktoré trvalo 19 sezón. Veterán je rekordérom Sharks v bodoch (1082), góloch (508), víťazných zásahoch (98), presilovkových góloch (160), góloch v oslabení (17) i v počte odohraných zápasov (1493). V asistenciách je druhý (574) za centrom Joe Thorntonom (722), ktorý v sobotu svoje pôsobenie v San Jose predĺžil.

Podľa počtu strelených gólov je Marleau 41. hokejistom histórie NHL a podľa počtu odohraných zápasov je 20.
V San Jose je aj mnohonásobným rekordérom v play off: v počte zápasov (177), bodov (120), gólov (68), víťazných zásahov (16), presilovkových gólov (23) i gólov v predĺžení (štyri). V roku 2016 pomohol Sharks prvýkrát v histórii postúpiť do finále Stanley Cupu.
V siedmich sezónach kariéry sa Marleau dostal na hranicu 30 gólov a v 14 sezónach na 20 gólov. 23. januára sa stal 12. hráčom v dejinách a prvým od Maria Lemieuxa (26. januára 1997 proti Montreal Canadiens), ktorý strelil štyri góly za tretinu (v 3. časti pri výhre 5:2 nad Colorado Avalanche).
Veterán, ktorý 15. septembra oslávi 38. narodeniny, sa v sobotu stal voľným hráčom bez obmedzení. V poslednom ročníku NHL nazbieral 46 bodov (27+19).