Vegas

Tiistain kolumneissa pidämme pään ylhäällä ja pureudumme taalaliigan ajankohtaisimpiin aiheisiin koko kauden 2019-20 runkosarjan ajan. Tällä kertaa tutkailemme joukkueiden sisäistä kemiaa ja sen vaikutusta menestykseen.

NHL:n pelaajasiirtojen takaraja umpeutui pari viikkoa sitten. Nyt uudet miehet pitää saada, tai joissakin tapauksissa on jo saatu, tiiviiksi osaksi uutta joukkuetta. Kemialla on suuri merkitys kauden ratkaisuhetkillä.
Aina se joukkue, joka on paperilla parempi, ei voita. Tampa Bay Lightning pelasi viime kaudella pisteiden valossa NHL-historian neljänneksi parhaan runkosarjan. Silti Columbus Blue Jackets lähetti Tampa Bayn laulukuoroon pudotuspelien ensimmäisellä kierroksella.
Vegas Golden Knights on yksi hyvä esimerkki positiiviselta puolelta. Golden Knights paineli seuran historian ensimmäisellä kaudella Stanley Cup -finaaleihin saakka keväällä 2018. Philadelphia Flyers on puolestaan tällä hetkellä NHL:n kuumin joukkue vaikka ei ollut kenenkään papereissa mestariehdokas ennen kauden alkua.
Toisilla on sen sijaan vaikeata. Pittsburgh Penguinsin ja New York Islandersin meno on ollut tuskaista runkosarjan loppua kohden.
Syntisen kaupungin syntisen hyvä kemia
Vegasin tarina on yksi koko NHL-historian huikeimmista. NHL:ään ovat liittyneet 1990-luvulta lähtien San Jose Sharks, Ottawa Senators, Tampa Bay, Anaheim Ducks, Florida Panthers, Nashville Predators, Atlanta Thrashers (nykyinen Winnipeg Jets), Columbus ja Minnesota Wild.
Mikään noista laajennusseuroista ei päässyt ennen kolmatta kauttaan pudotuspeleihin. Florida paineli sillä kolmannella kaudellaan Stanley Cup -finaaleihin saakka.
Toki Vegasilla oli paremmat "ehdot" laajennusvaraustilaisuudessa kuin edeltäjillään. Mutta toisaalta Golden Knights tuli liigaan, jossa oli 30 vakiintunutta seuraa ja edelleen samat 16 playoff-paikkaa jaossa.

EDM-VGK: Theodore tekee voittomaalin jatkoajalla

Vegas ei tarvinnut pelkästään pelaajasiirtojen takarajan jälkeistä kemiaa. Täysin irtopalasista rakennettu joukkue piti liimata yhteen jo syksyllä.
- Kun tuli pukukoppiin, niin siellä ei ollut vielä mitään sisäisiä jengejä. Kaikki olivat samassa veneessä. Me emme oikeastaan tunteneet ketään. Sinne tuli yksi jätkä jokaisesta muusta seurasta, ja se piti saada toimimaan, joten teimme mielestäni sen suhteen hyvää työtä, maalivahti Marc-Andre Fleury kertoi Sportsnet-kanavalle Golden Knightsin ensimmäisen runkosarjan alkumetreillä.
Eikä mielipide ollut muuttunut kuusi kuukautta myöhemmin vaikka joukkueen kokoonpanoa oli hieman rukattu matkan varrella.
- Heti alusta lähtien tämä on ollut hauska kausi. On hauskaa olla osa tätä joukkuetta ja tätä seuraa. Olen todella ylpeä siitä, miten tämä joukkue on toiminut läpi kauden, Fleury sanoi runkosarjan päätöspäivänä.
Columbuksen pukukoppi yllätti kärkijoukkueen
Columbus teki viime keväänä pelaajasiirtojen takarajan tuntumassa useita hankintoja. Heidät piti saada nopeasti osaksi joukkuetta, jotta Blue Jackets pääsisi edes pudotuspeleihin.
Columbus voitti runkosarjan kahdeksasta viimeisestä ottelustaan seitsemän ja lähti hyvässä iskussa playoff-taistoihin. Päävalmentaja John Tortorella kehui porukkaansa yhteishenkeä.
- Mitä tulee pukukoppiimme, niin tämä on varmaan yksi mielenkiintoisimmista kausista, jossa olen ollut mukana. Pukukopissamme on tapahtunut todella hyvää edistystä, siellä tapahtuu paljon asioita, Tortorella muotoili viime kauden runkosarjan päätöspäivänä.

