Slovak Roundup primary

Vo štvrtok sa v NHL odohralo dvanásť zápasov. Brankár Jaroslav Halák ukončil sezónu najlepším možným spôsobom, keď vychytal čisté konto proti Minnesote a priviedol Boston k výhre 3:0. Richard Pánik síce skóroval, ale Arizona napriek víťazstvu nad Vegas po základnej časti končí. Do play off sa prebojovali Colorado, Pittsburgh a Carolina, ktorá postúpila po 10 rokoch.

Halák vynuloval Minnesotu
Minnesota Wild podľahli hosťujúcim Boston Bruins 0:3 a hostia zanechali v Saint Paul výraznú slovensko-českú stopu.
Halák pochytal všetkých 26 striel z hokejok Wild a vyslúžil si ocenenie pre prvú hviezdu zápasu. Tridsaťtriročný brankár si pripísal už 21. výhru v sezóne. Štvrtková nula bola jeho piata v ročníku a celkovo 47. v NHL.
"Jedna sezóna sa teraz končí a budúci týždeň začína druhá. Len som sa snažil chlapcom pomôcť, keď sa dalo. Dnes je pre mňa osobne nesmierne dôležité uzavrieť sezónu čistým kontom a skončiť na víťaznej vlne," radoval sa po zápase Halák.

Halák zlikvidoval Folignovu šancu

Gólový účet začal ešte pred polovicou zápasu Joakim Nordstrom. Výhru potom v 58. minúte potvrdil 38. gólom v sezóne David Pastrňák a 36 sekúnd po ňom zavŕšil výsledok strelou do opustenej bránky Zach Senyshyn, ktorý v NHL debutoval.
Arizona smúti, postupuje Colorado
Hokejisti Colorada si zahrajú o Stanley Cup, Coyotes to už napriek svojej veľkej snahe nestihnú, nedávna séria piatich porážok im totiž zlomila väzy a poslala ich na dovolenku.
Avalanche naopak finišovali vo veľkom štýle, keď proti Winnipegu bodovali desiatykrát za sebou a z toho osem duelov vyhrali.
Štvrtkový úspech sa však vôbec nezrodil jednoducho. Hosťujúci Jets po prvej tretine viedli 2:0. Tyson Barrie v druhej tretine znížil a Carl Soderberg v 51. minúte vyrovnal.

Pánik z medzikružia vyrovnal na 1:1

Coloradu stačil na potvrdenie postupu už len bod, ale nakoniec získali obidva, keď v čase 61:49 rozhodol Erik Johnson,
Coyotes tak nezachránila ani inak cenná výhra na ľade Vegas Golden Knights 4:1. Mark Stone síce v poslednom zápase štvrtkového programu zaistil minuloročnému finalistovi vedenie, ale o 57 sekúnd neskôr kontroval Pánik.
Dvoma gólmi v druhej tretine potom zaistil Arizone výhru Derek Stepan a v treťom dejstve ju potvrdil Conor Garland.
Penguins play off neutečie
Šampióni z rokov 2016 a 2017 si môžu zhlboka vydýchnuť a konečne už aj spriadať plány na play off.
Pittsburgh v odvete na svojom ľade vrátil Detroit Red Wings porážku z tohto týždňa, navyše s rovnakým skóre 4:1. Istotu im dodala až porážka Montrealu.
Penguins sa objavia v play off trinásty raz v rade, čo je aktuálne najdlhšia séria v NHL. Klub sa dostal medzi vyvolených v 24 sezónach za posledných 28 rokov od roku 1991.

