AhoPrimary

Carolina Hurricanes vahvisti sunnuntaina sen, mitä seura lupasi tehdä jo vajaa viikko sitten. Hurricanes vastasi Montreal Canadiensin tarjoukseen ja piti kiinni tähtihyökkääjästään Sebastian Ahosta.

Aho pelaa Hurricanes-paidassa viiden vuoden sopimuksella kauden 2023-24 loppuun, ja hänen vuotuiset palkkatulonsa ovat keskimäärin 8,454 miljoonaa dollaria.
- Olen Montreal Canadiensille kiitollinen tarjouksesta, mutta halusin kaiken aikaa pelata Hurricanesissa, Aho kommentoi Twitter-tilillään ja jatkoi, että hänelle oli tärkeää saada asiat selväksi harjoitusleiriin mennessä, jotta hän pääsee jäälle heti ensimmäisestä päivästä lähtien.
- Meillä on nuori ja hyvä ryhmä Carolinassa ja maltan tuskin odottaa, että pääsen töihin joukkuekavereitteni kanssa. Pidän kovasti Raleigh'sta ja olen innoissani, että voimme jatkaa siitä, mihin jäimme viime kaudella.
Seuran omistaja Tom Dundon totesi olevansa helpottunut, kun Ahon ei tarvitse enää pohtia tulevaisuuttaan.
Lisää aiheesta: [Hurricanes twiittasi aikeistaan Ahon tarjouksen suhteen]
- Hän (Aho) on upea ja meille erittäin tärkeä pelaaja. Olen iloinen Sebastianin puolesta ja todella hyvilläni, että hän on osa tätä organisaatiota.
Hurricanesin ja Ahon ympärillä käynnistyi viime tiistaina melkoinen hullunmylly. Hurricanesin ja Ahon sopimusneuvottelut olivat jatkuneet jo kuukausien ajan, mutta saagasta tuli loppujen lopuksi odotettua isompi - ja loppuratkaisusta lyhyempi.
Aho, 21, oli kesään lähdettäessä rajoitettu vapaa agentti. Se tarkoittaa sitä, että joku muu seura voi kokeilla onneaan ja tarjota pelaajalle sopimusta, jos organisaatiolla on tarvittavat varausvuorot korvaukseksi. Canadiens päätti tiistaina tehdä niin.
Mylläkkä oli valmis. Niin kutsutut "offer sheetit" ovat olleet osa tietynlaista herrasmiessopimusta seurojen välillä, sillä niitä ei ole käytetty isojen kalojen kohdalla kuin muutamia kertoja vuosikymmenen aikana. Moni kiekkoniilo on pyöritellyt tämän vaihtoehdon mahdollisuutta viime vuosina, joten siltä osin oli jo aikakin, että Canadiens kokeili tätä mahdollisuutta.

BOS-CAR: Aho ohjaa Svetshnikovin laukauksen reppuun

Ahon ja Hurricanesin neuvottelut eivät olleet edenneet niin nopeasti kuin suomalaisen taustaleiri olisi halunnut. Raleigh'ssa haluttiin pitää Aho pitkään organisaatiossa, mutta ei niin rahakkaalla pahvilla. Sen johdosta agentti Gerry Johansson päätti tarttua toimeen. Canadiens tarttui syöttiin ja latasi tiskiin viiden vuoden mittaisen ja kokonaisarvoltaan 42,27 miljoonan dollarin arvoisen sopimustarjouksen. Aho hyväksyi tarjouksen, ja se pakotti Hurricanesin vastaamaan seitsemän päivän sisällä.
Jos Carolinan seurajohto olisi päättänyt toisin, joukkue olisi saanut korvauksena Canadiensin vuoden 2020 NHL Draftin ensimmäisen, toisen ja kolmannen kierroksen varausvuorot. Pilkkahinta suomalaisesta, se on selvää.
Moni odotti, että Hurricanes olisi pitkittänyt vastaustaan aivan seitsemän päivän takarajan loppuun kiusatakseen Canadiensia, mutta seurajohto valitsi helpomman tien mediamylläkän keskellä. Hurricanes ilmoitti saman tien vastaavansa tarjoukseen. Aho sai sopimuksensa ja pysyy huipulle kipuavan Hurricanesin keulakuvana.
- Emme edes keskustelleet muista vaihtoehdoista kuin hänen pelaamisestaan Hurricanesissa, Dundon latasi tiistaina.

CAR-NYI: Aho iskee nopean tasoituksen ylivoimalla

Jälkiviisaana voisi todeta, että Canadiensin yritys oli rahamäärän osalta liian köykäinen. Montrealin seurajohto yritti kiusata Hurricanesia asettamalla sopimusehdot todella bonuspainotteiseksi. Se tarkoittaa nyt sitä, että Raleigh'ssa joudutaan kaivamaan kuvetta ensimmäisten 12 kuukauden aikana yli 20 miljoonan dollarin edestä.
- Se on suuri summa kahdentoista kuukauden aikana, mutta olen vain helpottunut, että Sebastian jatkaa täällä ja tästä ei tarvitse enää huolehtia. 20 miljoonaa on paljon rahaa, mutta se ei ole iso juttu minulle, Dundon naurahti.
Yhteenvetona voisi sanoa, että loppu hyvin, kaikki hyvin. Hurricanes selvisi Ahon markkinahintaan nähden jopa halvalla, vaikka bonuspainotteinen pahvi kirpaiseekin ensimmäisen vuoden aikana. Aho saa jatkaa kiekkoilua seurassa, jossa hän selvästi viihtyy, sekä aikaisen tilipäivän. Samalla viiden vuoden sopimus mahdollistaa toisen ison tilipäivän pelaajamarkkinoilla, kun hän lähestyy parhaita pelivuosiaan.
Seurajohdon puheista huokuu se, että he eivät edes harkinneet korvauksen vastaanottamista ja Ahon lähtöä. Se on ainoa oikea ratkaisu. Hurricanes kipusi pudotuspeleihin ensimmäistä kertaa yli kymmeneen vuoteen ja sai luotua jopa pientä kiekkobuumia Raleigh'iin. Seuran supertähden karkottaminen kitsastelun takia olisi tuhonnut kaiken sen perustan, jota Rod Brind'Amour ja kumppanit ovat rakentaneet.
Tuoreimmat uutiset maailman parhaan jääkiekkosarjan tapahtumista tarjoaa [@NHL\_fi]
- Tietysti olisimme halunneet enemmän vuosia. Viisi oli liian vähän, se oli ongelma meille, mutta loppupeleissä se on todella pitkä aika, Waddell pohti.
Canadiens teki tietyllä tapaa härskin kokeilun, mutta jääkiekko on isossa kuvassa vain bisnestä, jossa pitää tehdä kaikki menestyksen eteen. Voi silti olla, että Carolinassa muistetaan tämä temppu pitkään.
Kiekkojumalat ovat tarjonneet tähän oman käsikirjoituksensa, sillä Hurricanesin kauden ensimmäinen ottelu pelataan kotona. Vastassa on tietysti Canadiens.
- Haluamme voittaa kaikki pelit. Canadiens ei ole meidän silmissämme nyt mitenkään erityinen, olemme kaikki aikuisia. Haluan voittaa sen pelin joka tapauksessa, Dundon hymyili.
Laitetaanko jo vedot kiinni erään vaatimattoman suomalaisen superiltaan ja kotivoittoon?