sens_042917c

Ottawa Senators - New York Rangers 6:5 po 2. predl. (stav série 2:0)
Hokejisti z kanadskej metropoly dokonali v druhom predĺžení veľkolepý obrat, nad Rangers vyhrali 6:5 a v sérii druhého kola play off sa dostali do vedenia 2:0 na zápasy. Nádherný duel, v ktorom padlo 11 gólov, rozhodol v čase 82:54 svojím štvrtým zásahom útočník Jean-Gabriel Pageau.

Hráči z Manhattanu pritom v Canadian Tire Centre po druhej tretine sobotného zápasu viedli o dva góly a do rovnakého náskoku sa dostali znovu počas tretej tretiny, v ktorej vsietil druhý gól obranca Brady Skjei. Lenže ten nakoniec nebol hlavným hrdinom skvostného ofenzívneho predstavenia oboch celkov. Pageau, ktorý trafil už v prvej tretine, tri a pol minúty pred sirénou znížil, minútu pred koncom vyrovnal a v predĺžení rozhodol.
Senators tak dokonale využili domáce prostredie a do New Yorku poletia s tým, že ďalšie dve výhry ich môžu posunúť do prvého finále Východnej konferencie od roku 2007.
Pokým v prvom zápase série boli obaja brankári veľkými oporami, druhý sa však ani jednému z nich veľmi nevydaril. Domáci Craig Anderson končil po 43 zákrokoch s úspešnosťou 89,6 percenta, Henrik Lundqvist pustil šesť gólov z 34 striel (úspešnosť 82,4).
V predĺžení mali hostia niekoľko šancí, tú najväčšiu po Andersonovej zlej rozohrávke zhatil ottawský center Kyle Turris, ktorý za gólmana zaskočil a zastavil puk tesne pred bránkovou čiarou.
Ottawa prišla o útočníka Clarka MacArthura, ktorý odstúpil zo zápasu s nešpecifikovaným zranením, ktoré bolo pravdepodobne dôsledkom hitu od obrancu Rangers Ryana McDonagha v 19. minúte prvej tretiny. MacArthur odohral v druhej časti len dve striedania a potom zmizol v útrobách haly. Ottawský forvard vynechal v minulých dvoch sezónach celkovo 156 zápasov kvôli symptómom po otrasoch mozgu a vrátil sa štyri duely pred štartom tohtoročného play off.

Washington Capitals - Pittsburgh Penguins 2:6 (stav série 0:2)
Žiadna odplata za úvodnú porážku vo Verizon Center sa nekonala. Washington Capitals majú veľký problém, na odvety nastúpia s dvojzápasovým deficitom. Nezvládli totiž ani druhý duel proti Pittsburgh Penguins, v sobotu prehrali vysoko 2:6, keď im dva góly strelili Phil Kessel i Jake Guentzel.
"Vieme, že máme na to byť lepší, nesmieme sa veľmi zapodievať štatistikami a musíme skúsiť vyhrať v Pittsburghu, nič iné nám ani neostáva," smutne opisoval gólman Capitals Braden Holtby, ktorého po troch inkasovaných góloch vystriedal Philipp Grubauer. "Na tretí zápas ale budem pripravený," dodala washingtonská jednotka.
Po bezgólovej úvodnej dvadsaťminútovke sa po pauze otvorili gólové stavidlá. V oslabení sa o to nečakane postaral veterán Penguins Matt Cullen, ktorý využil zaváhanie Kevina Shattenkirka a Holtbyho prekonal po brejku strelou medzi betóny.
Washington ale ešte v tej istej presilovke skóroval, keď si hostia pred bránkou neustrážili Matta Niskanena, ktorému naservíroval puk Alex Ovechkin.
Do konca druhej tretiny ale Capitals prehrávali o dva góly. Najprv sa kapitán Penguins Sidney Crosby prešmykol medzi troma súpermi a naservíroval puk Philovi Kesselovi, ktorý pálil pod hornú tyčku. A o 3 minúty a 10 sekúnd neskôr využil prečíslenie po rýchlom výpade hostí Jake Guentzel.
V tretej tretine nahradil Holtbyho v domácom bránkovisku Grubauer, ale snahy o obrat Washingtonu prekazil druhým gólom v zápase Kessel.
Hoci o chvíľu neskôr znížil z dorážky Ovechkinovej strely Nicklas Backstrom, Penguins okamžite kontrovali vďaka teču Evgeni Malkina.
"Nemáme ani veľa šťastia, treba viac pracovať a vytvárať si viac príležitostí," tvrdil Backstrom.
Capitals síce súpera prestrieľali v pomere 36:24, ale na viac sa už nezmohli a v závere ešte inkasovali pred vyprázdnenými tribúnami šiesty gól do prázdnej bránky.
Víťazom Presidents' Trophy tak hrozí, že opäť neprekročia druhé kolo. V Pittsburghu ich čaká ťažká práca, aby sériu ešte vrátili do Washingtonu.
"Musíme robiť to, o čom sa bavíme každý deň. Ešte viac strieľať a vyrážať rýchlejšie na ich bránku. Náš problém je teraz využívať šance. V pondelok musíme bezpodmienečne uspieť," povedal Backstrom.