wsh 4-13

Jedno miesto, ale až štyria záujemcovia. Kto sa nakoniec bude radovať?

Situácia vo Východnej konferencii je mimoriadne zamotaná a boj o play off vrcholí. Dôležitý krok urobili Washington Capitals, ktorí porazili Tampa Bay Lightning 4:2 a bodovo sa dotiahli na ôsmich Detroit Red Wings.

Ďalšími do partie sú Philadelphia Flyers, ktorí majú tiež 87 bodov. Majú však k dispozícii už len jeden zápas. Reálnu šancu majú aj Pittsburgh Penguins. Tí majú síce o bod menej (86), ale rovnako ako Detroit a Washington im do konca ostáva odohrať dva zápasy.

Ešte to bude dráma!

Capitals vyhrali dva z posledných troch zápasov. Predovšetkým domáca výhra nad Lightning bola kľúčová. Výrazne sa pod ňu podpísal brankár Charlie Lindgren, ktorý predviedol 32 zákrokov.

"Je to skrátka hráč," pochválil ho obranca John Carlson, ktorý sa strelecky presadil. Bol to preňho gól číslo 150, takže prekonal Kevina Hatchera a osamostatnil sa v historickej tabuľke strelcov medzi obrancami.

Carlson v presilovke rozhodol o výhre Capitals

To však neriešil. Vyzdvihol skôr prínos Lindgrena. "Keď ide o všetko, tak sa vždy ukáže v najlepšom svetle. A keby sme ho nemali, tak by sme určite neboli tak blízko postupu."

Strely na bránku boli vyrovnané (34:34). Hosťujúci démon Andrej Vasilevskij, jeden z najlepších brankárov NHL poslednej dekády, pochytal 30 striel.

"Teraz sa všetko počíta. Každý moment," povedal Američan Lindgren, ktorý v sezóne odchytal 48 zápasov, z toho 23 víťazných. A hlavne v poslednom období má formu ako hrom. Preto Capitals bojujú o postup do posledného dychu. Nechcú dopustiť, aby druhýkrát za sebou neboli medzi osmičkou postupujúcich.

"Je to niečo, čo nikto z nás neberie ako samozrejmosť Uvedomujeme si, aká je zábava mať možnosť hrať takéto zápasy. Je to skvelé. Máme pred sebou dva duely a necháme na ľade všetko," dodáva brankár Capitals.

Nemajú však pred sebou jednoduché zápasy. Najskôr doma vyzvú rozbehnutých Boston Bruins, ktorí pred bojom o Stanley Cup nesmú poľaviť, a potom sa vyberú do Philadelphie. Teda na ľad priameho konkurenta.

Pod víťazstvo nad Tampou sa výrazne podpísal aj útočník Sonny Milano, ktorý dva dva góly. Slovenský obranca Martin Fehérváry dostal obrovskú porciu 27 minút a 6 sekúnd, čo je jeho sezónny rekord.

Lightning už majú miestenku v bojoch o Stanley Cup dlhší čas zaistenú a možno aj preto sa im v posledných dueloch nedarí. Prehrali tri zo štyroch.

"Myslím si, že sme predsa len mohli byť trochu viac odhodlaní," priznal obranca Darren Raddysh. "Súper sa snaží dostať do play off, takže naozaj hral až do konca. My sme naopak trochu poľavili," uznal bek, ktorý si pripísal asistenciu.

Tampa má do konca základnej časti na programe ešte dva duely. Musí v nich zabrať, aby do kľúčovej fázy nevstúpia s pošramoteným sebavedomím. "Bude to o detailoch. O tom, aby sme robili správne veci. Pretože v play off nie je priestor na chyby," dobre si uvedomuje útočník Brandon Hagel.

Zlomový gól na 3:2 strelil v 49. minúte Carlson. Prišiel tesne po tom, ako domáci premárnili presilovku piatich proti trom. Našťastie však dokázali využiť dohrávanú klasickú početnú výhodu.

"Nehodili sme uterák do ringu. Bol to naozaj dôležitý moment," uviedol Spencer Carbery, tréner Capitals. "Aj keď sme nedokázali skórovať pri hre piatich proti trom, ten ďalší gól bol rozdielový."

Štvrtý zásah pridal o necelých päť minút Nic Dowd, ktorý poslal odrazený puk pod hornú tyčku a rozjasal zaplnenú Capital One Arena.

"Do konca ostávalo dvadsať minút a zápas bol vyrovnaný, ale potom sme spomalili," opisoval Jon Cooper, skúsený tréner Lightning, ktorý s tímom dvakrát získal Stanley Cup (2020 a 2021). "Urobili sme mentálne chyby," ľutoval.

Práve nedôslednosť Tampy výrazne pomohla Washingtonu, ktorý ešte má nádej na postup.

Rovnako ako ďalšie tri tímy. Dráma vrcholí.

Capitals dúfajú, že bude zdravotne fit obranca Nick Jensen, ktorý opúšťal ľad na nosidlách. Počas prvej tretiny ho tvrdo narazili na mantinel, ale útočník Michael Eyssimont z toho vyviazol bez trestu.

"Bola to desivá situácia," opisoval tréner Carbery. "Keď vidíte, ako niekoho takého odvážajú, tak myslíte na to najhoršie, ale už je na tom lepšie. Odišiel z haly po svojich a s rodinou. Nešiel ani do nemocnice," upokojil fanúšikov tréner Capitals.