Gran_1021

Viime kamppailut ovat näyttäneet, että Minnesota Wildin tulevaisuutta rakentavat luottavat oikeisiin rakennuspalikoihin. Odotukset voi muurata Mikael Granlundin taitavuuden ja peliälyn varaan. Siltä on tietysti näyttänyt jo aiemminkin, mutta 26-vuotias suomalainen osaa myös itse alleviivata tärkeyttään onnistumalla tärkeissä paikoissa.

Granlund nousi lauantaina Minnesotan sankariksi iskemällä jatkoaikavoiton tuoneen osuman Tampa Bay Lightningia vastaan pelatussa ottelussa. Wild oli jo kahden maalin takaa-ajoasemassa, mutta kauden kolmannen maalinsa tehneen Granlundin 5-4 jatkoaikaosuma toi vapauttavan voiton. Etunurkasta Andrei Vasilevskin ohi painunut räväkkä ranneveto käynnisti villit tuuletukset ja päätti huolestuneisuuden sävyjä sisältäneet keskustelut Wildia vaivanneesta alavireestä.
Kivikova Tampa on otollinen mittari minkä tahansa joukkueen syksyiselle suorituskyvylle. Kun mittariksi otetaan Lightningia vastaan pelatut kymmenen viime ottelua, Wild on napsinut pisteitä seitsemässä kohtaamisessa. Joukkueen käyrä osoittaa nyt toivottuun suuntaan.
Minnesota on voittanut viidestä viime kamppailustaan kolme ja palauttanut tasapainon alkukierroksilla horjahdelleeseen pelaamiseensa. Alkukauden kahdeksan ottelun saldoa (4-2-2) voi luonnehtia nyt jo täysin säädylliseksi.

MIN-TBL: Granlund iskee ratkaisun

Granlundin startti tähän syksyyn oli samanlainen kuin koko Minnesotan joukkueella: viipyilevä ja hieman hidas. Kolme ensimmäistä ottelua tuottivat kiikaritehot, mutta nyt vihreässä sotisovassa on nähty tuttua tekemistä.
Kelkka tuntuu kääntyneen.
Viisi viime kamppailua ovat tuoneet esiin Granlundin tutun vahvan perustason, johon kuuluu myös tuotteliaisuus. Viiden ottelun pisteputkessa paahtava suomalaislaituri on tehnyt tehojaksonsa aikana 3+3=6 pistettä.
Granlund pelaa NHL:ssä jo seitsemättä kauttaan. Niistä kaksi viimeistä ovat tuottaneet 69 ja 67 pistettä, ja ne ovat olleet oulunsalolaisen NHL-uran selkeästi parhaat kaudet. Viime ja toissa kauden 21 ja 26 osuman jatkoksi on lupa odotella kolmatta yli 20 maalin sesonkia.
Granlundin syksyn kolmas osuma tuotti pistemerkinnän myös maalivahti Alex Stalockille. Veskarin kyky kiekonkäsittelyyn on tarkkaan tiedossa Wildin joukkueessa.
Lisää aiheesta: [Ylivoimaspesialistit Laine ja Ovetshkin osuvat edelleen\]
- Hän käsittelee kiekkoa paremmin kuin moni meidän hyökkääjistämme - minä mukaan lukien, Jason Zucker murjaisi.
Granlundia ei voi laskea siihen hyökkääjien kastiin.
Henkilökohtaista taitoa, pelikäsitystä ja ennakointikykyä löytyy enemmän kuin monelta kolmos-nelosketjulta yhteensä. Terävä pelipää, ymmärrys ja monipuolisuus tietysti on elinehto 180-senttiselle ja 85-kiloiselle pelaajalle, joka ei voi luottaa pelkästään siihen, että paikoille pääsee luistelemalla ja kiekkoa kropalla suojaamalla.
Ja jos nyt ihan totta puhutaan, veskarin hyvät pelintekotaidot ovat toki tärkeitä jatkoajoilla, kun pelataan kolmella kolmea vastaan, mutta yhdenkään NHL-joukkueen pelintekovastuu ei voi levätä maalivahdin kädentaitojen varassa.
Siksi juuri Granlundin ja Mikko Koivun kaltaisten avainpelaajien onnistumiset ovat tärkeitä.
Granlund on pelannut nousujohteisia kausia, eivätkä odotukset ole ainakaan laskeneet. Hän on aina ollut henkisesti vahva pelaaja. Taidot, pelirohkeus ja kyky olla parhaimmillaan tärkeillä hetkillä eivät ole syntyneet pelon ja pakottamisen ilmapiirissä. Se ei tarkoita, etteikö Granlund vaatisi itse itseltään paljon. Kova sisäinen menestymisen tarve, monipuolinen ja rohkea pelaaminen luovat niitä mahdollisuuksia, joista syntyy pelaajien itseluottamus ja kyky ratkaista otteluita.

MIN-ARI: Granlund ohittaa Kuemperin tarkalla kudilla

Wild on viime vuosina tatuoinut itseensä playoffien vakiojoukkueen leiman, mutta odotukset ja toiveet ovat silti nähtyä isommat. Vaikka Wild on edennyt kaikilla Granlundin kuudella NHL-kaudella runkosarjasta jatkoon, suuri menestys on kuitenkin antanut odottaa itseään.
Minnesota on pudonnut ensimmäiseltä playoff-kierrokselta jo kolme kertaa peräkkäin. Viime kaudella Wild oli mukiinmenevästi Central-divisioonan kolmas, mutta Winnipeg Jets päätti Minnesotan kauden pudotuspelien avauskierroksella viidessä ottelussa.
Aikaiset putoamiset olivat syynä siihen, että Wild ryhtyi radikaaleihin toimiin playoff-menestyksen parantamiseksi. Wildin omistaja Craig Leipoldin luottamus pitkäaikaiseen GM:ään Chuck Fletcheriin rikkoutui. Leipold palkkasi seuran uudeksi GM:ksi Paul Fentonin, joka on työskennellyt Nashville Predatorsin apulais-GM:nä ja farmijoukkue Milwaukee Admiralsin GM:nä.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
Wild toki teki hankintoja, muttei varsinaisesti kärkirooleihin. Hyökkääjät Matt Hendricks, JT Brown ja puolustaja Greg Pateryn tuovat lisää syvyyttä kokoonpanoon.
- Halusimme lisätä vähän luonnetta ja santapaperia joukkueemme nelosketjuun. Jätkiä, jotka tuovat lisää asennetta, Fenton kuvaili.
Tässä yhtälössä ja Central-divisioonan koventuneessa kilpailuasetelmassa on sanomattakin selvää, mitä Granlundin kaltaisilta kärkiketjujen kavereilta odotetaan. Niitä odotuksia suomalainen taituri on nyt viiden ottelun pisteputkessaan jälleen kerran täyttänyt.