nyr_sider_050924

Konečne sa dočkal! Z nechceného diváka sa opäť stal hráčom. A navyše bol pri víťazstve.

Útočník Filip Chytil sa vrátil do zostavy New York Rangers a hneď pomohol k výhre nad Carolina Hurricanes. Hostia v PNC Arena dokázali uspieť 3:2 po predĺžení a v sérii druhého kola play off vedú už 3:0.

Český center vynechal takmer celú sezónu, predtým hral naposledy 2. novembra. Na ľade strávil dvanásť minút a pripísal si jednu strelu. Miesto mu uvoľnil Matt Rempe.

"Posledný zápas neodohral ten Filip, ktorý bol vždy pripravený na sezónu, ale som späť. Viem, že môžem tímu pomôcť a pre ktoréhokoľvek hráča v kabíne urobím čokoľvek," emotívne uviedol Chytil, pre ktorého to bol dôležitý moment.

Už len to, že mohol znova naskočiť do hry... A bol aj pri výhre.

Bolo to symbolické, pretože predtým posledný duel odohral práve proti Hurricanes. Utrpel zranenie v hornej časti tela a odvtedy bol na maródke. Liečil sa dokonca v Česku. Keď sa potom objavil na tréningu, tak prišli ďalšie problémy a museli mu pomôcť opustiť ľad. To bolo na konci januára.

Ďalší pokus o comeback už vyšiel.

"Sme šťastní, že je späť," uviedol útočník Chris Kreider. "Určite to preňho muselo byť dlhé a frustrujúce. Takže je úžasné, že je opäť s nami a má na nás pozitívny vplyv."

Dvadsaťštyriročný útočník nastúpil vo štvrtej formácii. Jeho vyťaženie sa však pravdepodobne bude zvyšovať. Preňho je najdôležitejšie to, že sa po takej pauze vôbec dokázal vrátiť. A hneď do play off.

"V poslednom mesiaci veľmi tvrdo pracoval. A vrátil sa," povedal o ňom tréner Peter Laviolette. "Náš tím fyzioterapeutov a trénerov odviedol skvelú prácu. Všetci makali, aby mohol opäť hrať. Teraz nastal vhodný moment."

Navyše bol hneď pri výhre. Tú zariadil kľúčový muž Artemij Panarin, ktorý rozhodol predĺženie. Presadil sa už v druhej minúte, keď v ideálnom čase pred bránkou tečoval puk. Domáci brankár Pjotr Kočetkov dlho kľačal a smutne sa pozeral pred seba.

Bol to moment, ktorý poslal Carolinu do kritickej situácie. Prehrávajú 0:3 a navyše čelia rozbehnutému súperovi. "Bol som veľmi šťastný a plný emócií," povedal Panarin. "Ani to poriadne neviem opísať. Povedal by som, že vôbec neviem vysvetliť, čo sa stalo. V každom prípade je fajn vidieť, že puk prešiel do bránky."

Panarin v predĺžení rozhodol o výhre

Domácim nepomohlo ani to, že Rangers jednoznačne prestrieľali v pomere 47:25.

Puk mu na rozhodujúci úder ideálne poslal Vincent Trocheck, ktorý zaznamenal dve asistencie a dokázal sa bodovo presadiť už v siedmom zápase v rade. Od začiatku play off získal 12 bodov (5+7).

"Práve som naskočil na ľad, potom som videl Breada (Panarina) pred bránkou. Bol to od neho parádny teč," reagoval skúsený center druhej formácie, ktorý v kariére odohral dve sezóny za Hurricanes. Teraz pomáha tento tím potopiť.

"Aby sme boli realisti - bolí to," musel uznať tréner Rod Brind’Amour. Hurricanes sa v posledných rokoch pravidelne zaraďujú medzi najhorúcejších adeptov na zisk Stanley Cupu, ale tentoraz to zatiaľ nevychádza.

A zdá sa, že tentoraz nevyjde ani ďalší pokus.

"Sme trochu dole, ale môžeme sa z toho dostať. Stále sme v hre," dodal bývalý skvelý útočník, ktorý s Hurricanes pohár získal. Bolo to v roku 2006, keď mužstvo viedol ako kapitán. V úlohe trénera na podobný úspech stále čaká.

Pritom sa zdalo, že Hurricanes by mohlo nakopnúť to, že vyrovnali na 2:2 tesne pred koncom základnej časti. Andrej Svečnikov sa presadil v čase 58:24. Pre domácich to mohlo fungovať ako živá voda. V úvode predĺženia im však dali hostia poriadne zabrať.

Svečnikov vystrelil a poslal zápas do predĺženia

"V tej chvíli sme dostali druhý život," priznal útočník Sebastian Aho. "Ale už predtým sme mali veľa príležitostí vyhrať."

Proti bol predovšetkým brankár Igor Šesťorkin, ktorý pochytal 45 striel.

Žiadnu ďalšiu šancu nevyužili. Takže v zápase číslo 4 hrajú o všetko. O nádej. O hokejové prežitie. V nedeľu sa im môže skončiť sezóna.

V drese hostí z Rangers by opäť nemal chýbať navrátilec Chytil.