Tuukka-Rask-BOS

Boston Bruins ilmoitti perjantaina, että seuran ykkösmaalivahti Tuukka Rask on toistaiseksi sivussa kokoonpanosta henkilökohtaisen syyn takia.

-Tuukka ottaa nyt muutaman päivän vapaata henkilökohtaisen syyn takia. Kyseessä ei ole terveyteen liittyvä asia, joten toivon, että kaikki kunnioittavat hänen yksityisyyttään ja antavat hänelle rauhan hoitaa asioitaan, Bruinsin GM Don Sweeney sanoi joukkueen harjoitusten jälkeen.
31-vuotiaan Raskin voitto-tappiotilasto on 4-4-0 tällä kaudella. Hänen päästettyjen maalien ottelukohtainen keskiarvonsa on 3,05 ja torjuntaprosentti 90,1. Rask pelasi viimeksi torstaina, kun ottelun aloittanut Jaroslav Halak vedettiin pois maalilta toisessa erässä päästettyään kolme maalia 14 laukauksesta. Bruins hävisi ottelun 5-8 Vancouver Canucksille.
Päävalmentaja Bruce Cassidy sanoi, että Halak aloittaa lauantaina Toronto Maple Leafsia vastaan, mutta ei vielä kertonut, kuka on maalilla sunnuntaina Vegas Golden Knightsia vastaan.
Sweeney mainitsi seuran kutsuvan vielä perjantaina aikana maalivahdin AHL-joukkue Providencesta Halakin kakkosveskariksi.
- Lauantaina on normaali ottelu Maple Leafsia vastaan. Valmentajat, huoltajat ja pelaajat keskittyvät siihen. Jotkut pelaajat ovat varmasti yhteydessä Tuukkaan, Sweeney totesi.
Sweeney ei sanonut Raskin paluusta muuta kuin että kyseessä on muutama päivä.
Se on tämänhetkinen tietomme.