Ovečkin sa hetrikom priblížil k 700 gólom

Žiadny z tých gólov nebol jeho typický. Najprv sa natlačil pred bránku, kde so šťastím doťukol asistenciu T.J. Oshieho. Potom dorazil svoju vlastnú strelu. A nakoniec sa presadil cez celé klzisko pri hre súpera do prázdnej bránky.

Aj tak je však z toho veľká sláva. Ďalšia z mnohých v jeho kariére.
Alex Ovečkin stihol v zápase proti Los Angeles Kings len za 4:24 minúty skompletizovať hetrik. Washington Capitals ním nielen výrazne pomohol k výhre 4:2, ale predovšetkým sa postaral o niekoľko fantastických záznamov do kroniky vlastných úspechov.
Po novom je z neho najlepší kanonier sezóny, o dva údery prekonal doterajšieho lídra Davida Pastrňáka z Boston Bruins. Už jedenásty raz v kariére dosiahol hranicu 40 gólov, čím v historickej tabuľke predbehol Maria Lemieuxa a Marcela Dionnea. To isté zatiaľ zvládol len samotný Wayne Gretzky.
*** ***Viac o téme: [Ovie vs. Sid? Viac ako Wayne proti Mariovi]
"Jeho výkon je ohromujúci," uznal tréner Washingtonu Todd Reirden. "Zápas proti Kings ako keby všetko vystihoval: Alex za menej ako päť minút otočil osud duelu. Absolútne ho ovládol. Nepochybne sme vyhrali vďaka nemu. Presne takto to so superhviezdami chodí. A on je naozaj, naozaj výnimočný hokejista."
Rodák z Moskvy má už tridsaťštyri rokov a mnohí mu prorokovali postupný ústup. Lenže on medzitým trhá knihy rekordov a protivníkov na franforce. V noci na stredu si pripísal už štvrté hetrikové predstavenie v ročníku - nikdy ich nemal viac.
Počas kariéry len raz stihol nastrieľať štyridsať gólov rýchlejšie, podarilo sa mu to v sezóne 2007-08. Teraz to stihol v päťdesiatich troch dueloch, vtedy to zvládol ešte o zápas rýchlejšie. Len aby bolo jasné - vtedy mal dvadsaťsedem.
Svojím dvadsiatym siedmym hetrikom sa v celkovej štatistike trojgólových snajperov posunul na ôsme miesto pred Mauricea Richarda. Práve teraz je len dva góly od vysnívanej méty 700 strelených gólov.
Míľovými krokmi sa však už blíži aj do končín, ktoré mali pre všetkých smrteľníkov ostať nedostupné: zase je trochu bližšie ku Gretzkymu a jeho 894 zásahom, s pomocou ktorých The Great One kraľuje štatistikám kanonierov.

Ovečkin už nechal za sebou aj Messiera

"Takto vysoko sa človek v tabuľkách nedostane náhodou," uznanlivo povedal o Ovečkinovi tréner Kings Todd McLellan. "Dajme mu pár rokov a určite sa vyšplhá aj na osemsto gólov. Náš duel patril k tým večerom, keď ho dlho vlastne ani nebolo veľmi vidieť. Lenže potom zrazu prišlo bum, bum, bum - a bolo hotovo."
V tom sa nemýli. Ovečkin síce v posledných siedmich dueloch nazbieral štrnásť gólov, ale v utorok mu až do 54. minúty nespočítali ani jednu strelu na bránku. Všetko sa zmenilo až vtedy, keď mu tréner do útoku s Nicklasom Bäckströmom priradil Oshieho.
"Dovtedy to pre našu formáciu nebolo nič moc," pripustil Ovečkin. "Ale keď sa k nám pridal T.J., zase nám to začalo fungovať. Môj prvý gól padol po jeho krásnej prihrávke. Mal som aj trochu šťastie, že ma puk trafil priamo do hokejky a odrazil sa správnym smerom."
K bájnej sedemstovkovej méte je teraz už naozaj blízučko. Je veľmi pravdepodobné, že sa stane druhým najrýchlejším hráčom, ktorý sa na ňu dostal. S 1140 odohranými zápasmi už nemôže predbehnúť premianta Gretzkyho (886 duelov), ale zatiaľ druhého Bretta Hulla (1157) by už vystriedať mal.
Žiadny iný sedemstogólový hráč to nezvládol za menej ako 1200 zápasov.
"Alex je najlepší kanonier našej generácie," uznal obranca Drew Doughty z Los Angeles. "Preto je veľmi frustrujúce, keď ho päťdesiatpäť minút držíte na uzde a potom vám nastrieľa hetrik."
Rus touto rýchlopaľbou neprekonal klubový rekord, ešte rýchlejšiu trojgólovú šou predviedol v roku 1975 Stan Gilbertson (zabralo mu to len 3:26 minúty). Napriek tomu sa však dá označiť za výnimočnú - posledným hráčom NHL, ktorý dal tri góly v záverečných siedmich minútach duelu, bol Peter Bondra v roku 1996.

Ovečkin sa posunul pred Yzermana

Ovečkinova výnimočnosť sa dá opísať ešte mnohými ďalšími ciframi. Napríklad číslom 0,61, ktoré znamená jeho kariérny priemer gólov na zápas. V tom je piaty najlepší v histórii. Rovnaká priečka mu patrí aj v počte viacgólových večerov - so 143 vyrovnal dávny výkon Phila Esposita, na štvrtého Gordieho Howea mu chýbajú ďalšie tri.
Mnoho zo superlatívov sa týka aj pokročilejšieho veku hráča prezývaného The Great Eight. Je ešte len desiatym hokejistom, ktorý dal 40 gólov po 34. narodeninách a navyše prvým od Daniela Alfredssona v sezóne 2007-08.
Len jeden z týchto veteránov zvládol aj gólovú päťdesiatku - John Bucyk v ročníku 1970-71.
So svižne nastoleným tempom by naňho mal Ovečkin nepochybne nadviazať. Navyše sa vôbec nedá vylúčiť, že tento rok pokojne stihne aj šesťdesiatgólovú hranicu (momentálne je rozbehnutý na 61 zásahov). A že často velebený Gretzkyho rekord môže padnúť. Navyše ešte skôr, ako sme si všetci mysleli.