Kesselov druhý gól proti Detroitu

"Je ťažké dostať sa do play off," vyhlásil tréner Penguins Mike Sullivan. "Je to tvrdé, pretože v lige je veľa dobrých tímov. A niekoľko tých dobrých tímov ostane za bránami a do play off sa nedostanú. Je to tak každý rok."
Hosťujúci Matt Puempel síce otvoril skóre, keď mu na gól prihral Filip Hronek, ale potom už skórovali len Penguins.
Definitívnu pečiatku na účasť vo vyraďovacích bojoch dal dvoma gólmi Phil Kessel, ďalšie zásahy zaobstarali Jake Guentzel a Sidney Crosby.
Veľkým pozitívom bol pre Penguins úspešný návrat po zranení, ktorý má za sebou hviezdny ruský útočník Evgeni Malkin. Pri Kesselovom góle na 3:1 stihol aj prihrávku.
Mrázek vychytal Caroline postup
Carolina zlomila prekliatie, ktoré trvalo od roku 2009, keď sa tím dostal do finále Východnej konferencie. Odvtedy vždy nasledoval koniec už po základnej časti.
"Ten pocit urobiť play off je úžasný, je to najlepšia súčasť hokeja," povedal brankár Petr Mrázek, ktorý za v posledných 13 štartoch vychytal 11 výhier. "Bola to skvelá cesta od prvého dňa, odkedy som tu. A verím, že tým ešte ani zďaleka nekončíme."
"Toto mesto si zaslúžilo tím, na ktorý môže byť hrdé. Teraz sa všetko mení, všade okolo nás je pozitívna, elektrizujúca atmosféra," dodal tréner Rod Brind'Amour, ktorý v roku 2006 ako kapitán priviedol Carolinu až na vrchol.
Naplno si vychutnať radosť z postupu a predĺženie sezóny o jej hlavný vrchol umožnila domácim okrem vlastného úspechu aj tesná výhra Washington Capitals nad Montreal Canadiens 2:1.
Slávny kanadský klub sa mohol v prípade bodového zisku posunúť na pozíciu druhej divokej karty a zneistiť tak jej doterajšieho držiteľa, ktorým sú Columbus Blue Jackets. Lenže úradujúci šampióni boli proti.
Shea Weber síce v závere prvej tretiny v presilovke bleskovo odpovedal na úvodný gól Larsa Ellera, ale v 23. minúte rozhodol Nic Dowd a zaistil tak Capitals štvrté víťazstvo v rade v Metropolitnej divízii.

Mrázek ľavým betónom zastavil Hischiera

San Jose späť na víťaznej vlne?
Ak bol niekto v poslednom čase úplne mimo svojich zabehnutých koľají, tak to boli San Jose Sharks.
Zápas v Edmontone však zvládli a zvíťazili tesne 3:2. Sharks si tak pripísali ešte len druhú výhru z uplynulých 11 duelov a udržali si druhé miesto na Západe za Calgary Flames a pred približujúcimi sa Nashville Predators, Jets a St. Louis Blues.
Sharks síce v úvode prehrávali, ale už v 11. minúte viedli 2:1 vďaka gólu Brenta Burnsa. Prihral mu Tomáš Hertl, ktorý znova vylepšil svoje osobné maximá.
Leon Draisaitl síce potom trafil druhýkrát v zápase a má tak na dosah magickú métu 50 gólov, ale Gustav Nyquist v 39. minúte rozhodol.
Ostatné zápasy: Obrat Predators, Sabres konečne vyhrali, súboj titanov pre Lightning
Hokejisti Nashvillu predviedli skvelý obraz s jedinečnou bodkou. Po prvej tretine s Vancouver Canucks prehrávali 0:2. V druhej Colton Sissons rýchlo znížil a v 56. minúte potom vyrovnal Nick Bonino. Ryan Johansen si odložil víťazný gól až na úplný záver, presadil sa v čase 59:39.
Buffalo Sabres ukončili sériu ôsmich porážok, keď porazili najhorší tím ligy Ottawa Senators 5:2. Hostia po prvej tretine viedli 2:1, ale potom už skórovali len domáci. Jack Eichel pomohol Sabres tromi bodmi, pripísal si gól a dve prihrávky.

Reinhart trafil po prihrávke Eichela

V Toronte prišla na rad konfrontácia dvoch mužstiev s tými najvyššími ambíciami. Domáci Maple Leafs nestačili na doterajšieho suveréna ligy a podľahli tímu Tampa Bay Lightning 1:3. Toronto viedlo, lenže potom vo vlastnej presilovke zaváhalo a Steven Stamkos vyrovnal. Alex Killorn a Nikita Kucherov v závere dokonali obrat.
Florida Panthers prehrali s New York Islanders 1:2 po nájazdoch. Domáci nenadviazali na sériu troch víťazstiev, Islanders sú na druhej priečke v Metropolitnej divízii pred Pittsburghom. O ich radosti rozhodol vo štvrtej sérii nájazdov Brock Nelson, ktorý sa predtým presadil aj v riadnom hracom čase.
Blues rozdrvili Philadelphia Flyers 7:3. Veľkú divočinu priniesla už prvá tretina, ktorú Blues vyhrali 5:3, pričom už v šiestej minúte viedli po góle v oslabení 3:0. Tri body zaznamenali Alexander Steen (1+2) a Alex Pietrangelo (0+3).
Domáci zároveň vytvorili klubový rekord, keď stihli nastrieľať päť úvodných gólov už v prvej desaťminútovke. Čas 9:41 je výrazným vylepšením predchádzajúceho zápisu z 3. januára 1970, keď na to pri víťazstve 6:0 nad Pittsburghom potrebovali 13 minút a 45 sekúnd.