110418Rinne1

Nashville Predatorsin tähtimaalivahti Pekka Rinne, 36, on jo luonut uuden käsitteen pohjoisamerikkalaisen median piirissä: Rinteen hattutemppu.

[Osallistu tänään, niin voit voittaa nimmareilla varustettuja NHL-palkintoja!]
Rinne on nyt kaksi kertaa solminut jatkosopimuksen, juhlinut syntymäpäiväänsä ja pelannut nollapelin samana päivänä. Ensimmäisen kerran hän teki sen 3. marraskuuta vuonna 2011. Silloin Arizona Coyotes kaatui 3-0 (35 torjuntaa), kun muste hänen seitsemän vuoden jatkosopimuksessaan oli hädin tuskin ehtinyt kuivua. Sama tapahtui eilen lauantaina. Rinne ei varmaankaan syönyt syntymäpäiväkakkua, mutta laittoi nimensä alle jatkosopimukseen ja pysäytti kaikki Boston Bruinsin 26 laukausta Nashvillen 1-0 voitossa.
Rinteen voitto-tappiotilasto hänen syntymäpäivänään on 3-1-1, ja kaksi voitoista on nollapelejä. Hän myhäili lauantaisen ottelun jälkeen, että olipa aika mahtava päivä. Samaa mieltä oli seuran GM David Poile.
- Pekka Rinne on ollut organisaatiomme vaikutusvaltaisin pelaaja kautta aikojen, niin jäällä yhtenä NHL:n parhaana maalivahtina kuin kaukalon ulkopuolella johtajana kiekkoyhteisössämme, Poile sanoi seuran tiedottaessa Rinteen kahden vuoden ja kokonaisarvoltaan kymmenen miljoonan dollarin arvoisesta jatkosopimuksesta.

NSH-BOS: Nordströmin läpiajoyritys pysähtyy Rinteesee

GM kertoi, että seura ja Rinne itse olivat sitä mieltä, että hän pelaa koko NHL-uransa ajan yhdessä ja samassa joukkueessa. Tämän kauden jälkeen voimaan astuva jatkosopimus takaa sen.
- Maalimme on nyt erittäin varmoissa käsissä ainakin seuraavat kaksi vuotta tämän kauden jälkeen. Maalivahtikaksikkomme Pekka Rinne ja Juuse Saros on yksi liigan parhaita, Poile kehui.
Rinne sanoi Boston-ottelun jälkeen, että hän kantaa ylpeänä Predators-paitaa. Nashville antoi kauan sitten hänelle mahdollisuuden pelata, ja hän haluaa jahdata unelmaansa vain tämän seuran kanssa.
- Viimeiset pari viikkoa on keskusteltu kuten nyt sopimuksesta tavallisesti puhutaan. Minusta kaikki sujui helposti, ja meillä kaikilla oli sama päämäärä. Seura oli hyvin avoin ja rehellinen minulle, ja he tiesivät, että minä haluan pysyä Nashvillessä. Tämä on minun kotini, hallitseva Vezina-voittaja totesi tyytyväisenä.
Lisää aiheesta: [Rinne ja Predators tekivät kaksivuotisen jatkosopimuksen]
Rinne toivoi hänen jatkosopimuksensa auttavan joukkuetta siinä mielessä, että toivon mukaan lähestulkoon sama kokoonpano pysyy yhdessä tulevat vuodet.
- Minä todella pidän tästä porukasta, ja minusta meillä on tällä kaudella ja tulevina vuosina mahdollisuudet vaikka mihin.
Predatorsin kapteeni Roman Josi paljasti, että koko koppi puhkesi juhlimaan ja hymyili sydämensä kyllyydestä, kun tieto Rinteen jatkosopimuksesta kerrottiin aamulla ennen Bruins-ottelua.
- Peks on valtavan tärkeä pelaaja tässä porukassa, joukkueen sydän ja johtaja. Hän on ihmisenä aivan huikea ja liigan paras maalivahti. Tälle porukalle merkitsee paljon, että hän pysyy seurassa mukana, Josi hehkutti.

Ja niinpä pelaajat antoivat maalivahdilleen parhaan mahdollisen lahjan; auttoivat häntä pitämään maalinsa puhtaana ja pelasivat ainakin puolustaja Ryan Ellisin mielestä yhden parhaista otteluistaan. Josi innostui niin paljon, että laukoi kymmenen kertaa kohti Bostonin maalia ja takoi puolustajan yhdessä ottelussa ampumien laukausten seuraennätyksen.
Rinne merkkautti Bostonia vastaan NHL-uransa 53. nollapelin ja on ajamassa kiinni Bernie Parentin ja Ed Giacominin, jotka ovat 54 nollapelillään NHL:n kaikkien aikojen listalla sijoilla 21 ja 22. Voitoissa Rinne (316) jahtaa Miikka Kiprusoffia (319), joka vielä hetken aikaa on eniten NHL-voittoja torjunut suomalaismaalivahti.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Rinne on yksi NHL-historian seitsemästä maalivahdista, jotka ovat pelanneet vähintään kolme 40 voitetun ottelun kautta (2011-12, 2014-15 ja 2017-18), ja kuuluu siihen 18 maalivahdin joukkoon, jonka jäsenet ovat voittaneet vähintään 300 ottelua ja pelanneet vähintään 50 nollapeliä.
Nashville varasi Rinteen vuonna 2004 kahdeksannella kierroksella 258. pelaajana, ja seura tuskin ajatteli silloin, että nytpä heillä on käsissään hiomaton timantti. Toisin on syksyllä 2018, kun kaikki tietävät, että Rinne on fanien rakastama pelaaja ja hyväntekijä sekä joukkueen selkäranka ja sielu.