laine-rinne-primary

NHL:ssä pelataan tiistaina yhdeksän ottelua. Central-divisioonassa nähdään Winnipeg Jetsin ja Nashville Predatorsin välinen kärkitaistelu. Kumpikin on vielä iskuetäisyydellä konferenssin kärkijoukkue Golden Knightsiin, sillä Jets on jäänyt Vegasista neljä ja Predators kaksi pistettä. Ottelussa nähdään NHL:n kirkkaimpia suomalaistähtiä, kun Jetsin hyökkääjä Patrik Laine yrittää yllättää Predatorsin maalia vartioivan Pekka Rinteen.

Lännen pudotuspeliviivan päällä Mikko Koivun ja Mikael Granlundin Minnesota Wild jatkaa tärkeitä otteluitaan, kun vastassa on St. Louis Blues. Itäisessä konferenssissa Aleksander Barkovin Florida Panthers ottaa mittaa Toronto Maple Leafsista ja yrittää jatkaa nousuaan kohti playoff-viivaa. Tuukka Raskin Boston Bruins havittelee idän kärkipaikkaa, mutta tiistaina pitäisi ensin laittaa kuriin Carolina Hurricanesin juonikas suomalaiskaksikko Teuvo Teräväinen ja Sebastian Aho. Pittsburgh Penguins kohtaa Metropolitan-divisioonan taistelussa New Jersey Devilsin.
Jets ja Predators ratkovat Centralin kärkipaikkaa
Jets isännöi Predatorsia, joka on toisena Läntisessä konferenssissa. Central-divisioonaa johtavalla Predatorsilla on kaksi pistettä Jetsiä enemmän, joten napatakseen runkosarjassa divisioonan ykköstilan, on Jets tiistaina lähes pakkovoiton edessä. Joukkueet ovat kohdanneet tällä kaudella kerran. Jets oli tuolloin vahvempi maalein 6-4.
Lisää aiheesta: [Stastnysta Laineen ja Armian joukkuetoveri]
Kumpikin joukkue vahvistui pelaajasiirtojen takarajalla, kun Predators sai takaisin riveihinsä entisen kapteeninsa Mike Fisherin ja hankki Ryan Hartmanin Blackhawksista. Jets hankki Paul Stastnyn Bluesista.
- Olemme tehneet kaikkemme, että kokoonpano on riittävä loppumatkan ajaksi. Muutkin joukkueet ovat tehneet samanlaisia ratkaisuja. Milwaukeessa on jätkiä, joilla on pudotuspelikokemusta. Kaikki on kiinni syvyydestä, mitä pidemmälle kausi etenee, Predatorsin päävalmentaja Peter Laviolette kertoi seuran verkkosivuilla.
Wildin tärkeät ottelut jatkuvat
Pudotuspelipaikasta taisteleva Wild on osoittanut olevansa kunnossa ja voittanut neljä ottelua peräkkäin. Tiistaina vastassa on oman divisioonan joukkueista Blues, joka on saalistanut viisi pistettä Wildia vähemmän. Voitolla Wild ottaisi entistäkin tukevamman otteen playoff-paikasta. Tappio toisi mieleen viime kevään, jolloin matka katkesi pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella juuri Bluesia vastaan pelattuun ottelusarjaan.

 • Olemme pystyneet pysymään pelisuunnitelmassa. Aiemmin meidän on täytyi muuttaa asioita, kun kaikki ei mennyt niin kuin olisi pitänyt. Sitten olemmekin ajautuneet vaikeuksiin ja kaivaneet itsellemme kuoppaa. Nyt voimme luottaa peliimme, ja se on tärkeää tähän aikaan vuodesta, Wildin konkarihyökkääjä Matt Cullen tuumi seuran verkkosivuilla.
  Pantterien kynnet on teroitettu
  Panthers on voittanut viidestä viime ottelustaan kolme. Pudotuspelipaikkaan on matkaa seitsemän pistettä, joten tahdin pitäisi kiristyä. Tehot eivät jää kiinni ainakaan Aleksander Barkovin pelisuorituksista, sillä suomalaissentteri on kerännyt viiteen viime otteluun pisteet 2+6=8. Tiistaina Panthers kohtaa Maple Leafsin, joka lähtee otteluun Lightningille kärsitty 3-4-voittolaukaustappio niskassaan.
  Bruins haluaa välttää kolmannen tappion
  Bruins on hävinnyt kaksi edellistä otteluaan. Edellisistä peräkkäisistä tappioista ehtikin vierähtää jo kaksi ja puoli kuukautta, ja edellinen kahta ottelua pidempi tappiosarja löytyy tilastoista marraskuun puolivälin paikkeilta, jolloin Bruins hävisi neljä ottelua peräkkäin.
  Tiistaina Bostonissa vierailee Hurricanes, joka elättelee vielä toiveita pudotuspelipaikasta. Bruins nousisi voitolla takaisin koko sarjan kärkitaisteluun.
 • Olemme pelanneet eri tavalla kuin aiemmin ja antaneet vastustajan mennä johtoon tai ottaa pelin hallinnan. Meidän täytyy alkaa pelata omaa peliämme, Bruinsin hyökkääjä Patrice Bergeron tuumi tappiollisen Sabres-ottelun jälkeen.
  Penguins haluaa pitää Devilsin takanaan
  Penguins on mukana Metropolitan-divisioonan kärkitaistelussa yhdessä Flyersin ja Capitalsin kanssa. Pudotuspelipaikassa kiinni oleva Devils yrittää myös tunkea vielä mukaan kärkisijoille. Penguinsin etumatka Devilsiin on neljä, Capitalsin viisi ja Flyersin kuusi pistettä. Olli Määtän Penguins on ollut kotikaukalossaan vahvassa vireessä, joten Sami Vatasen Devilsillä ei ole helppo urakka edessään.
  Muuta seurattavaa
  Golden Knights ja Kings kohtaavat toisena iltana peräkkäin. Golden Knightsilla on paljon hampaankolossa, kun joukkue menetti maanantaina 2-0-johdon ja hävisi jatkoajalla. Anze Kopitar teki Kingsille maanantain ottelussa pisteet 1+2. Kierroksen muut ottelut ovat Washington Capitals - Ottawa Senators, Dallas Stars - Calgary Flames ja San Jose Sharks - Edmonton Oilers.
  Lisää aiheesta: [Tatar lähti Detroitista Vegasin värivaloihin]
  Predatorsin Pekka Rinteelle seuraava nollapeli on NHL-uran 50:s. Oilersin Adam Larsson ja Wildin Charlie Coyle pelaavat 400. runkosarjaottelunsa. Bruinsin Brian Gionta on yhden maalisyötön päässä 300 syöttöpisteen rajasta ja Rick Nash yhden pinnan päässä 800 tehopisteen rajasta.
  Flamesin Micheal Ferland ja Panthersin Denis Malgin parantelevat alavartalovammojaan päivä kerrallaan. Hurricanesin Jordan Staal on ollut sivussa henkilökohtaisten syiden vuoksi. Maple Leafsin Auston Matthews kärsii olkapäävammasta.