VAN-CBJ: Bemström ohittaa Demkon Dubois'n syötöstä

Tampa Bay ei löytänyt lääkkeitä Columbuksen vahvalle menolle pudotuspeleissä. Runkosarja taisi olla Lightningille "liian helppo".
- Ei meille anneta playoff-ottelusarjan voittoa tai matkaa Stanley Cup -finaaleihin pelkästään runkosarjamme takia. Kaikki pitää ansaita, Lightningin kapteeni Steven Stamkos mietiskeli heti Columbus-tappion jälkeen.
Lightningin pelaajat tulivat tämän kauden harjoitusleirille yhtä katkeraa kokemusta rikkaampana. Alkuvaikeuksien jälkeen sesonki on sujunut kokonaisuudessaan hienosti. Tampa Bay hankki kolme pelaajaa siirtorajan tuntumassa, hyökkääjät Blake Colemanin ja Barclay Goodrow'n sekä puolustaja Zach Bogoasianin.
Tampa Bayn tuloksilla ei tosin taida olla juuri tällä hetkellä hirveästi väliä. Tämän Lightning-ryhmän ainoa tavoite on pärjätä pudotuspeleissä. Ja sen mukaan heidät tullaan arvioimaan.
- Pelaajana on tärkeätä oppia takaiskuista, oppia virheistä ja ottaa ne mukaan. Mutta tapahtunutta ei voi muuttaa. Se on mennyttä. Voi vain tehdä asiat paremmin seuraavalla kerralla, Tampa Bayn puolustaja Victor Hedman painotti kesällä muutama kuukausi playoff-pettymyksen jälkeen.
Pennsylvaniassa suunpielet eri suuntiin
Pittsburghin meno on ollut viime aikoina haastavaa. Penguinsin hyökkäyskalustoa on vahvistettu Jason Zuckerilla, Patrick Marleaulla, Conor Shearylla ja Evan Rodriguesilla.
Toistaiseksi tulokset eivät ole olleet toivottuja. Pittsburgh on voittanut 10 viime ottelustaan vain kaksi.
- Ne vastaukset löytyvät tuolta pukukopistamme. Uskon tähän ryhmään. Meidän täytyy vain löytää keinot ryhdistäytyä, Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan haki ratkaisua.

Islanders on voittanut kahdesti viimeisissä 12 ottelussaan. Saarelaiset aikovat löytää sen kemian yhdellä klassisimmista tavoista: vieraspelireissulla.
- Kotona on hieno pelata, mutta jos saa voittoja vieraskiertueelta, niin se vasta nostaakin moraalia. Siellä olemme vain me jätkät reissun päällä. Olemme pieni susilauma viikon ajan, Islandersin sentteri Mathew Barzal muotoili.
Philadelphian riveihin liittyivät pelaajasiirtojen takarajan tuntumassa duunariosaston hyökkääjät Nate Thompson ja Derek Grant. Uudet miehet näyttävät vain hypänneen liikkuvaan junaan sujuvasti.
- Jos vertaa kokoonpanoamme muihin kausiin, niin olemme ehkä hieman kokeneempia. Meillä on muutamia nuoria jätkiä, jotka ottavat isoja askeleita eteenpäin. Tämä vain osoittaa joukkueemme kehitystä viimeisten muutaman vuoden aikana. Olemme vastuullisempia päätöksissämme, Flyersin hyökkääjä Sean Couturier kuvaili joukkueen dynamiikkaa.
Pitää osata pitää myös hauskaa
Itäisen konferenssin kahdeksannelta sijalta playoff-mittelöihin lähtenyt Columbus tiputti viime kevään pudotuspeleissä NHL:n runkosarjan parhaan joukkueen jatkosta. NHL:n kolmanneksi paras joukkue Boston Bruins oli sitten liian väkevä vastustaja toisella kierroksella. Kauden 2011-12 Los Angeles Kings sen sijaan paineli oman konferenssinsa kahdeksannelta sijalta aina Stanley Cup -mestariksi asti.
- Jokainen jätkä ansaitsee tämän. Totuimme toisiimme, me kehitimme kemian ja lähdimme siitä vain purjehtimaan, Los Angelesin puolustaja Drew Doughty kertoi tuolloin uutistoimisto AP:lle.
Pennsylvanian osavaltiossa tunnelmat ovat todella erilaiset tällä hetkellä. Pittsburgh etsii noita Doughtyn mainitsemia purjehduskelejä. Tai vaihtoehtoisesti ampuu itseään jalkaan.
*** ***Seuraa meitä [Facebookissa ja Twitterissä, niin pysyt ajan tasalla NHL:n tapahtumista! ]
Kuten TSN-kanavan asiantuntija ja Calgary Flamesin entinen GM Craig Button sanoi: "Penguins luo omat vastoinkäymisensä."
Flyers puolestaan nautiskelee kemiastaan.
- Kyse on vain pelaamisesta ja hauskan pitämisestä. Se on meille tärkeintä juuri nyt. Me nautimme hallille tulosta, Philadelphian maalivahti Carter Hart hymyili viikonloppuna.
Tuo hauskuus on kommenteissa useasti esillä, kun joukkueen kemia on kohdallaan. Kevään edetessä näemme, kenellä on loppujen lopuksi hauskinta.