Pastrnak_2

Český útočník David Pastrňák sa presadil strelecky štvrtýkrát za sebou a celkovo sa s ôsmimi zásahmi dotiahol na čelo tabuľky strelcov. Dvadsaťročný talent sa na víťazstve Bostonu nad Buffalom 4:0 podieľal aj jednou asistenciou. Center David Krejčí prispel svojim prvým zásahom v sezóne. Gól Ondřeja Paláta nezabránil porážke Tampy Bay 1:3 v derby na ľade Floridy. V jej zostave nechýbal Jaromír Jágr, ktorý však kvôli problémom s trieslami na konci zápasu opäť odstúpil z hry.

Boston Bruins - Buffalo Sabres 4:0
Pastrňák mal veľký podiel na úvodnej trefe Bruins v presilovej hre v 26. minúte. Najskôr vypálil na gólmana Robina Lehnera, potom odstavil Zemgusa Girgensonsa a Brad Marchand po jeho práci otvoril skóre. V polovici tretej tretiny potom sám dovŕšil skóre z dorážky po strele Austina Czarnika.
Pastrňák sa tak s ôsmimi gólmi z desiatich zápasov vyrovnal na čele poradia kanonierov Sidneymu Crosbymu (Pittsburgh Penguins), Artemovi Anisimovovi (Chicago Blackhawks) a Patrikovi Lainemu (Winnipeg Jets). S 12 bodmi je druhým najproduktívnejším českým hráčom sezóny za Jakubom Voráčkom z mužstva Philadelphia Flyers, ktorý má na konte z 13 zápasov 13 bodov.

Z prvého zásahu v ročníku sa radoval David Krejčí, ktorý v 31. minúte taktiež v početnej výhode prekonal Lehnera tvrdou ranou z ľavého kruhu. Na konte má z 12 zápasov celkovo päť bodov.
Druhým čistým kontom v sezóne sa podpísal pod úspech Bruins brankár Tuukka Rask, ktorý zaznamenal 32 úspešných zákrokov. Vychytal štvrté víťazstvo pri svojom piatom štarte po bližšie nešpecifikovanom zranení, kvôli ktorému vynechal tri zápasy. "Snažím sa byť sústredený a ničím sa nenechať rozhodiť," povedal Rask.
Florida Panthers - Tampa Bay Lightning 3:1
Palát ukončil svoj sedem zápasov trvajúci bodový pôst v sezóne v 42. minúte, kedy vyrovnal na 1:1. Na gól čakal deväť zápasov a mal veľmi ľahkú úlohu, pretože mu ho ponúkol Alexander Petrovic. Tomu zastavil puk za bránkou Roberto Luongo, zadák Floridy ho však nešťastne poslal do bránkoviska a Palát pri ľavej tyčke mieril do odkrytej bránky.
Palát tak odpovedal na presilovkovú trefu Jonathana Marchessaulta z úvodnej tretiny. Český útočník má na konte z 13 zápasov päť bodov za dva góly a tri asistencie.

V 56. minúte však vrátil vedenie na stranu Panthers Reilly Smith, ktorý zobral puk na útočnej modrej čiare Victorovi Hedmanovi a strelou z ľavého kruhu prekonal Bena Bishopa. Výsledok potvrdil pri záverečnej power play do prázdnej bránky Derek MacKenzie.
V zostave Panthers nechýbal Jaromír Jágr, ktorý v sobotu na ľade Washington Capitals odstúpil v prvej tretine kvôli bolestiam triesel. Ani duel s Tampou nedohral celý a poslednýkrát sa objavil na ľade v 49. minúte. Podľa trénera Gerarda Gallanta ide o rovnaký problém, ale na druhej nohe. "Je to to isté. Nie je to vážne," uviedol Gallant.
Štyridsaťštyriročný Jágr bol na ľade pri úvodnom zásahu Floridy pri presilovke, ale piatykrát z posledných šiestich zápasov vyšiel bodovo naprázdno.
New York Islanders - Vancouver Canucks 4:2
Slovenský brankár Jaroslav Halák sa podieľal na víťazstve Islanders 30 úspešnými zákrokmi. Víťazný gól strelil v 50. minúte Cal Clutterbuck a za 99 sekúnd dovŕšil výsledok svojou prvou trefou v sezóne Andrew Ladd.

"Mali sme trošku šťastie. V minulých zápasoch sme hrali dobre, ale nemali sme výsledky. Je to pre chlapcov dobré, že spoznali chuť víťazstva, pretože si to už zaslúžili," povedal tréner Islanders Jack Capuano, ktorého tím mal za sebou tri porážky, z toho posledné dve boli po nastavení.
Vancouver prehral deviatykrát za sebou, napriek tomu že viedol po trefe Daniela Sedina. Po obrate domácich vďaka gólom Jasona Chimeru a Nikolaya Kulemina ešte vyrovnal v 37. minúte v presilovej hre Markus Granlund, ale v záverečnom dejstve Canucks zápas stratili.
"Musíme nájsť cestu, ako taký zápas dotiahnuť do víťazného konca. Je to pre nás veľmi ťažká situácia," vyhlásil Daniel Sedin.
1. Pastrňák pri streleckej chuti
Ani po dvojzápasovom disciplinárnom treste nevyschol Davidovi Pastrňákovi strelecký prach. Po návrate trafil vo všetkých troch zápasoch, celkovo skóroval už štyrikrát za sebou a delí sa s ôsmimi zásahmi o pozíciu najlepšieho strelca.
2. Bruins sa prebrali v presilovkách
Boston nastúpil do zápasu s Buffalom ako druhý najhorší tím tejto sezóny NHL v hre v početných výhodách. Využil v prvých 11 dueloch len tri z celkových 38 presiloviek. Proti Sabres sa pri víťazstve 4:0 presadil trikrát z ôsmich pokusov.
3. Kríza Vancouveru pokračuje
Canucks vstúpili do sezóny štyrmi víťazstvami, ale potom prišiel veľký útlm. Na ľade New York Islanders prehrali 2:4, pripísali si už deviatu porážku za sebou a ôsmykrát za sebou vyšli bodovo úplne naprázdno.
1. Tuukka Rask (BOS): 32 zákrokov, 2. nula v sezóne
2. David Krejčí (BOS): 1 gól, 5 striel, 1. gól v sezóne
3. Roberto Luongo (FLO): 31 zákrokov, úspešnosť 97,1 percenta
Na čo sa môžeme tešiť:
Hrá sa desať zápasov a sledovaný bude vôbec prvý vzájomný súboj v NHL Sidneyho Crosbyho z Pittsburghu s Connorom McDavidom z Edmonton Oilers. Mužstvo Montreal Canadiens privíta v dueli tradičných rivalov Boston Bruins. Rozbehnutí New York Ranges sa pokúsia natiahnuť sériu piatich víťazstiev proti Vancouveru, ktorý prehral už deväťkrát za sebou.