Kings po predĺžení zdolali Oilers

Ako eliminovať najväčšiu zbraň súpera? Vytiahnuť ju proti nemu!

Presne to sa podarilo hokejistom Los Angeles Kings v úvodnom zápase play off. Ich presilovky boli podobne smrtiace ako tie v podaní ich protivníka Edmonton Oilers, ktorí sa mohli pochváliť najlepšími početnými výhodami v základnej časti.
Teda niežeby partia Connora McDavida v pondelkovom prvom zápase play off v tejto činnosti až tak zaostávala - skórovala v nich už v prvej tretine. Hostia sa však následne presadili dvakrát zo šiestich presiloviek a to im vyhralo zápas: najprv v nich 17 sekúnd pred koncom vyrovnal nestarnúci Anze Kopitar a potom v predĺžení rozhodol o výhre 4:3 Alex Iafallo.
"Bol som uprostred ihriska a snažil som sa nájsť si dobré miesto. (Kopitar) mal puk a dostal to na (Viktora Arvidssona), ja som odstúpil za beka a on mi to dokázal prihrať. Mne to stačilo len napáliť do siete," opísal nadšený strelec svoj víťazný gól, ktorý šokoval Edmonton.
Oilers totiž išli do tejto série ako jasný favorit, ich súperom z Kalifornie veril málokto. Edmonton na konci základnej časti vyhral deväťkrát v rade, Kings pred štartom play off takú skvelú formu nemali. A tie presilovky...
V klasickej sezóne v nich kanadský tím dosiahol najvyššiu úspešnosť v histórii NHL: 32,4 percenta! Leon Draisaitl v nich dal 32 gólov, McDavid v nich nazbieral 71 bodov (21+50), Draisaitl 62 a Ryan Nugent-Hopkins 53.

Draisaitl dostal Oilers do vedenia

Oproti Kings (aj keď ani oni na tom s využitím 25,3 percenta neboli až tak zle ) to bol obrovský rozdiel: ich najproduktívnejší muž v početných výhodách, obranca Drew Doughty, dosiahol 27 bodov, ich najlepší strelec Adrian Kempe 11 gólov...
V prvom zápase play off mali obidva tímy rovnaké využitie (33,3 percenta). L.A. však dovolilo domácim len tri presilovky a Edmonton ich súperovi ponúkol až šesť. Vrátane kľúčových v závere tretej časti a v predĺžení.
"Je to frustrujúce. Musíme predviesť vyspelejší výkon," horekoval Leon Draisaitl, ktorý otvoril skóre a v tretej tretine odpovedal na zníženie Adriana Kempeho gólom na 3:1.
Jeho tímu totiž nestačili ani dve dvojgólové vedenia - 2:0 po prvej tretine a využitej presilovke po strele Evana Boucharda a 3:1 v 9. minúte tretej časti. Kempe svojím druhým gólom osem a pol minúty pred sirénou znížil a Kopitar, ktorý v zápase nazbieral štyri body (1+3), tesne pred koncom tretiny vyrovnal.

Kempe bekhendom znížil manko

"Skôr ako o presilovkách to bolo o dobrom načasovaní a o tom dostať sa včas do zápasu. Keď prehrávate o dva góly, potrebujete sa chytiť jednou vydarenou strelou, ktorá môže zmeniť tok hry. Nám sa to vďaka Kempesovi podarilo a mohli sme sa od toho odraziť," tešil sa slovinský kapitán nadšenej družiny z Los Angeles.
V kabíne Oilers bolo naopak ticho a porazení len ťažko hľadali slová. Vedeli, že zápas, ktorý mali vo svojich rukách, im pretiekol medzi prstami.
"Keď idete do tretej tretiny s dvojgólovým vedením, tak musíte hrať zodpovedný hokej. Musíte nájsť cestu, ako to dotiahnuť k výhre," pripomenul obranca Bouchard.
"Väčšinu večera sme hrali dobrý hokej. Takto sme to neplánovali, ale samozrejme sme chceli vyhrať. To sa však nepodarilo, takže sa musíme rýchlo pozbierať a pripraviť sa na ďalší zápas," vyhlásil Draisaitl.
Kings hneď v úvode tejto pacifickej bitky ukázali, že v play off určite nie sú len do počtu. Že môžu rovnako ako minulý rok, keď v 1. kole viedli nad tým istým súperom 3:2 na zápasy a padli až v siedmom, favorita výrazne potrápiť. A nakoniec možno aj vyradiť.
"Táto séria bude dlhá, hrá sa až na sedem zápasov," pripomenul Bouchard. "Musíme sa z toho poučiť a ďalší večer byť lepšie pripravení."