JustinWilliams
  • Koska en ole henkisesti ja fyysisesti siinä tilassa, johon olen tottunut, olen päättänyt siirtyä sivuun.

Näin sanoi konkarihyökkääjä Justin Williams viime kesänä. Päätös oli shokki, sillä Carolina Hurricanesin kapteenilla oli alla vahva kausi, joka päättyi vasta Itäisen konferenssin finaaleissa.
Hurricanesin pettymys kesti lopulta lähes puoli vuotta, kunnes Williams päätti ilahduttaa organisaatiota ja seuran faneja tällä viikolla. "Mr. Game Seveninä" tunnettu sotaratsu allekirjoitti Hurricanesin kanssa loppukauden mittaisen sopimuksen. Näin ollen 38-vuotiaan Williamsin NHL-ura jatkuu ainakin vielä muutaman kuukauden ajan.
- Olemme olleet tiiviisti yhteydessä Justiniin viime kuukausien aikana. Olemme innoissamme hänen paluustaan ja varmoja siitä, että hän tulee auttamaan meitä jäällä ja sen ulkopuolella, hehkutti Hurricanesin GM Don Waddell.
*** ***Lisää aiheesta: [Nappikautta pelaava Teräväinen kärkkyy paikkaa tähdistöotteluun]
Waddellin hehkutukselle on syynsä, sillä Williams on juuri sellainen pelaaja, jota kokematon hurrikaaniryhmä tarvitsi: työteliäs laituri, joka nousee esiin tiukoissa paikoissa ja osaa johtaa joukkoja esimerkillään sekä olemuksellaan.
Viime kaudella Williams toimi Carolinan kapteenina ja teki runkosarjassa 23 maalia sekä 53 tehopistettä. Se oli miehen paras pistelukema sitten kauden 2011-12. Hän oli myös pudotuspeleissä joukkueen avainpelaajia, paiski hommia niska limassa ja teki ohessa 15 ottelussa tehot 4+3=7.
Ilman Williamsia Hurricanes olisi tuskin yltänyt yllätykseen ja päässyt sarjassa neljän parhaan joukkoon.
Williams saattaa olla puuttuva palanen
Carolinaa pidetään syystäkin hyvin potentiaalisena joukkueena. Se on tällä hetkellä Itäisen konferenssin seitsemäntenä, mutta eroa kolmossijaan on vain viisi pistettä. Nopea ja taitava joukkue pystyy kaatamaan kenet tahansa, ja olisi ihme, jos Hurricanes ei pelaisi tänä keväänä pudotuspeleissä.
Seuran nälkä on kasvanut syödessä, ja tällä kertaa Carolinassa halutaan pelata Stanley Cup -finaaleissa. Eikä se ole edes utopiaa, sillä Hurricanes osoitti viime kaudella, että oikean henkisen tilan löydyttyä kaikki on mahdollista.
Williamsin kiinnittäminen saattoi olla jopa ratkaiseva tekijä menestyksen kannalta. Hän tekee ryhmästä henkisesti vahvemman, ja pelituntuman kertyessä hän tuo jäälle ison panoksen.

NYI-CAR: Williams auttaa McElhinneyä

  • Hänen ei tarvitse sopeutua tänne, koska tunnemme hänet. Hän on ollut täällä, hän on hurrikaani. Hänen täytyy päästä vain takaisin vauhtiin, koska hän oli pitkään sivussa. Tämä on kuitenkin iso lisäys meidän ryhmäämme, painotti joukkueen päävalmentaja Rod Brind'Amour.
    Vaikka Williams ei vielä pääsisikään huippulentoon runkosarjassa, on kokeneesta hyökkääjästä taatusti valtava hyöty pudotuspeleissä, joissa hän on aina ollut parhaimmillaan. Ei häntä turhaan ole tituleerattu seiskapelien erikoismieheksi.
    Odotukset nousivat Carolinassa entistä korkeammalle
    Carolinan korkea potentiaali tiedettiin jo ennen Williamsin saapumista, mutta nyt odotukset ovat kasvaneet entisestään. Menestyshaaveet eivät ole tuulesta temmattuja, sillä Carolinalla on toden totta laadukas joukkue.
    Hyökkäyksessä on runsaasti iskukykyä Sebastian Ahon, Teuvo Teräväisen ja Andrei Svetshnikovin myötä. Heille löytyy paljon tulitukea, sillä muun muassa Erik Haula, Martin Necas, Nino Niederreiter, Ryan Dzingel, Warren Foegele, Jordan Staal ja Lucas Wallmark pystyvät tehokkaaseen toimintaan hyökkäyspäässä. Nyt tuohon listaan voidaan lisätä myös Williamsin nimi.

WPG-CAR: Svetshnikov tekee kauden toisen ilmaveivinsä

Hyökkäyksen materiaalin leveys onkin yksi suurimmista tekijöistä siihen, miksi Hurricanes on tällä kaudella potentiaalisempi joukkue kuin viime kaudella.
Parannusta on tapahtunut myös muilla osa-alueilla. Ainakin pakisto on aiempaa laadukkaampi. Dougie Hamilton on tuonut huikean kiekollisen lisän joukkueen alakertaan. Jake Gardiner tuo puolestaan leveyttä kiekolliselle osastolle. Viime kauden Stanley Cup -mestari Joel Edmundson tuo puolestaan oman pään osaamista ja kokemusta voittamisesta. Vielä kun alakerran täydentävät luottomiehet Jaccob Slavin ja Brett Pesce, puhutaan todella laadukkaasta kokonaisuudesta.
Tähän kun lisätään se fakta, että "Bunch of Jerksin" nuoret tähdet ovat Ahon johdolla vuotta kokeneempia, on Raleigh'ssa kieltämättä todella hyvät rakennuspalikat kevättä ajatellen.