Washington Capitals siahajú na svoj premiérový triumf v Stanley Cupe. Vo štvrtom finálovom súboji vyhrali v domácej Capital One Arena nad Vegas Golden Knights 6:2 a vedú 3:1 na zápasy. Líder produktivity Capitals Evgeny Kuznetsov sa pod mečbal podpísal tromi štyrmi asistenciami, český obranca Michal Kempný prispel jedným gólom.

Washington Capitals - Vegas Golden Knights 6:2 (stav série 3:1)
Capitals zlomili doteraz najjasnejšie sa vyvíjajúci zápas v prvej tretine, ktorú vyhrali 3:0. Medzi strelcov sa v nej zapísali útočníci T.J. Oshie, Tom Wilson a Devante Smith-Pelly. V 36. minúte poistil náskok obranca John Carlson. V záverečnej časti James Neal s Reillym Smithom skorigovali stav na 2:4, ale potom udreli ešte Kempný a Brett Connolly.
"Chýba nám jedna výhra, ale tá je najťažšia. Vedeli sme, že tento zápas je pre nás veľmi dôležitý. Mali sme aj trochu šťastia pri tých tyčkách. Ale my sme svoje šance využili, držali sme sa nášho systému a výsledok sa dostavil," povedal kapitán Washingtonu Alex Ovechkin.
Viac o téme: [O výhre rozhodli parádne presilovky Capitals]
Prvýkrát vo finálovej sérii sa do zostavy Golden Knights dostal aj slovenský útočník Tomáš Tatar, ktorý nahradil Davida Perrona na ľavom krídle tretej formácie po boku Ryana Carpentera a Codyho Eakina. Predtým naposledy hral 16. mája v treťom zápase finále Západnej konferencie proti Winnipeg Jets. Tatar odohral viac ako 12 a pol minúty, pripísal si jeden bod v štatistike plus/mínus, nepremenil jednu strelu a odovzdal dva hity.
To bola jediná zmena. Vo farbách Capitals si opäť užili úspešný duel Česi Kempný a útočník Jakub Vrána, bek Jakub Jeřábek znova ostal na tribúne. V drese Vegas nechýbal forvard Tomáš Nosek.

Golden Knights, ktorí mali za sebou úplne prvé dve porážky v play off po sebe, mohli do zápasu vstúpiť lepšie, ale nepremenili veľké príležitosti.
Kapitán domácich Alex Ovechkin síce začal zápas pokusom do tyčky, ale vzápätí pomohla konštrukcia bránky aj Bradenovi Holtbymu po teči Erika Haulu a pri vylúčení Johna Carlsona aj po zakončení Neala, ktorý mal pred sebou úplne odkrytú bránku.
"Bolo to perfektne odohrané. Na začiatku som si myslel, že (Haula) bude strieľať, ale počkal. Urobil to skvelo, Holtby bol úplne mimo. Dal mi to, chvíľu som počkal, pretože tam ešte ležal Niskaken, ale trafil som len tyčku. Deväťkrát z desiatich pokusov by to skončilo v bránke," ľutoval Neal.
V polovici prvej tretiny počas trestu Colina Millera Oshie otvoril skóre, keď sa presadil z dorážky po predchádzajúcej kombinácii Nicklasa Backstroma s Kuznetsovom.

Center elitnej formácie bol aj pri druhom góle v 17. minúte, keď si s ním narazil puk Wilson a z pozície medzi kruhmi prekonal Marca-Andreho Fleuryho. V čase 19:39 prišla ďalšia rana pre Golden Knights, keď Smith-Pelly zužitkoval prihrávku od Matta Niskanena od modrej čiary.
"Skóre bolo frustrujúce, pretože si myslím, že to bola doteraz naša najlepšia tretina vo finále. Dvakrát sme trafili tyčku, mali sme ďalšie šance, ale nič sme z toho nevyťažili," vyhlásil tréner Vegas Gerard Gallant.
Po rýchlom brejku a pokuse strelca tretieho gólu v 28. minúte mohol zvýšiť Kempný, ale puk sa od neho v bránkovisku odrazil vedľa pravej tyčky Fleuryho bránky. O niekoľko sekúnd neskôr Brayden McNabb trafil na druhej strane od modrej čiary len tyčku.
Capitals dokázali potrestať aj druhé vylúčenie Golden Knights a počas Nealovho pobytu na trestnej lavici Carlson trafil z ľavého kruhu. Ale Golden Knights sa nevzdali. Neal v 46. minúte tesne po skončení Kuznetsovovho trestu prvýkrát prekonal Holtbyho a Reilly Smith v čase 52:26 znížil na 2:4.
Viac o téme: [Washington si vďaka domácim zápasom už obzerá trofej]
Ale po 73 sekundách počas hry štyroch na štyroch Backstrom uvoľnil Kempného, ktorý z ľavého kruhu potešil fanúšikov Capitals. Svoju bilanciu vo finálovej sérii tak vylepšil na tri body za gól a dve asistencie.
Výsledok zavŕšil 69 sekúnd pred koncom Connolly, ktorý využil tretiu presilovú hru v zápase. Asistoval mu aj Kuznetsov, ktorý si ako prvý hráč od roku 1996 pripísal štyri prihrávky vo finále Stanley Cupu. Naposledy to pred 22 rokmi dokázal Joe Sakic z Colorado Avalanche v zápase číslo 2.
Ďalší zápas: Štvrtok 7. júna (Piatok 8. júna o 2:00 SELČ) v T-Mobile Arene vo Vegas.